16 i 17 lipca 2022 roku o godz. 19.00 w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu widzowie obejrzą performanse Alisy Makarenko i Aleksieja Torgunakowa. Odbędą się one w przestrzeni monumentalnych schodów paradnych Zamku w ramach projektu TUUkraina.

Wersja do druku

Udostępnij

Alisa Makarenko i Aleksiej Torgunakow to bliscy znajomi, tancerze, Ukrainka i Rosjanin mieszkający w Polsce, którzy spotkali się tuż po inwazji Rosji na Ukrainę. Ich rozmowę będzie można usłyszeć i zobaczyć w filmowym zapisie Marcina Ratajczyka. Rozmawiają po rosyjsku, ponieważ jest to naturalny język ich znajomości, jednocześnie uświadamiając sobie, że jest to już język agresji. Alisa prowadzi tę rozmowę, zadaje pytania, budując mozolnie przestrzeń spotkania.

Kolejny taneczny dialog – performans do muzyki Gabriela Kaczmarka – odbędzie się na żywo, w przestrzeni monumentalnej klatki schodowej Zamku w Poznaniu. Współistnienie zapętlonej rozmowy i tańca tworzy kompletną formę tego spotkania. Wzmacnia je architektura tej części Zamku, przebudowanego na kwaterę Adolfa Hitlera. Totalitarność i opresyjność systemu politycznego, który reprezentuje koncepcja Zamku z okresu II wojny światowej, stanowi istotne odniesienie do wojny wywołanej przez Putina. Alisę i Aleksieja zobaczymy również na fotograficznych portretach, autorstwa Jerzego Sadowskiego.

W ten sposób wszyscy uczymy się Ukrainy: jej geografii, historii i języka. Poznajemy ludzi i miejsca, które kochają. Chcemy usłyszeć nazwę „Ukraina” rozumianą po ukraińsku jako „swoja ziemia”, a nie z rosyjskiego tłumaczoną na „kraj na uboczu” czy „pogranicze”. Zrozumieć, dlaczego ta etymologiczna różnica, utrwalona pisaną od XVII wieku po rosyjsku historią, urosła w odmowę narodowej odrębności i stała się okrutną wojną.

Początek wydarzeń przy wrotach do Sieni Przejazdowej (Wieża Zegarowa) od ul. Niepodległości.

Wstęp wolny. Podczas wydarzenia będzie można wesprzeć organizacje pomagające Ukrainkom i Ukraińcom.

Realizatorzy:

Choreografia i taniec: Alisa Makarenko, Aleksiej Torgunakow
Muzyka: Gabriel Kaczmarek
Fotografia: Jerzy Sadowski
Wideo: Marcin Ratajczyk
Tuukraina.pl: Danił Daneliuk
Kurator: Przemysław Jędrowski

***

O projekcie TUUkraina:

TUUkraina to szereg działań, które są zapisem emocji wielu osób, w tym artystów, w obliczu wojny Rosji przeciwko wszystkiemu, co ukraińskie. Początkiem akcji jest numer specjalny magazynu TUU poświęcony Ukrainie, który powstał w marcu. Pismo zmieniło swój tytuł na TUUkraina, a swą przestrzeń w całości oddało Ukraińcom, którzy mogli opisać to, do czego wracają, myśląc o szczęśliwych dniach i opowiedzieć nam o świecie i kulturze, które właśnie tracą. Tym samym magazyn, w formie papierowej i internetowej (www.tuukraina.pl), stał się archiwum opowieści o tym, co definiuje ukraińską tożsamość. Poprzez spisane relacje, taniec, muzykę, fotografię, grafikę komputerową i film próbują dotrzeć do tego, co sami Ukraińcy uważają za najcenniejsze. Co noszą pod powiekami.

TUUkraina to projekt żywy, nastawiony na współuczestnictwo. Organizator zaprasza do udziału w nim wszystkich ludzi związanych z Ukrainą do podzielenia się opowieściami o niej. Finalnie staną się one częścią tuukraina.pl. Teksty, grafiki, muzykę lub wideo o tej tematyce można wysyłać na adres: kontakt@tuukraina.pl.

Wydarzenie na Facebooku: link
Więcej informacji: link

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close