Wersja do druku

Udostępnij

Polski Teatr Tańca zaprasza w czwartek 13 grudnia o godz. 18.00 do kina Charlie&Monroe (ul. Rybaki 6a) na wieczór filmowy, podczas którego wręczone zostaną nagrody laureatom tegorocznej edycji konkursu literacko-fotograficzno-filmowego 1 strona – 1 spojrzenie – 180 sekund, oraz zaprezentowane wyróżnione prace, a także po raz pierwszy wyświetlony krótkometrażowy film Brzemię na podstawie obrazu Zofii Stryjeńskiej Pory roku. Listopad-Grudzień (Korowód I – z jeleniem), w reżyserii Iwony Pasińskiej.

 

Organizatorzy przypomną też ubiegłoroczną produkcję Polskiego Teatru Tańca – krótkometrażowy film pt. Inicjacja, który zdobył dwie nagrody głównw na międzynarodowych festiwalach filmów tańca – Best of Fest na Arts Triangle Dance Film Festival w Dallas oraz nagrody głównej w kategorii Najlepszy film międzynarodowy w 3. edycji Mexico City Videodance Festival. 

 

Po projekcjach zaplanowana jest dyskusja o filmie tańca z udziałem zaproszonych ekspertów.

 

Wydarzenie ma charakter otwarty. Bezpłatne wejściówki można pobrać w siedzibie Polskiego Teatru Tańca przy ul. Koziej 4 w Poznaniu. 

 

Brzemię

Na podstawie obrazu Zofii Stryjeńskiej Pory roku. Listopad-Grudzień (Korowód I – z jeleniem)

 

Pierwszy i ostatni kadr krótkometrażowego filmu Brzemię wypełnia obraz Zofii Stryjeńskiej Pory roku. Listopad – grudzień (Korowód I – z jeleniem), wyrastający z inspiracji polską i huculską kulturą ludową. Dynamika kipiącego życiem płótna, będącego kwintesencją stylu dekoracyjnego w malarstwie polskiego dwudziestolecia, skłania do uruchomienia akcji, obudzenia płaskiej kompozycji, wprowadzenia żywego ruchu. Reżyserka filmu, Iwona Pasińska potraktowała malarskie ujęcie – mieniący się wszystkimi barwami korowód postaci – jako impuls do skomponowania choreografii i budowania kolejnych scen, składających się na metaforę życia w zbiorowości, przemieszczania się na linii życia, doświadczania dobra i zła, szczęścia i bólu, niezmienności rytmu natury i zmiennych kolei losu. Dwa światy  ten indywidualny i ten wspólnotowy – oddzielone są niewidzialną granicą. Bo wspólnota pod bajecznie kolorową i ludyczną maską zwyczajów, tradycji i obrzędów skrywa inną twarz. Wyrzuca na margines, „zagryza” i odrzuca.

 

Warstwę wizualną 9-minutowego filmu współtworzą zaczerpnięte z malarstwa Stryjeńskiej motywy ornamentacyjne. Fragmentaryczną narrację budują słowa pieśni tradycyjnych w aranżacji i wykonaniu Kapeli Maliszów, które nakładają się na język tańca współczesnego. Międzygatunkowe połączenie filmu tańca i malarstwa czyni drugą w historii produkcję filmową Polskiego Teatru Tańca interdyscyplinarnym eksperymentem z pogranicza sztuk.  

 

Scenariusz i reżyseria: Iwona Pasińska 

Zdjęcia: Marek Grabowski

Montaż: Edyta Pietrowska

Muzyka: Ballada o sierotce– utwór tradycyjny, aranżacja i wykonanie Kapela Maliszów w składzie: Zuzanna Malisz, Jan Malisz, Kacper Malisz; Huculska fantazja – kompozycja i wykonanie Jan Malisz

Scenografia: Andrzej Grabowski

Kostiumy: Zofia Grzybowska, Kuluza Studio, Andrzej Grabowski, Adriana Cygankiewicz

Ostrzyciele – Reclip Sp. z o. o.: Marcin Kołodziejczyk, Norbert Wojciechowski

Grip: Stern Pictures s.c. light&grip, Artur Schubert, Mateusz Rybczyński, Marcin Śmigielski

Korekcja barwna i postprodukcja: Mirosław Mamczur

Mastering ścieżki dźwiękowej: Michał Garstecki Free Flay Music

Artyści-tancerze Polskiego Teatru Tańca: Evelyn Blue, Kacper Bożek, Julia Hałka, Paulina Jaksim, Jerzy Kaźmierczak, Victoria Kennett, Katarzyna Kulmińska, Dominik Kupka, Volodymyr Makovskyi, Michał Przybyła, Adrian Radwański, Katarzyna Rzetelska, Sandra Szatan, Dominik Więcek, Emily Wong 

Gościnnie: Amy Basley, Nordang Brage, Wiktoria Ślęzak, Damian Zatoński

Zespół techniczny: Przemysław Gapczyński, Zuzanna Majewska, Grzegorz Potocki, Andrzej Przybyszewski, Daniel Wiśniewski

Kierownik produkcji: Małgorzata Andrzejewska

Produkcja: Polski Teatr Tańca 2018

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close