Międzynarodowy kolektyw LEDA we współpracy z Polskim Teatrem Tańca pracuje w Poznaniu nad spektaklem Klepsydra. Jego premiera odbędzie się 31 lipca o godz. 20.00 w siedzibie Polskiego Teatru Tańca.

Wersja do druku

Udostępnij

Głównym tematem jest czas i różne sposoby w jaki jest postrzegany. Inspiracją dla twórców są mitologia i filozofia grecka, ale w swoich poszukiwaniach eksplorują też inne kultury, aby stworzyć organiczne podstawy dla rezultatu końcowego.

Czas może być pomiarem chronologicznym, linearną sekwencją złożoną z jednakowych momentów liczonych za pomocą zegarów lub innych urządzeń. Czas to także tempo w muzyce, zmiany prędkości, rytm, cykliczność akcentów, które powtarzają się w nieskończoność. Czas to Kairos, ten idealny, właściwy moment, pojedyncza chwila i nie ma drugiej takiej samej. Wreszcie czas może być synchronicznością, ideą według której chwila nie jest konsekwencją poprzedniej, ale złożoną siecią, w której prawdziwe znaczenie jest efektem koincydencji, a nie tylko poprzez wyjaśnienie przyczyn.

Wszystkie wyobrażenia czasu idą razem z grecką boginią Ananke, symbolizującą Konieczność i Nieuchronność. Jej bratem jest Chronos, reprezentujący czas w ujęciu linearnym, oboje byli splątani ze sobą jak węże gdy tworzył się Wszechświat. Ananke jest tez matką trzech Mojri (bogiń losu).

Klepsydra to dzieło pięciorga choreografów. Każdy z nich tworzy jedną z części finałowego spektaklu, ale też każdy z nich zatańczy w pozostałych fragmentach. Każda część opowie o jednej z idei czasu (Tempo, Rytm, Kairos, Synchroniczność, Ananke). Autorem muzyki skomponowanej specjalnie dla spektaklu jest Piotr Staniszewski.

Spektakl powstaje w Magdeburgu i Poznaniu. Twórcy LEDA współpracują z PTT podczas warsztatów filmu tańca.
Więcej informacji: LABORATORIA TWÓRCZE.

***

Realizatorzy:

Choreografowie/tancerze: Milena Crameri, Sergi Martinez, Bartosz Dopytalski, Giorgio Tinari, Federico Zeno Bassanese

***

Wstęp płatny

Próba generalna, 30 lipca 2022, godz. 18.00;
premiera, 31 lipca 2022, godz. 20.00

Więcej informacji: link

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close