Wersja do druku

Udostępnij

W niedzielę 17 listopada 2013 o godz. 19.00 w dniu inauguracji 2-tygodniowej rezydencji w Poznaniu (Art Stations Foundation by Grażyna Kulczyk) europejskiego projektu SPAZIO –edukacyjno-artystycznego programu dla młodych choreografów – odbędzie się premiera nowego spektaklu Ciało. Dziecko. Obiekt. Izy Szostak i Kuby Słomkowskiego. Projekt poświęcony jest doświadczeniu dzieciństwa.

Choreografka o spektaklu:„Temat projektu poświęcony jest doświadczeniu dzieciństwa. Dzieciństwo jest dla mnie podróżną wsobną, podróżą wsteczną. To czas zachowany w pamięci rodzinnej i indywidualnej. Dzieciństwo składa się ze śladów, licznych wspomnień i różnych reprezentacji czyli obiektów, które mi towarzyszyły i miały dla mnie ewidentną wartość. Przedmioty dziecka- kolekcjonera często przywołują smutki, lęki, radości. Są magiczne i zaklęte w zachowywanych przez lata, ulubionych zabawkach, notesach, narzędziach sprawczych. Obiekty są reprezentacją i śladem jakiś rytuałów, gier, zabaw i innych działań. Ilość tych obiektów tworzy swoiste zbiory, niemal muzeum. Co się wydarza jeśli tracimy te obiekty przywiązania? Jak duże może być nasze muzeum dzieciństwa? Czy mieści nam się w kieszeni, a może sięga chmur, jest zwykłą anegdotą czy też nieprzepracowanym wspomnieniem?

Poprzez swój performans chcę stworzyć możliwość i przestrzeń do ponownego odkrycia i interakcji z przedmiotami reprezentującymi doświadczeniami dzieciństwa. Interesuję mnie praca z pamięcią, cielesna re-konstrukcja znaków przeszłości– rzeczywistości minionej w wymiarze kulturowo-społecznym jak i indywidualnym.

W pracy z ciałem interesuję mnie nadanie mu sprawczości przemiany, transformacji. Poprzez konfrontacje z obiektami- reprezentacjami chcę studiować swoiste przedłużenia materialności obiektów na cielesności ciała zarówno w sytuacjach bezruchów jak i takich zaangażowanych w pełną dynamikę.

Co to znaczy studiować barwy, kształty, bryły poprzez ruch?

Jakie reprezentacje i wspomnienia kryje w sobie ciało?”

koncept/choreografia/wykonanie: Iza Szostak

oprawa wizualna/muzyka/ wykonanie: Kuba Słomkowski

producent: Art Stations Foundation by Grażyna Kulczyk

partnerzy: Centrum w Ruchu, Instytut Adama Mickiewicza

Logo Centrum w Ruchu (miniaturka)Logo IAM (miniaturka)


SPAZIO to europejski program edukacyjno-artystyczny dla młodych choreografów; jego interdyscyplinarność odzwierciedla interdyscyplinarność samej sztuki tańca współczesnego. Ambicją SPAZIO jest stworzenie nowego pokolenia twórców tańca – ludzi bogatszych o interdyscyplinarną wiedzę, myślących w perspektywie współczesnej sztuki, gotowych wprowadzać nowe idee na swoje narodowe sceny.Projekt SPAZIO powstał z inicjatywy wybitnego choreografa Emio Greco i jego International Choreographic Arts Centre w Amsterdamie, we współpracy z takimi ośrodkami jak; CSC Dance House w Bassano del Grappa we Włoszech, Croatian Institute for Movement and Dance w Zagrzebiu oraz Art Stations Foundation w Poznaniu.Merytorycznym opiekunem programu SPAZIO w Polsce została Jadwiga Majewska – krytyczka i teoretyczka tańca, wykładowca UJ, kuratorka międzynarodowych projektów edukacyjnych i artystycznych.

Spazio EU (miniaturka) Spazio IMIT (miniaturka)

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close