Wersja do druku

Udostępnij

Podczas Malta Festival Poznań 2017 zostaną pokazane dwa spektakle francuskiego choreografa Laurenta Chétouane’a. Jednym z nich będzie Je(u). Je po francusku znaczy „ja”, jeu – to „zabawa” lub „gra”. Obydwa słowa wymawia się tak samo. Czy w tańcu możliwe jest doświadczenie ciała i ruchu w taki sposób, żeby ruch nie ukrywał ciała ani mu nie zaprzeczał, sprowadzając je do dwuwymiarowego obrazu, ale – wręcz przeciwnie – by je ustanawiał w rzeczywistości trójwymiarowej? Czym jest ponowne stawanie się ciałem? Może być zabawą z własną odrębnością, poważną grą z uczuciem spadania, ale też melancholijną rozmową z własnym lustrzanym odbiciem, doświadczeniem nieskończoności. Autorami spektaklu są Laurent Chétouane i Mikael Marklund.

 

Drugą prezentację spektaklu zaplanowano w czwartek 22 czerwca o godz. 20.00 na Scenie  Roboczej w Poznaniu (ul. Grunwaldzka 22). Czas trwania: 30 minut

 

Drugie przedstawienie, Khaos, to efekt współpracy Laurenta Chétouane’a z francuskim filozofem Jeanem-Lukiem Nancym. Tematem spektaklu jest twórcza i destrukcyjna moc chaosu, będącego nieuniknionym modelem przyszłości; doświadczenie rozpadającego się, niestabilnego świata, poczucie nieokreślonego lęku, którym jest podszyte nie tylko życie społeczne, lecz także indywidualne, codzienne doświadczenie. Chétouane nie ilustruje tego tematu dosłownie. Znosi oś pion – poziom, bada integralność ciała w przestrzeni, gdzie prawa fizyki są zawieszone.

 

Prezentacje odbędą się w Sali Wielkiej Centrum Kultury Zamek w Poznaniu (ul. Św. Marcin 80/82) w dniach 24-25 czerwca o godz. 18.00. czas trwania: 1 h 15 min

 

Laurent Chétouane (ur. 1973) jest choreografem i reżyserem. Po ukończeniu studiów inżyniersko-chemicznych w 1996 roku podjął studia teatrologiczne w Paryżu, a następnie reżyserskie na University of Music and Performing Arts we Frankfurcie. Twórczość jest dla niego przede wszystkim procesem, w którym bada się złożone relacje zachodzące między poszczególnymi elementami przedstawienia – tekstem, muzyką, choreografią, osobowością i ciałem tancerzy. Nie jest to jedynie działalność z pola estetycznego, ale sytuacja ciągłego eksperymentu, badania granic ekspresji i stawiania filozoficznych pytań. Dowodem na to jest współpraca z francuskim myślicielem Jeanem-Lukiem Nancym, m.in. przy spektaklu Khaos, a także jego działalność pedagogiczna i warsztatowa. Artysta w oryginalny sposób łączy praktykę z teorią, a teatr traktuje jako równoprawny teren wytwarzania dyskursu filozoficznego. Laurent Chétouane mieszka i pracuje przede wszystkim w Niemczech, gdzie wielokrotnie wystawiał sztuki niemieckich klasyków – Schillera, Goethego, Büchnera, Müllera. Zrealizował również wiele spektakli, a następnie projektów tanecznych we Francji, w Holandii, Belgii, Australii, we Włoszech, w Turcji, Japonii, Rosji i Szwajcarii.

 

Bilety: 15 zł.

Więcej na stronie: malta-festival.pl

 

***

 

Podczas Malta Festival Poznań 2017 w piątek 23 czerwca o godz. 15.00 na Placu Wolności odbędzie się  spotkanie z cyklu Critical Practice, Nomad Dance Academy z udziałem trzech badaczek: Any Vujanović, Marijany Cvetković, Biljany Tanurovskiej.

 

Critical Practice opiera się na działaniach platform sztuki, skupionych wokół czasopism takich, jak TkH [Walking Theory], Maska, Frakcija, a także Nomad Dance Academy. Intencją programu jest wspieranie profesjonalnego rozwoju autorów z regionu byłej Jugosławii i poza nim, w rozwijaniu krytycznej refleksji na temat współczesnej sztuki performatywnej. Do specjalnej poznańskiej edycji programu zapraszamy 10 młodych autorów zainteresowanych pisaniem tekstów krytycznych, organizacją własnej pracy, dyskusją oraz tworzeniem nowych formatów krytycznej wymiany. Celem rozszerzonej grupy Critical Practice jest nawiązanie nowych kontaktów z polskimi autorami, wypracowanie nowych form komunikacji między artystami a publicznością Malta Festival Poznań (spotkania po spektaklach) oraz stworzenie krótkich tekstów na temat spektakli i samego festiwalu.

 

Czas trwania: 2h

Wstęp wolny!

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close