Jesienią w Poznaniu zaplanowano II edycję Forum o sztukach performatywnych dla młodej widowni w Polsce. W tym roku tematem wydarzenia jest współczesny taniec i choreografia. Program Forum składać się będzie z dwóch części: dyskursywnej i performatywnej. Forum odbędzie się między 30 września a 3 października 2023 roku. Jego organizatorem jest Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu. Prezentujemy profil i ramowy program tego wydarzenia.

Wersja do druku

Udostępnij

Współczesny taniec i choreografia dla dzieci i młodzieży dynamicznie się rozwijają, zarówno w Polsce, jak i na świecie. Centrum Sztuki Dziecka przygląda się temu trendowi z ogromnym zaciekawieniem. Doceniamy ich potencjał do tworzenia wartościowych spotkań z młodymi widzami/widzkami i poszerzania refleksji na temat sztuk performatywnych dla dzieci. Stąd też decyzja, by drugą edycję Forum o sztukach performatywnych dla młodej widowni poświęcić właśnie tej tematyce.

Intencją tegorocznej edycji Forum jest stworzenie przestrzeni do spotkania przede wszystkim polskiego, ale też międzynarodowego środowiska osób działających w obszarze tańca i choreografii dla młodej widowni. Do wspólnego zaprogramowania części dyskursywnej wydarzenia zaproszony został polski kolektyw Holobiont, który od lat rozwija i promuje polski taniec i choreografię dla rodzin.

Organizatorzy chcą stworzyć wydarzenie wspierające wymianę oraz wspólne wytwarzanie wiedzy, doświadczeń, poglądów i wizji. Ich intencją jest danie impulsu do dalszego rozwoju tego obszaru w Polsce. Mają również nadzieję, że przysłużą się do popularyzacji choreografii i sztuki tańca w szerszym środowisku osób profesjonalnie zajmujących się teatrem i sztukami performatywnymi dla dzieci. Liczą też na to, że Forum będzie okazją do zacieśnienia istniejących i tworzenia nowych relacji w polskim i międzynarodowym środowisku.

Pierwsze dwa dni wydarzenia to część performatywna Forum, podczas której zaprezentowany zostanie wybór polskich spektakli tanecznych skierowanych do młodej widowni. Doświadczenie to stworzy bazę do wejścia w drugą, dwudniową część dyskursywną.

Podczas warsztatów, paneli, wykładów performatywnych i sesji networkingowych przyjrzeć się będzie można między innymi:

 • specyfice dziedzin, jakimi są taniec i choreografia,
 • roli obiektu i scenografii w tańcu i choreografii,
 • możliwościom otwieranym przez praktyki somatyczne,
 • polityczności tańca i choreografii,
 • krytyce tańca,
 • współpracy z placówkami edukacyjnymi w obszarze tańca i choreografii dla rodzin i dzieci.

Forum pomyślane jest jako przestrzeń wielokierunkowych inspiracji i wymiany doświadczeń. Wydarzenie skierowane jest do osób, które:

 • czują się związane ze współczesnym tańcem, choreografią dla młodej widowni,
 • czują się związane ze współczesnym teatrem i sztukami performatywnym dla młodej widowni,
 • realizują projekty interdyscyplinarne, w których istotną rolę pełnią taniec i choreografia,
 • chcą zaangażować się w rozwój środowiska związanego ze współczesnym tańcem i choreografią dla dzieci i młodzieży,
 • odkrywają dla siebie taniec i choreografię jako obszar zawodowych zainteresowań,
 • poszukują inspiracji do działań twórczych.

Organizatorom bliska jest idea kolektywnego i dynamicznego wytwarzania wiedzy. Ciekawią ich zarówno diagnozy i fakty o stanie rzeczy, jak i obszary wymykające się poznaniu, stanowiące teren niewiedzy, dociekań oraz twórczego i badawczego zaangażowania. Dlatego Forum zostanie poprzedzone środowiskową ankietą na temat tańca i choreografii dla młodej widowni. Ankieta będzie zaproszeniem do stawiania pytań o współczesny taniec i choreografię dla młodej widowni. Pytania są zdaniem organizatorów wyrazem ciekawości i zaangażowania. A ich zebranie potraktowane zostanie jako wstępna diagnoza miejsca, w jakim te dziedziny sztuki dla dzieci i młodzieży obecnie się znajdują. Głos będzie mogła zabrać każda chętna osoba.

Informacje o dokładnym programie Forum oraz warunkach uczestnictwa pojawią się w czerwcu 2023 roku na stronach: csdpoznan.pl i nowesztuki.pl

Termin wydarzenia: 30 września–3 października 2023
Miejsce: Scena Wspólna, Poznań
Organizator: Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu
Zespół kuratorski: Hanna Bylka-Kanecka (kolektyw Holobiont), Ewelina Chatłas (CSD), Joanna Żygowska (CSD)

Profile CSD w mediach społecznościowych:
FB: Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu, Nowe Sztuki dla Dzieci i Młodzieży
Instagram: Centrum Sztuki Dziecka

 Organizacja Forum to kolejne działanie Centrum mające na celu wspieranie i inspirowanie profesjonalistów i profesjonalistek zajmujących się sztukami performatywnymi dla dzieci i młodzieży i budowaniu środowiska wokół tego zagadnienia. Organizatorzy zapraszają do zapoznania się z problematyką i programem poprzedniej edycji Forum, jak i ze środowiskowym raportem na temat zagadnień związanych z widownią i tekstem w teatrze dla dzieci i młodzieży.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu Taniec, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close