Wersja do druku

Udostępnij

Łączący środowiska tańca współczesnego i artystów wykonujących muzykę dawną projekt Old Music New Dance skupia się na analizie teoretycznych założeń muzyki barokowej – próbując dociec rządzących nią reguł i oddać je w choreografii. Głównymi wydarzeniami projektu są premierowe spektakle pod kierunkiem trzech choreografek: Lii Haraki z Cypru (4,5 listopada), Małgorzaty Haduch z Polski (18,19 listopada) oraz Kirstine Andersen z Danii (25,26 listopada), które – każda na swój sposób – próbują przełożyć muzykę dawną na język współczesnej choreografii, odsłaniając fascynującą mnogość jej wątków, strukturalnych rozwiązań i elokwencję w operowaniu emocjami i oddziaływaniu na widza.

Prapremierowym wykonaniom spektakli będą towarzyszyć także inne zdarzenia. W weekend otwarcia odbędzie się szczególna improwizacyjna „Randka w ciemno” – spotkanie uznanego duńskiego trio Alpha z międzynarodową grupą tancerzy-improwizatorów (6 listopada), a na finał projektu jedna z najciekawszych osobowości amerykańskiego tańca – Keith Henessy – zaprosi nas na improwizację przy dźwiękach elektronicznej muzyki Jassema Hindi inspirowanej kompozycjami barokowymi. Tego samego wieczora Jurij Konjar ze Słowenii zmierzy się z barokowym arcydziełem – „Wariacjami Goldbergowskimi” J.S. Bacha.

W sobotę 26 listopada zaprosimy także na trzy wykłady podejmujące zagadnienia charakterystycznych dla epoki baroku chwytów estetycznych oraz teoretycznej analizy ich wpływu nie tylko na sztukę, ale także na inne dziedziny życia społecznego z polityką włącznie. Ta przygotowana przez krytyka tańca Jadwigę Majewską mini-sesja będzie uzupełniającym kontekstem nie tylko dla samych spektakli, ale także dla podsumowania efektów całego programu – dyskusji z artystami biorącymi w nim udział , na którą zapraszamy bezpośrednio po sobotnim spektaklu.

Old Music New Dance powstał na zamówienie Narodowego Instytutu Audiowizualnego w ramach Krajowego Programu Kulturalnego Przewodnictwa Polski w Radzie Unii Europejskiej.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close