Wersja do druku

Udostępnij

17 maja o godz. 19.00 w Studio Polskiego Teatru Tańca przy ul. Koziej 4 w Poznaniu odbędzie się spotkanie z cyklu Odpowiednie dać tańcowi słowo. Czwartkowe rozmowy o tańcu, dedykowane publikacji Świat butoh Kazuo Ohno, wydanej przez Fundację Pompka we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca w ramach Programu wydawniczego 2014. Podczas spotkania odbędzie się dyskusja z Anitą Zdrojewską, japonistką, autorką wprowadzenia i prezeską Fundacji Pompka, Julią Hoczyk, autorką wstępu do książki i jak zwykle – Anną Królicą, kuratorką projektu oraz Iwoną Pasińską, dyrektorem Polskiego Teatru Tańca.

 

Podstawą do powstania swoistego „zbioru słów”, którym jest Świat butoh Kazuo Ohno, były wyjątkowe zdjęcia Kazuo Ohno, wokół których toczy się opowieść syna o ojcu oraz spisane z nagrań wypowiedzi mistrza prowadzącego zajęcia z uczniami. Czy – poza samym tańcem – butoh może być lepiej zaprezentowane? Dzięki niezwykłemu przekładowi Igi Rutkowskiej – zmysłowy świat butoh toczy się między słowami opowiadającego o swym ojcu Yoshito i wibruje w poetyckich aforyzmach Kazuo Ohno. Niewątpliwie intryguje, porusza i inspiruje do twórczych poszukiwań.

 

 Podczas spotkania będzie możliwość zakupienia książki w promocyjnej cenie. Wstęp na wydarzenie jest wolny.

 

Butoh narodziło się w Japonii w końcu lat pięćdziesiątych jako kontrkulturowa forma tańca. Jego twórcami byli Kazuo Ohno (1906-2010) i Tatsumi Hijikata (1928-1986) – całkowicie inne osobowości, które odmiennymi, lecz zawsze inspirującymi bądź pełnymi prowokacji metodami, dążyły do osiągnięcia przez swych adeptów poziomu całkowitej jedności ciała, ducha i umysłu. Według nich, jedynie taki stan pozwala na całkowite wyzbycie się wszelkich ograniczeń społecznych i kulturowych, a wyzwolone ciało staje się nośnikiem prawdziwie uniwersalnego, czystego przekazu.

 

Książka Świat butoh Kazuo Ohno powstała we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca w ramach Programu wydawniczego 2014 oraz współfinansowana jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Więcej o książce: http://www.taniecpolska.pl/bibliografia/961

 

 Odpowiednie dać tańcowi słowo to cykl rozmów poruszających zagadnienia związane z eksperymentalną sztuką tańca współczesnego. Jego organizatorzy pragną, aby Polski Teatr Tańca stał się przyjaznym miejscem do prowadzenia dyskusji, dialogowania i oświetlania z różnych perspektyw aktualnych zagadnień z szeroko rozumianego tańca.  Od roku PTT stara się łączyć dyskusje teoretyczne z praktyką performatywną, odsłaniając kulisy działań tancerzy i gości spotykających się nad wspólnym dziełem w Polskim Teatrze Tańca.

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close