Wersja do druku

Udostępnij

W kwietniu w ramach performatywnego programu Z perspektywy żaby w Centrum Kultury „ZAMEK” (kuratorka: Anna Królica) odbędą się kolejne wydarzenia. Na początek, w środę 8 kwietnia, o godz. 19.00 performans Izy Szostak KARMI GO. Jak o tej propozycji mówi kuratorka programu,  „Iza Szostak w solo Karmi go prowadzi swoisty dialog ruchowy z żywą, poruszającą się na scenie kurą, próbując również naśladować jej działania i obecność na scenie. Tym razem występująca na scenie żywa kura jest pokazana przewrotnie jako potencjalny drapieżnik, który może zaatakować nawet (pluszowego) aligatora”.

 

Bezpośrednio po spektaklu odbędzie się dyskusja Jak wygląda spór o zwierzęta w tańcu?:„Porozmawiajmy przez chwilę o zwierzętach w przestrzeni tańca współczesnego, zastanówmy się jakie zajmują w nim miejsce? Czy są inspiracją dla choreografów w warstwie motoryki i uważności na pracę zmysłów. A może stanowią centrum opowieści choreograficznych. Czy jak w teatrze funkcjonują czasem jak rekwizyty? Jaka jest historia obecności zwierząt w tańcu? Czy istnieje spór o zwierzęta w dyskursie tanecznym? Jeśli tak, to jak określić strony w nim uczestniczące i jak stematyzować jego główne idee?”. W dyskusji moderowanej przez Annę Królicę udział wezmą: Anna Duda, Julia Hoczyk, Mateusz Szymanówka, Rafał Urbacki.

 

W kwietniu odbędzie się także prezentacja spektaklu Karoliny Garbacik Karnawał zwierząt (16 kwietnia godz. 18.00) oraz wykład prof. Andrzeja Elżanowskiego ZOObowiązanie – miejsce ogrodów zoologicznych (15 kwietnia godz. 18.00, wstęp wolny). Kolejne wydarzenia zaplanowane są na maj.

 

Informacje o wydarzeniach kwietniowych:

 

Iza Szostak: KARMI GO

Jak wygląda spór o zwierzęta w tańcu? – dyskusja

Białostocki Teatr Lalek: Karnawał zwierząt – chor. Karolina Garbacik

ZOObowiązanie – miejsce ogrodów zoologicznych – wykład prof. Andrzeja Elżanowskiego

 

 

Więcej o programie

Tekst kuratorski Anny Królicy

 

Anna Królica:  krytyczka, historyczka i kuratorka tańca. Ostatnio wydała książkę Pokolenie Solo. Choreografowie w rozmowach z Anną Królicą (Cricoteka, Kraków  2013). Autorka pierwszej książki o najnowszej historii tańca współczesnego w Polsce – Sztuka do odkrycia. Szkice o polskim tańcu (Tarnów, 2011). Stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2012 roku. Realizuje również projekty kuratorskie: Maszynę choreograficzną w Cricotece (od 2013r), Z perspektywy żaby w Centrum Kultury „Zamek” (2015), Goodbye, Superman! (wraz z Erykiem Makohonem i Pawłem Łyskawą, Kraków 2015), Portrety. Kobiety w polskiej choreografii (2014), Archiwum Ciała w poznańskim Centrum Kultury „Zamek” (2013); w 2011 roku programowała festiwal „Kalejdoskop” w Białymstoku i do dziś jest związana z festiwalem. Działała w jury Polskiej Platformy Tańca w 2008 i 2012 roku. Była przewodniczącą pierwszej Rady Programowej Instytutu Muzyki i Tańca w latach 2011-2014. W 2010 roku pełniła funkcję głównego koordynatora merytorycznego I Kongresu Tańca w Warszawie. Wraz z Witoldem Mrozkiem założyła specjalistyczny portal o tańcu współczesnym, www.nowytaniec.pl , działający w latach 2006-2011.

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close