Polski Teatr Tańca w Poznaniu otrzymał Brązowy Medal w konkursie Best Book Design From All Over The World. Nagrodzona została pozycja pt. Historie naturalne, wydana w 2020 roku. Konkurs ten jest organizowany przez niemiecką fundację Stiftung Buchkunst od 1963 roku.

Wersja do druku

Udostępnij

W tym roku do konkursu zgłoszono 503 książki z 30 krajów świata. Jury wyłoniło 14 zwycięskich publikacji z dziewięciu krajów – Austrii, Chin, Czech, Niemiec, Francji, Japonii, Niderlandów, Polski i Ukrainy, przyznając „Złotą Literę” (najwyższe wyróżnienie), Złoty Medal, dwa Srebrne Medale, pięć Brązowych Medali (w tym dla Historii naturalnych) oraz pięć honorowych wyróżnień.

Książki nagrodzone podczas Best Book Design From All Over The World zostaną wyeksponowane podczas targów Independent Publishing Fair It’s a book, które odbędą się w Lipsku 19 marca 2022 roku. Były też tematem rozmów na żywo, prowadzonych przez Katharinę Hesse, dyrektor zarządzającą Stiftung Buchkunst, oraz jurorów konkursu na Instagramie @stiftungbuchkunst w dniach 11 i 14-15 marca.

O Historiach naturalnych:

Wydawnictwo Historie naturalne (z 2020 roku) językiem eseju i fotografii opowiada o organicznych związkach człowieka z przyrodą. Portretując zwierzęta i ludzi, zadaje pytania o zanikającą bioróżnorodność oraz tożsamość człowieka, rozpiętą pomiędzy biegunami natury i kultury. Koncepcję publikacji stworzyła Iwona Pasińska. Autorem zdjęć jest Andrzej Grabowski, fotograf teatralny, scenograf i portrecista. Szatę graficzno-edytorską skomponował Ryszard Bienert, grafik, autor identyfikacji wizualnych, książek, albumów artystycznych i fotograficznych, uhonorowany tytułem Projektant Roku 2018 w konkursie Polish Graphic Design. Artykuły do publikacji przygotowali Dariusz Gzyra (filozof, publicysta i działacz społeczny), Anna Koczorowska (teatrolog), prof. Jan Woleński (filozof) i Magdalena Woleńska, dr Ewa Zgrabczyńska – dyrektor Nowego Zoo w Poznaniu oraz prof. Joanna Ziomek (zoolog).

Jury o Historiach naturalnych:

To bardzo odważna książka. Jaką radość sprawia przeglądanie tej „orgii” obrazów! Fotografie, na których zestawiono wizerunki zwierząt i ludzi, a także teksty znanych ekspertów, łączy wspólne przesłanie: istnieje jakaś tęsknota za pozytywną przestrzenią we współżyciu zwierząt i ludzi. Na zdjęciach współistnieją ze sobą łapy i dłonie, kopyta i stopy, twarze i usta, włosy i futro… Granice są o wiele bardziej płynne, niż niektórzy chcieliby to przyznać – piszą jurorzy w uzasadnieniu nagrody, jako atuty Historii naturalnych wymieniając jeszcze mocne pod względem graficznym projekty okładki i grzbietu, efektowną strukturę kompozycyjną opartą na liczbach i charakterystyczną typografię towarzyszącą esejom. „Ciekawość międzygatunkowa”. To dobre określenie eksperymentalnego podejścia tancerzy do królestwa zwierząt. Nawet wśród zwierząt człowiek często zapomina, że sam stanowi część ich świata. I w wielu przypadkach tak właśnie się zachowuje – podsumowuje jury.

Brązowy Medal w konkursie Best Book Design From All Over The World to kolejna – po Złotym Medalu w kategorii „Katalogi artystyczne” w konkursie European Design Awards 2021 – międzynarodowa nagroda dla Historii naturalnych. Wydawnictwo Polskiego Teatru Tańca otrzymało również cztery wyróżnienia w 61. Konkursie Najpiękniejsze Książki Roku 2020, organizowanym przez Polskie Towarzystwo Wydawców Książek: dla wydawcy Polskiego Teatru Tańca, dla Ryszarda Bienerta za projekt graficzny, skład i przygotowanie zdjęć do druku, dla Andrzeja Grabowskiego za fotografii oraz dla Drukmanii (Natalii Łuczak i Krystiana Łuczaka w Daszewicach) za poligraficzne wykonanie książki.

Dzięki udziałowi w konkursie publikacja Polskiego Teatru Tańca będzie częścią ekspozycji German Museum of Books and Writing w Lipsku, Weltformat Graphic Design Festival w Lucernie, Museum Of Design And Applied Art w Garðabær w Islandii i Printing Museum w Tokyo.

Warto przypomnieć, że w 2020 roku w konkursie Best Book Design From All Over The World album jubileuszowy Polskiego Teatru Tańca pt. 45 otrzymał honorowe wyróżnienie.

O konkursie:

Od 60 lat fundacja Stiftung Buchkunst promuje wzorcowe przykłady projektowania książek, organizując trzy konkursy: The Best German Book Design, Sponsorship Prize For Young Book Design i Best Book Design From All Over The World. Laureaci tych konkursów ustanawiają punkty odniesienia i wyznaczają nowe trendy, a ich prace służą jako impulsy dla powstania kolejnych wybitnych dzieł designu.

Konkurs Best Book Design From All Over The World jest organizowany co roku z intencją stymulowania międzynarodowej wymiany w dziedzinie projektowania książek. Uczestniczą w nim tylko te tytuły, które wcześniej otrzymały nagrody i wyróżnienia w konkursach projektowania książek na poziomie krajowym lub otrzymały rekomendację grona ekspertów.

Więcej o konkursie: link

Więcej o Historiach naturalnych: link

Więcej o laureatach konkursu Best Book From All Over The World – publikacja w języku angielskim: link

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close