Wersja do druku

Udostępnij

W ramach Roku Bogów 2018 Polski Teatr Tańca zaprasza w sobotę 3 lutego o godz. 20.00 do Centrum Kultury Zamek w Poznaniu (ul. Św. Marcin 80/82) na premierę spektaklu Polka w reżyserii Igora Gorzkowskiego i choreografii Iwony Pasińskiej oraz tancerzy zespołu. Jest to już drugie przedstawienie zrealizowane wspólnie przez Gorzkowskiego i dyrektor PTT – po Żniwach, które w 2017 roku zainaugurowały pierwszy z sezonów tematycznych w Polskim Teatrze Tańca – Rok Guślarzy.

 

O spektaklu:

A siódmego dnia Pan Nasz, stworzyciel wszystkiego, strudzony swoim dziełem wypoczywał. I zdarzyło się, że Pan Nasz przysnął i kiedy spał, melodia mu wpadła przez ucho do głowy i wyjść nie chciała, póki Pan Nasz jej nie nazwie. I rzekł Pan – będzie Polka. I była. (fragment tekstu Polki – Igor  Gorzkowski)

 

Polka to szybki taniec.

Polka to forma muzyczna, w metrum parzystym. Polka to kobieta.

„Polka” to kolaż, którego strukturę fabularną wyznacza oś życia kobiety od narodzin do śmierci.

7 kobiet, 7 grzechów głównych, 7 dni tygodnia.

Jaka jest Polka?

Co robi?

Czego nie robi?

Co je na śniadanie?

Czego nie zdążyła ?

O czym marzy?

O co się modli?

Do kogo lub do czego?

Czy jest namiętna?

Na co czeka?

 

Reżyseria i dramaturgia: Igor Gorzkowski

Muzyka: Zbigniew Kozub

Scenografia: Andrzej Grabowski

Kostiumy: Krystian Szymczak

Choreografia: Iwona Pasińska i artyści – tancerze Polskiego Teatru Tańca

Występują: Urszula Bernat-Jałocha, Julia Hałka, Paulina Jaksim, Jerzy Kaźmierczak, Zbigniew Kocięba, Katarzyna Kulmińska, Paweł Malicki, Marcin Motyl, Michał Przybyła, Adrian Radwański, Katarzyna Rzetelska, Sandra Szatan, Dominik Więcek, Emily Wong

asystenci kostiumografa: Adriana Cygankiewicz

produkcja: Polski Teatr Tańca

projekt graficzny: Piotr Zdanowicz

światła: Przemysław Gapczyński

obsługa dźwięku: Zuzanna Majewska

obsługa sceny: Grzegorz Potocki, Andrzej Przybyszewski

bilety na spektakl premierowy: 50 zł (normalny), 25 zł (ulgowy) dostępne w kasie CK ZAMEK oraz na stronie internetowej www.bilety24.pl

 

Premiera Polki wpisuje się w program Roku Bogów 2018 w Polskim Teatrze Tańca. Jego idea zogniskowana jest wokół polskich boskich spraw, postaci oraz symboliki, w których boskość zjawisk i figur rozumiana jest jako uzus lub aklamacja, uznanie społeczne lub samouznanie. Rok bogów jest częścią programu działalności Polskiego Teatru Tańca na lata 2016-2020, oddającego hasło „Polski/wielko-polski”, który ma zadanie gloryfikować polską sztukę.

 

Plany artystyczne Polskiego Teatru Tańca na ten rok obejmują trzy premiery w Sali Wielkiej Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu, jedną premierę w Auli Artis w Poznaniu oraz premierę internetową choreograficznego projektu filmowego. Pierwszą premierą zaplanowaną na 3 lutego jest Polka w reżyserii i dramaturgii Igora Gorzkowskiego, z muzyką Zbigniewa Kozuba. 20 marca 2018 roku Polski Teatr Tańca zaprezentuje spektakl Czterdzieści na głównej scenie festiwalowej Opera & Theatre MADLENIANUM podczas 15th Belgrad Dance Festival.

 

Kolejne premierowe wydarzenie to Wieczór boski (tytuł roboczy), którego twórcy wyłonieni zostaną w ramach ogólnopolskiego konkursu. W drugim etapie konkursu znaleźli się autorzy koncepcji spektakli No more tears (reżyseria: Iwo Vedral, choreografia: Krystyna Lama – Szydłowska, autor kompozycji muzycznej: Dawid Dąbrowski oraz twórczynie wizualizacji i kostiumów: Karolina Jacewicz i Agnieszka Majkutewicz) oraz Objawienia – reżyseria: Robert Drobniuch, choreografia: Karolina Garbacik, muzyka: Jerzy Bielski, scenografia: Katarzyna Proniewska – Mazurek, wideo: Prot Jarnuszkiewicz, współpraca dramaturgiczna: Anna Andraka). Premiera planowana jest w połowie czerwca 2018 roku, podczas Malta Festival 2018 roku, w ramach idiomu Skok w wiarę. Polski Teatr Tańca planuje także współpracę z festiwalem Tauron Nowa Muzyka w Katowicach.

