Wersja do druku

Udostępnij

W sobotę 27 kwietnia o godz. 19.00 w Teatrze Wielkim im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu odbędzie się premiera dwuczęściowego wieczoru do muzyki Igora Strawińskiego. W ramach wieczoru pokazane zostaną choreografie autorstwa Paula Juliusa oraz Jacka Przybyłowicza. Premiera zainauguruje VIII Festiwal wiosny w Poznaniu. Kolejne pokazy zaplanowano na 28 kwietnia, 7 maja i 6 czerwca.

Paul Julius – choreograf, który w 100-lecie paryskiej prapremiery na specjalne zamówienie Teatru Wielkiego w Poznaniu realizuje nową interpretację Święta wiosny, jest twórcą, którego droga wiodła m.in. przez Stuttgarter Ballett i New York City Ballet, dla których zrealizował swoje spektakle. Eklektyczna umiejętność łączenia różnych estetyk tanecznych sprawia, że spektakle Paula Juliusa są obrazami choreograficznymi, pozostającymi na długo w pamięci odbiorców.

Choreograf Jacek Przybyłowicz tym razem zmierzy się z materią opery Igora Strawińskiego Król Edyp, zapraszając do współpracy tancerzy, solistów śpiewaków i chóru Teatru Wielkiego. Ta rzadko wystawiana na polskich scenach operowych inscenizacja antycznego dramatu Sofoklesa jest artystycznym wyzwaniem dla realizatorów i wielką gratką dla miłośników twórczości Igora Strawińskiego. Wydarzenie realizowane wspólnie z Fundacją Nuova zainauguruje VIII edycję Festiwalu Wiosny.

Dla festiwalowej publiczności premiera opery Oedipus Rex Igora Strawińskiego stanowić będzie znakomity kontekst, ukazujący zupełnie odmienne inspiracje kompozytora, charakterystyczne dla fazy neoklasycznej w jego twórczości. Tkwią one zarówno w warstwie muzycznej (nawiązania do formy oratorium i oper Verdiego) jak i tematycznej (tragiczna historia Króla Edypa). Libretto Jeana Cocteau, oparte na tragedii Sofoklesa, zostało przetłumaczone na potrzeby tej opery na język łaciński. Inscenizacja autorstwa Jacka Przybyłowicza może stać się ważna w historii wystawiania tego dzieła – często, także podczas samej premiery w 1927 roku, prezentowanego w formie koncertowego oratorium.

W setną rocznicę premiery Święta wiosny Strawińskiego, z pamiętną choreografią Wacława Niżyńskiego, inscenizacja autorstwa Paula Juliusa nabiera szczególnego znaczenia. Niemiecki choreograf postanowił ominąć kontekst poprzednich realizacji, w tym tych najbardziej znanych (Maurice’a Béjarta czy Piny Bausch) i skupić się na pracy z samym dziełem muzycznym w pełnej, orkiestrowej wersji, wraz z librettem, które pozostawia realizatorom dużą swobodę interpretacji naszkicowanych obrazów. Premiera w Teatrze Wielkim staje się więc nie tyle powtórzeniem swoistego „modernistycznego rytuału”, co odnowieniem jego ekspresji w nowej, oryginalnej odsłonie. Stuletnia historia kolejnych realizacji i recepcji Święta wiosny, niczym następujące po sobie pory roku, wpisuje się w pewien cykl, którego przesilenia naznaczone są witalnością, ofiarą, śmiercią i odrodzeniem. Nawiązując do obrazów opisanych w libretcie, Paul Julius poszukuje uniwersalnego wymiaru rytualności i jej fizycznej ekspresji, która wprawia w ruch ciała tancerzy. Jednocześnie inspiruje go bezosobowy fenomen natury – w abstrakcyjnej inscenizacji sugestywność choreografii wzmocniona jest obrazem wzajemnie dopełniających się żywiołów ziemi i życiodajnej wody.

Jako wydarzenie towaryszące premierze 27 kwietnia 2013 r. o godz. 17.00 w Sali Drabowicza Teatru Wielkiego odbędzie się spotkanie z gościem specjalnym – profesorem MICHAŁEM BRISTIGEREM, wybitnym muzykologiem – poświęcone twórczości Igora Strawińskiego. Spotkanie poprowadzi dr Marcin Gmys.

KRÓL EDYP (Oedipus Rex)

opera w jednym akcie

libretto:
Jean Cocteau
na podstawie tragedii Sofoklesa

oryginalna łacińska wersja językowa z polskimi nadpisami oraz polską narracją

reżyseria i choreografia: Jacek Przybyłowicz
kierownik muzyczny: Gabriel Chmura
dekoracje: Petra Korink
kostiumy: Paweł Grabarczyk
reżyseria świateł: Marc Heinz
kierownik chóru: Mariusz Otto

ŚWIĘTO WIOSNY(Le Sacre du printemps)

libretto: Igor Strawiński, Nicholas Roerich

choreografia: Paul Julius
kierownik muzyczny: Grzegorz Wierus
dekoracje: Petra Korink
kostiumy: Paweł Grabarczyk
reżyseria świateł: Marc Heinz

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close