
T
Wystawa Dla każdego gestu inny aktor (17 stycznia – 4 maja 2014) otworzy urodzinowy, dziesiąty rok działalności Art Stations Foundation by Grażyna Kulczyk i po raz pierwszy połączy dwa główne programy Fundacji – wystawienniczy i performatywny. Wśród artystów performatywnych znaleźli się Aleksandra Borys, Tony Orrico, Magdalena Ptasznik, Rodrigo Sobarzo de Larraechea, Anna Steller, Jeremy Wade. W styczniu zaplanowane są wydarzenia z udziałem Tony’ego Orrico.
Tony Orrico i praktyka fizycznej symetrii
Tony Orrico, były solista zespołu tańca Trishy Brown podobnie jak legendarna choreografka, tworzy rysunki używając własnego ciała jako narzędzia. Na potrzeby wystawy w ciągu trzydniowej poprzedzającej jej otwarcie akcji stworzy pracę Penawld:4: Symmetry Standing (14-16.01, godz.12-16, galeria Art Stations), a podczas swojego wykładu wprowadzi nas w tajniki wypracowanej przez siebie praktyki fizycznej symetrii (18.01, godz.17:00, Studio Słodownia +3). To w oparciu o nią powstają prace z cyklu Penwald Drawings – serii dwustronnych rysunków (wykonywanych obiema rękami naraz), eksplorujących ciało jako narzędzie miary, którego ruchem Orrico wpisuje się w sferę geometrii. Choreografia jego gestów znajduje pole działań w przestrzeni wyznaczonej zasięgiem rozpostartych ramion artysty zatracającego się w medytacyjnej, repetytywnej praktyce podążającej za wewnętrznymi impulsami, które w ten sposób znajdują swoją fizyczną manifestację. Szansę obserwacji tego procesu będziemy mieć także podczas półtoragodzinnego performansu, w ramach którego Tony Orrico „wyprowadzi swe nadgarstki na spacer” i stworzy na naszych oczach kolejną pracę z cyklu Penwald Drawings (25.01, godz.16:00, galeria Art Stations).
Rezydencje artystyczne i performansy w galerii
Poświęcona relacji pomiędzy rysunkiem i ruchem przestrzeń ekspozycji stanie się także sceną dla trzech młodych polskich choreografek – Aleksandry Borys, Magdaleny Ptasznik oraz Anny Steller. Ich czasowe interwencje w galerii w ramach towarzyszących wystawie twórczych rezydencji odniosą się do zgromadzonych w niej prac i łączących je motywów: meandrujących linii, ulotnych gestów i trwałych znaków. Każdą z rezydencji zakończy otwarty dla publiczności performans, dla którego, podążając za ideą wystawy, punktem wyjścia będzie rozumienie rysunku jako (często efemerycznego) śladu fizycznego ruchu ciał w przestrzeni, co pozwoli spojrzeć na gest rysowania w szerszym ujęciu i w kontekście tradycji i praktyki choreograficznej.
Rysunek na scenie
Obok działań performatywnych w galerii wystawę uzupełnią także prezentacje choreografów, którzy fascynację aktem rysowania przetłumaczyli na język tańca i przenieśli bezpośrednio na scenę. Amerykański choreograf Jeremy Wade w ramach wykładu performatywnego w Studio Słodownia +3 opowie o swojej choreograficznej praktyce . Artysta odniesie się także między innymi do swojej współpracy z artystką wizualną Moniką Grzymałą – dialogu, który zaowocował spektaklem „dark material” (2013) i zderzał ze sobą fizyczne działania tancerzy i tworzone ad hoc przez artystkę jej „rysunki w przestrzeni”.
Finałowym akcentem performatywnej odsłony wystawy Dla każdego gestu inny aktor będzie gościnny spektakl choreografa Rodrigo Sobarzo de Larraechea. Rezydujący w Amsterdamie chilijski artysta zaprezentuje spektakl Harvest (Czas zbioru), którego bohaterem w warstwie wizualnej jest przede wszystkim linia. Wielokrotnie przecinana nią przestrzeń podlega nieustannej transformacji i determinuje działania dwójki performerów. Kreślony gestem choreografa krajobraz – jednocześnie konkretny, bo namacalny, ale i poetycki, utkany z wizualnej metafory – w ciągu godzinnego spektaklu na naszych oczach nieustannie staje się „zasiany” przez artystę i pozwala nam doświadczyć przestrzeni jako sieci pełnej, także tych ledwie odczuwalnych i tych na co dzień nieuświadamianych, linii.
Informacje na temat wystawy i pozostałych wydarzeń towarzyszących znajdują się na stronie:www.artstationsfoundation5050.com
Zdarzenia performatywne wystawy Dla Każdego Gestu Inny Aktor
14-15 stycznia, godz.12.00-16.00 i 16 stycznia, godz.10.00-14.00, galeria Art Stations
Tony Orrico
Penwald: 4: Unison Symmetry Standing
otwarty dla publiczności proces powstawania pracy
wstęp wolny
18 stycznia 2014 g. 17.00
wykład Tony’ego Orrico: Praktyka fizycznej symetrii.
25 stycznia 2014, 17.00-18.30
Tony Orrico
Penwald: 5: wrists on walk
15 lutego 2014, g.17.00, galeria Art Stations
Magdalena Ptasznik
15 marca 2014, g.17.00, galeria Art Stations
Aleksandra Borys
15 marca 2014, g. 19.00, Studio Słodownia +3
Rodrigo Sobarzo de Larraechea
Harvest (Żniwo)
26 kwietnia 2014, g. 17.00, galeria Art Stations
Anna Steller
26 kwietnia 2014 godz. 19:00, Studio Słodownia +3
Jeremy Wade
the suggestion of a line and the solid object, a lecture performance