Wersja do druku

Udostępnij

Jutro, w ramach 22. Biennale Sztuki dla Dziecka w Poznaniu, odbędzie się premiera interaktywnego spektaklu Kolektywu Holobiont pt. Gdzie kształty mają szyje. Do współpracy nad najnowszą produkcją Kolektyw zaprosił artystkę wizualną Alicję Bielawską i pefromerkę Danę Chmielewską, z którymi przygotował specjalnie zaaranżowaną przestrzeń. Spektakl bada ruch pomiędzy ostrym a rozmytym i poprzez ruchową pracę z abstrakcją i zabawę w od-nazywanie, zachęca do odkrywania na nowo alfabetu wyobraźni wizualnej i ruchowej wszystkich wchodzących do jego wnętrza. Przeznaczony jest dla dzieci w wieku 5-6 lat.

 

Spektakl będzie można zobaczyć w Starym Browarze w Poznaniu 29 maja o godz. 18.00 i 30 maja o godz. 16.30 i 18.30.

 

Koncepcja i choreografia: Kolektyw Holobiont (Aleksandra Bożek-Muszyńska, Hanna Bylka-Kanecka)

Instalacja: Alicja Bielawska

Kreacja i wykonanie: Dana Chmielewska, Aleksandra Bożek-Muszyńska

Muzyka: Patryk Lichota

Realizacja techniczna: Łukasz Kędzierski

Produkcja: Centrum Sztuki Dziecka

Koprodukcja: Art Stations Foundation

Kierownictwo produkcji: Wojciech Nowak, Agata Drwięga

grafika: Alicja Bielawska

 

czas trwania: 45 min

 

Kolektyw Holobiont powstał w 2017 roku. Tworzą go dwie artystki: performerka i choreografka Aleksandra Bożek-Muszyńska oraz teatrolożka i choreografka Hanna Bylka-Kanecka. Impulsem do nawiązania współpracy był ich udział w warsztatach dotyczących praktyki choreograficznej w sztukach performatywnych dla widzów w wieku od 0-6 lat, prowadzonych przez Daliję Aćin Thelander w ramach Alternatywnej Akademii Tańca 2015 w Poznaniu.

 

Obszarem zainteresowań kolektywu są interdyscyplinarne projekty wielopokoleniowe. Łącząc taniec eksperymentalny, sztuki wizualne i muzykę, artystki tworzą spektakle interaktywne, a także prowadzą warsztaty adresowane do rodzin z dziećmi. Wszystkie prace kolektywu opierają się na założeniu, że każdy uczestnik spektaklu – niezależnie od wieku i doświadczenia – jest w pełni kompetentnym odbiorcą sztuki. Artystki, obserwując twórcze i różnorodne zaangażowanie widzów, badają możliwości pogłębiania długotrwałych relacji poprzez sztukę. Na dziecięcej scenie tańca zadebiutowały spektaklem interaktywnym DOoKOŁA, przeznaczonym dla rodzin z dziećmi w wieku 1,5-3 lat (2017, Art Stations Foundation by Grażyna Kulczyk, Poznań). Praca była prezentowała wielokrotnie na najważniejszych festiwalach sztuki dziecięcej w Polsce i nie tylko (m.in. Sztuka Szuka Malucha, Teatralna Karuzela, Festiwal Malta czy Scena Tańca Studio). W 2018 roku odbyły się premiery dwóch kolejnych produkcji kolektywu Holobiont. W warszawskim Teatrze Ochoty powstało Księżycowo, inspirowane twórczością Césara Manrique oraz krajobrazem wyspy Lanzarote. To spektakl dla rodzin z dziećmi w wieku 6 miesięcy-2 lat. Z kolei _on_line__ (adresowany do starszej grupy wiekowej – dzieci w wieku 5-7 lat i ich opiekunów) podejmuje temat swobodnego rysunku w kontekście śladu ruchu. Spektakl nie powstałby, gdyby nie zaangażowanie produkcyjne Art Stations Foundation oraz realizowany przezeń innowacyjny i wyjątkowy w skali kraju, program edukacyjny Roztańczone Rodziny.

 

więcej: https://www.biennaledladziecka.pl/

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close