 

Na inaugurację obchodów jubileuszu 45-lecia Polskiego Teatru Tańca powstanie spektakl Wszyscy jesteśmy Bogami w reżyserii i dramaturgii Igora Gorzkowskiego. W koprodukcji z bodytalk TanzTheater Polski Teatr Tańca przygotuje spektakl From the POLe to the END (premiera polska – grudzień 2018 roku, premiera niemiecka odbędzie się 7-8 grudnia w Mϋnster), wpisujący się program PTT „Polski/wielko-polski” oraz „2018: Rok Bogów” poprzez źródła inspiracji (Zbigniew Preisner, Krzysztof Kieślowski). W gronie realizatorów znaleźli się Yoshiko Waki (choreografia), Rolf Baumgart (reżyseria i dramaturgia) oraz Zbigniew Preisner (muzyka).

 

Program Roku Bogów obejmuje również premierę choreograficznego projektu filmowego Brzemię, który zamierzamy zrealizować we współpracy z Narodowym Instytutem Audiowizualnym oraz Instytutem Sztuki Filmowej.

 

W sierpniu 2018 roku w obecnej siedzibie Polskiego Teatru Tańca przy ul. Koziej 4 oraz Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu odbędą się Laboratoria twórcze (kurator: Anna Królica), będące kontynuacją cyklu sześciu interdyscyplinarnych warsztatów twórczych prowadzonych przez artystów – pedagogów (w skład grup projektowych wejdą: choreograf, reżyser, kompozytor, scenograf, dramaturg, krytyk, producent, reżyser świateł). Efekty pracy zostaną zaprezentowane publicznie. Podczas pierwszego tygodnia Laboratoriów Twórczych odbędzie się cykl bezpłatnych wieczorów z tańcem Dancing Poznań, skierowanych do mieszkańców Poznania, których celem jest integracja społeczna. 

 

W maju 2018 roku Polski Teatr Tańca realizować zadania performatywne we współpracy z  Nowym Zoo w zakresie promowania idei ochrony zwierząt.

 

W Roku Bogów organizowane są spotkania z publicznością w ramach comiesięcznych rozmów z cyklu Odpowiednie dać tańcowi słowo. Czwartkowe rozmowy o tańcu (kurator Anna Królica). Jest to kontynuacja rozpoczętej w lutym 2017 roku idei organizowania paneli dyskusyjnych, do udziału w których zapraszani są eksperci z różnych dziedzin nauki i sztuki. Celem spotkań jest wyjście naprzeciw napływającym do teatru komunikatom od widzów o potrzebie otwarcia przestrzeni do dialogu pomiędzy artystami a widzami, krytykami oraz kuratorami.

 

W przedziale czasowym od marca do października 2018 roku PTT planuje organizację międzynarodowego konkursu 1strona/1spojrzenie/180 sekund, obejmującego konkurs na artykuł, film oraz zdjęcie związane z tematyką tańca. Przewidziane jest wręczenie 4 nagród w każdej kategorii, w tym Grand Prix (nagroda finansowa) oraz publikacja prac laureatów Polskiego Teatru Tańca na stronie www.ptt-poznan.pl.

 

PTT przygotowuje również monografię, która zrywa z tradycyjną formą wydawnictwa okolicznościowego. Monografia poświęcona będzie interdyscyplinarnej refleksji nad tańcem. Znajda się w niej teksty wybitnych badaczy z rożnych obszarów nauki i sztuki, których perspektywy badawcze pozwolą wykroczyć poza obszary wyznaczone przez współczesne polskie dyskursy wokół tańca. Artystycznie zaprojektowana szata graficzna w formie rzeźby kinetycznej stanowić będzie równorzędną w stosunku do zawartości artykułów warstwę dzieła.

 

Na podsumowanie Roku Bogów planujemy także wydawnictwo podsumowujące działalność artystyczną Polskiego Teatru Tańca w 2018 roku Notatnik Bogów.  W ramach działalności wystawienniczej teatr zamierza wyprodukować i stworzyć ekspozycję mobilnej wystawy fotograficznej, prezentującej 45 fotografii z 45 lat działalności Polskiego Teatru Tańca, która będzie prezentowana w ramach spektakli teatru poza siedzibą.

 

Kolejne lata działalności Teatru wprowadzać będą następujące motywy przewodnie:

2019: Rok Wyklętych – przywołujący polskich artystów, bądź bohaterów wyklętych oraz tematy zapomniane lub wyparte.

2020: Rok Szyderców – poświęcony polskim wizjonerom, myśli abstrakcyjnej, absurdalnej i awangardowej, a także wątkom szyderczym i autoironicznym w portretach Polski i Polaków.

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close