Wersja do druku

Udostępnij

Podstawową ideą powołanego w 2006 roku projektu jest wspieranie polskich twórców tańca w poszukiwaniach własnego, indywidualnego języka artystycznego. Program przeznaczony jest dla tancerzy i choreografów, których zainteresowania wychodzą poza tradycyjnie rozumiany „teatr tańca”. Szczególny nacisk, zgodnie z ideą całego programu, postawiony jest tutaj na proces twórczy i artystyczny eksperyment z nadzieją na podjęcie próby refleksji nad sztuką tańca i być może zredefiniowania samego jego pojęcia lub poszukiwania nowych środków cielesnej ekspresji. Mottem programu są słowa angielskiego choreografa Jonathana Burrowsa: „do stworzenia tańca potrzebne są dwie nogi, dwie ręce i przede wszystkim głowa” zachęcające młodych artystów do odrzucenia teatralnego sztafażu na rzecz skupienia się na poszukiwaniach cielesnych i formalnych.

Opiekunami artystycznymi projektu byli dotąd: reżyser światła Bruno Pocheron, choreografowie Hooman Sharifi i Peter Pleyer, Luca Giacomo Schulte i Ornella Balestra oraz Ria Higler. W roku 2013 opiekunem artystycznym będzie dyrektor artystyczny Dansehallerne w Kopenhadze, kurator tańca, dramaturg i performer Bush Hartshorn, który razem z kuratorem programu Joanną Leśnierowską dokona selekcji trzech młodych artystów-rezydentów i wesprze ich później w trakcie powstawania spektaklu.

Aby starać się o udział w programie, należy nadesłać POCZTĄ I MAILEM

PO ANGIELSKU:

– wstępną koncepcję (nie dłuższego niż 30 minut) spektaklu solowego

(nie więcej niż 1 strona A4),

– CV z listem motywacyjnym

– materiały dotyczące wcześniejszego dorobku artystycznego kandydata.

KONCEPCJĘ i CV należy nadesłać z dopiskiem SOLO PROJEKT 2013 na adres mailowy j.lesnierowska@artstationsfoundation5050.com

Drugim etapem selekcji jest dwudniowy intensywny warsztat , w ramach którego kandydaci na rezydentów będą mogli zdobyć dodatkowe doświadczenie, sprawdzić swoje umiejętności i kreatywność i tym samym wylegitymować się gotowością do podjęcia samodzielnej pracy w studio.

Udział w warsztacie jest bezpłatny (koszt dojazdu do Poznania i zakwaterowania leży po stronie uczestników).

Warsztat odbędzie się w dniach 2-3 lutego 2013

Wyniki selekcji zostaną ogłoszone bezpośrednio po warsztacie.

Wyróżnieni artyści otrzymają w ramach rezydencji 5000 PLN netto, przestrzeń do prób (terminy do uzgodnienia), niezbędną profesjonalną pomoc techniczną i produkcyjną, wsparcie merytoryczne oraz przedpremierową promocję spektaklu. Art Stations Foundation dopuszcza uzupełnianie niezbędnego budżetu spektaklu także z innych źródeł. Artyści zachowują pełne prawa autorskie do spektaklu i swobodnego nim dysponowania po premierze. Szczegóły realizacji programu i wzajemnych zobowiązań będą ustalane szczegółowo po ogłoszeniu wyników konkursu.

w ramach rezydencji, po uzgodnieniu z fundacją, dopuszcza się, by część prób do spektaklu odbywała się poza Starym Browarem; warunkiem wzięcia udziału w programie są minimum dwa tygodnie prób bezpośrednio przed premierą w Starym Browarze w Poznaniu oraz w ramach ustalonych wspólnie terminów konsultacji/pracy z opiekunem artystycznym – terminy dzienne będą uzgadniane po ogłoszeniu wyników konkursu.

Ostateczny termin składnia aplikacji 15.STYCZNIA 2013

WARSZTAT selekcyjny 2-3 LUTEGO 2013

Termin premier SOLO PROJEKT 2013 5/6 Października 2013

Aplikacje należy wysłać na adres:

Art Stations Foundation

ul. Półwiejska 42

61 – 888 Poznań

z dopiskiem – SOLO PROJEKT 2013

fundacja nie zwraca nadesłanych aplikacji/materiałów

Kurator programu – Joanna Leśnierowska j.lesnierowska@kulczykfoundation.pl

BUSH HARTSHORN / UK

Po wieloletniej karierze kierowcy ciężarówki, Bush studiował i ukończył w 1982 roku Dartington College of Arts na wydziale teatru. Od tamtej pory pracuje jako dramaturg, performer, kurator festiwali i dyrektor artystyczny instytucji kultury w Anglii, Hiszpanii, Belgii, Holandii, Irlandii, a ostatnio w Danii, gdzie pełni funkcję dyrektora artystycznego domu tańca Dansehallerne Copenhagen. W 2009 roku Bush ukończył także kurs trenerski z zakresu Relational Dynamics, który znacząco wzmocnił jego pracę jako mentora/opiekuna młodych artystów. Poza tym wszystkim i wszystkiemu na przekór, Bush Hartshorn od zawsze jest kibicem Liverpool Football Club.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close