Wersja do druku

Udostępnij

15 października 2004 roku, w ramach programu performatywnego Art Stations Foundation, przy wsparciu Grażyny Kulczyk zainaugurowany został w Poznaniu program Stary Browar Nowy Taniec. Dokładnie 16 lat i jeden dzień później, w piątek 16 października 2020 roku program się kończy. Jego finałowym wydarzeniem będzie pokaz spektaklu KODA (a tribute) Janusza Orlika i Joanny Leśnierowskiej – kuratorki i spiritus movens programu Stary Browar Nowy Taniec.

Redakcja taniecPOLSKA.pl składa przy tej okazji całemu zespołowi SBNT wielkie gratulacje oraz serdeczne podziękowania za lata starań i zaangażowania w rozwój polskiej choreografii i całego środowiska tanecznego. Efekty Waszej pracy obserwowaliśmy przez te lata z ogromnym zainteresowaniem i niesłabnącą przyjemnością.

Pojawienie się programu Stary Browar Nowy Taniec na polskim rynku było wydarzeniem epokowym. Oznaczało ono dla artystów tańca dostęp do nowoczesnej przestrzeni i nowoczesnych sposobów produkcji spektakli i performansów, a przede wszystkim możliwość korzystania ze stypendiów badawczych i kultowych już dziś programów takich jak np. Solo Projekt czy Alternatywna Akademia Tańca. Co prawda zakończenie działalności SBNT zamyka tę – niezmiernie ważną dla wszystkich ludzi tańca – epokę, ale rezultaty wszystkich podejmowanych w tym okresie przez Zespół akcji będą rezonować w wielu miejscach, ludziach i ścieżkach myślenia nie tylko o tańcu, ale także, a może przede wszystkim, o współczesnych sposobach tworzenia i uprawiania sztuki. Zostawiacie po sobie znacznie poszerzone pole i za to należą się Wam gorące owacje. Krajobraz jest otwarty.

Koda miała premierę 20 grudnia 2019 roku, dokładnie 15 lat po debiucie Janusza Orlika w Studio Słodownia +3. Jego Exérèse monobloc, stworzone razem z Pią Libicką, było jednocześnie pierwszą w historii premierą w ramach programu Stary Browar Nowy Taniec. Od 2004 roku Janusz nieprzerwanie pracuje w Starym Browarze, a Art Stations Foundation wyprodukowała wszystkie jego spektakle.

Choreografia ta zwieńczyła 15-lecie działalności SBNT i znalazła się w tegorocznym zestawieniu pisma „Teatr” „Najlepszy, Najlepsza, Najlepsze” jako najlepsze przedstawienie taneczne ostatniego sezonu.

Od 2004 roku rozwija się artystyczna współpraca Janusza Orlika z Joanną Leśnierowską. Oboje naprzemiennie i na różne sposoby wspierają się w swych indywidualnych pracach, nieraz kreowali też wspólne choreografie. Jubileuszowe solo Janusza Orlika Koda (a tribute) będzie tego trwającego dialogu kolejną odsłoną. Premiera spektaklu wpisała się zarazem w obchody 50. rocznicy śmierci wybitnego kompozytora i pianisty Krzysztofa Komedy Trzcińskiego. Spektakl jest jednak nie tyle hołdem złożonym wybitnemu artyście i jego muzyce, co okazją do refleksji nad obchodzącą także jubileusz wielopoziomową relacją dwojga artystów.

Anna Królica pisała o nim na naszych łamach: „Spektakl Koda (a tribute) Janusza Orlika i Joanny Leśnierowskiej, zapowiadany jako swoiste podsumowanie ich piętnastoletniej współpracy, odbieram jako intrygujący i wielopłaszczyznowy dialog pomiędzy twórcami. Mimo kilkunastoletniego stażu nie zaniechali jeszcze poszukiwań nowych form i metod pracy, nadal potrafią nie tylko zaskoczyć, ale i zachwycić swoimi artystycznymi wyborami. Niemal każda ich premiera skłania do porzucenia dotychczasowych przyzwyczajeń czy schematów postrzegania ich twórczości. Przysłuchuję się dialogowi artystów dość długo, od pierwszych premier. Ta „rozmowa” ma wiele nieoczekiwanych brzmień, zwrotów i barw i – co dla mnie najważniejsze – wciąż jest wyzwaniem”.

Przeczytaj cały tekst

Spektakl sfinansowano ze środków budżetowych Miasta Poznania.

Kreacja: Janusz Orlik, Joanna Leśnierowska

Muzyka: Krzysztof Komeda Trzciński

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close