Wersja do druku

Udostępnij

W sobotę o godz. 17.30 w Poznańskim Browarze odbędzie się ostatnia prezentacja w ramach cyklu Stary Browar Nowy Taniec dla Dzieci, tym razem przygotowana przez artystów z Czech. Bára Látalová and Comp. pokaże pokażą spektakl Fg = G[(m1 m2)/r2] / Taniec a fizyka, będący wytańczoną lekcja fizyki. Ruch w tę i z powrotem w polu grawitacji. To przedstawienie teatru tańca współczesnego skierowane do całych rodzin, zainspirowane prawami fizyki. Tytuł spektaklu oparty został o newtonowskie prawo powszechnego ciążenia:

Fg = G x (m1 x m2)
r2
gdzie:
Fg = siła wzajemnego przyciągania pomiędzy ciałami
m1 = masa pierwszego ciała
m2 = masa drugiego ciała
r = odległość pomiędzy ciałami
G = stała grawitacyjna, ok. G = 6.67 × 10-11m2 kg-2
Kierunek działania siły przyciągania jest równoległy do prostej łączącej środki obu ciał.

Nie bójcie się! Fizyka może być fascynująca, a jej zrozumienie łatwiejsze, gdy bierze się udział w przedsięwzięciu artystycznym w intrygujący sposób pokazującym jak działają prawa fizyki. To bardzo ciekawy spektakl w praktyce objaśniający skomplikowane wzory fizyczne, który połączony jest interaktywnymi warsztatami dla szkół i rodzin.

„Otworzyłam ostatnio moje szkolną książkę z ćwiczeniami do fizyki i z przerażeniem przeczytałam: „Cewka indukcyjna jest cewką indykcyjną i nic tego nie zmieni. Nawet jeśli radio nie mogłoby bez niej działać”. Uświadomiłam sobie, że niestety nie pamiętam kompletnie nic z tego przedmiotu, poza tym, że fascynuje mnie terminologia, za pomocą której możemy opisać absolutnie każdy moment i stan otaczającej nas rzeczywistości oraz sprowadzić go do praw. Wielu z nas fizyka kojarzy się z zupełnie abstrakcyjnym, nieuchwytnym, bardzo trudnym do zrozumienia przedmiotem szkolnym. Podobne skojarzenia przywodzi na myśl taniec współczesny – niezrozumiały, skomplikowany, zbyt abstrakcyjny. Dlatego zadałam sobie pytanie, czy możemy zdefiniować taniec jako prosty ruch w tę i z powrotem w polu grawitacyjnym? Odpowiedzią, którą otrzymałam. chcę się podzielić z publicznością bez względu na jej wiek.”

Bára Látalová – autorka spektaklu

Spektaklowi towarzyszą warsztaty prowadzone w szkołach oraz przygotowane dla młodych widzów i ich rodzin. Celem warsztatów jest wzbogacenie i utrwalenie wiedzy uzyskanej w szkole poprzez praktyczne jej zastosowanie na scenie. Taniec i ruch stają się tu narzędziem objaśniającym skomplikowane prawa i przybliżającym młodym ludziom wiedzę, którą znają przeważnie jedynie z książek.

generator Barbora Látalová, Zdenka Brungot Svíteková i Lotte Nouwkens
dodatkowy motor KoresponDance Europe
wejście/wyjście Barbora Látalová, Zdenka Brungot Svíteková
grafika wertykalna Kateřina Housková
odporny doradca horyzontalny Tomáš Měcháček
żywe akordy David Hlaváč
wiązki światła Jan Beneš and Jan Dörner
komunikacja Eva Papánková
zdjęcia Štěpán Látal, Kristýna Hochmanová

warsztaty dla całych rodzin

Stary Browar, Studio Słodownia +3
zgłoszenia prosimy przesyłać na adres m.maciejewski@artstationsfoundation5050.com
godz. 16:00
czas trwania: 45 min
wejściówki w cenie 20 zł dostępne w punktach informacyjnych w Pasażu i Atrium Starego Browaru

spektakl

Stary Browar, Studio Słodownia +3
godz. 17:30
czas trwania: 60 min
wiek: 6+
Bilety w cenie 15zł (dziecko) 25zł (dorosły) do nabycia w punktach informacyjnych w Pasażu i Atrium Starego Browaru

Stary Browar Nowy Taniec dla Dzieci

informacje o programie ›

Zrealizowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close