Wersja do druku

Udostępnij

14 grudnia o godz. 16.30 w Studio Polskiego Teatru Tańca przy ul. Koziej 4 w Poznaniu rozpocznie się I Festiwal 1 strona – 1 spojrzenie – 180 sekund, poświęcony twórczości literackiej, fotograficznej i filmowej, koncentrującej się wokół tematu ekspresji ciała w tańcu lub ruchu. 

  

Od godz. 16.30 do 18.30 będzie można oglądać prace zgłoszone do konkursu 1 strona – 1 spojrzenie – 180 sekund i oddawać swoje głosy w konkursie o Nagrodę Publiczności. Honorowe wyróżnienie przyznane zostanie w trzech kategoriach, odpowiadających trójdzielnej kompozycji konkursu – filmowej, fotograficznej i literackiej. 

 

O 18.30 przypomniane zostaną Inicjacja i Brzemię – produkcje filmowe Polskiego Teatru Tańca z 2017 i 2018 roku. 

 

Podczas gali podsumowującej konkurs 1 strona – 1 spojrzenie – 180 sekund, która wystartuje o godzinie 19.00, zwycięzcom zostaną wręczone nagrody organizatora oraz Nagrody Publiczności. 

 

O godzinie 19.30 zaplanowana jest premiera najnowszej produkcji filmowej Polskiego Teatru Tańca pt. Toporzeł w reżyserii i choreografii Iwony Pasińskiej (tego samego dnia o północy na stronie Polskiego Teatru Tańca www.ptt-poznan.pl odbędzie się premiera internetowa projektu). 

 

Zwieńczeniem wspólnego wieczoru będzie ostatnia w tym roku Rozmównica, podczas której uczestnicy dyskutować będą o tańcu i ruchu jako temacie literackim, fotograficznym, filmowym… i nie tylko. Rozmównica rozpocznie się ok. godz. 19.45.

 

Wstęp wolny.

 

O filmie Toporzeł:

 

Przepiękne górskie krajobrazy, z których wyrastają postaci tancerzy, skały, krzewy, surowość przyrody i jej siła, wszystko przeplata się ze sobą, podkreślając tym samym silne więzy między naturą a człowiekiem. Tak wyglądał plan zdjęciowy najnowszego filmowego przedsięwzięcia Polskiego Teatru Tańca pn. Toporzeł”

 

Inspiracją dla projektu były rzeźby Stanisława Szukalskiego. W pracach tego wywołującego silne emocje artysty pojawia się motyw ludzkiego ciała, widać napięcie mięśni, ruch, gest i ekspresję. Rzeźba powstaje z ziemi, z natury, której częścią jest człowiek – taki był interpretacyjny kod przedsięwzięcia.

 

Projekt Toporzeł nie mógł powstać nigdzie indziej, jak w Górach Izerskich, na terenie kopalni kwarcu „Stanisław” w Szklarskiej Porębie. Karkonosze i Izery kryją w sobie tajemnice, są miejscem, gdzie magia miesza się z rzeczywistością, gdzie wciąż żyje historia legendarnego Ducha Gór.

 

Film i towarzyszący mu album są kolejnymi elementami budującymi opowieść o Polskim Teatrze Tańca. Liczymy, że poza pięknem i estetyką prezentowanych ujęć, dostrzegą Państwo w tych materiałach Ducha Teatru Tańca.

 

Alicja Hafke 

 

Autorzy i realizatorzy:

 

scenariusz i reżyseria: Iwona Pasińska 

muzyka: Henryk Mikołaj Górecki 

zdjęcia: Marek Grabowski

zdjęcia orła: Piotr Kwiatkowski

montaż: Edyta Pietrowska

kostiumy: Andrzej Grabowski

asystent kostiumografa: Adriana Cygankiewicz

zgranie dźwięku: Aleksandra Konik

wybór lokalizacji: Andrzej Grabowski

Grip: Stern Pictures Sterzyński Sp. J. Artur Schubert, Marcin Drobniuch

korekcja barwna i postprodukcja: Mirosław Mamczur

artyści-tancerze Polskiego Teatru Tańca: Kacper Bożek, Jerzy Kaźmierczak, Zbigniew Kocięba, Dominik Kupka, Paweł Malicki, Michał Przybyła, Adrian Radwański

kierownik produkcji: Małgorzata Andrzejewska

kierownik planu: Robert Chodyła

zabezpieczenie planu: Grupa Regionalna Górskiego Pogotowia Ratunkowego Grupa Karkonoska

catering: Hotel Biathlon Sport & Spa w Jakuszycach

 

Zdjęcia powstały na terenie Kopalni Kwarcu „Stanisław”, własność: Zakład Wielobranżowy HEDAR Henryk Łożyński z siedzibą w Łaziskach Górnych, ul. Hutnicza 3

 

Realizatorzy dziękują Nadleśnictwu Szklarska Poręba za umożliwienie realizacji filmu.

 

Za zgodą wydawnictwa Boosey & Hawkes Music Publishers Limited /Appears courtesy of Boosey & Hawkes Music Publishers Limited. 

 

Symfonia nr 4 (Tansman Episodes) 

 

produkcja: Polski Teatr Tańca 2019, Instytucja Kultury Samorządu Województwa Wielkopolskiego

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close