Wersja do druku

Udostępnij

W sobotę 17 maja w Poznaniu odbędą się dwie premiery polskich artystów. O godz. 12.00 oraz 21.00 w Sali Wielkiej Centrum Kultury Zamek (ul. Św. Marcin 80/82) w ramach przeglądu „Metamorfozy/FOCUS” swój najnowszy spektakl pokaże kolektyw Harakiri Farmers. Prapremiera spektaklu odbyła się kwietniu w Brukseli jako część europejskiego projektu METAMORFOZY. Główną bohaterką I wanna be someone great w choreografii Dominiki Knapik jest postać Leni Riefenstahl, potraktowana jako symbol charakterystycznego dla kultury europejskiej dążenia do zapanowania nad rzeczywistością. W spektaklu oprócz choreografki występują Helena Ganjalyan i Dorota Wacek.

 

Natomiast o godz. 19.00 i 22.00 w Galerii Art Stations Starego Browaru (ul. Półwiejska 42) zaplanowano premierowy pokaz performansu surfing Magdaleny Ptasznik, zrealizowanego we współpracy z Eleonorą Zdebiak. Surfing to laboratorium, w którym podmiotowość działań podlega rozproszeniu. To performans sieci aktywacji – fizyczna akcja ciała wprawia obiekty w ruch, a ich (re)akcje inicjują i transformują kolejne akcje. 

 

Wieczorne pokazy odbywać się będą pod szyldem Nocy Muzeów.

 

Więcej o premierach:

 

Harakiri Farmers: I wanna be someone great

 

Gdy myśli się o problemie związków władzy, religii i pracy, do głowy przychodzi postać Leni Riefenstahl. W projekcie I wanna be someone great potraktowana ona zostaje jako symbol charakterystycznego dla kultury europejskiej dążenia do zapanowania nad rzeczywistością. Obecnie kompleks praca/władza/religia ma inny kształt niż w czasach Leni, ale wciąż nas kształtuje i ten wpływ jest tematem spektaklu. Przedstawienie stawia intrygujące pytanie: gdyby Riefenstahl żyła dziś, dla jakich potęg by pracowała i jaki rodzaj obrazów by tworzyła?

 

choreografia: Dominika Knapik
dramaturgia: Wojtek Klimczyk
muzyka: David Chazam
światło: Alice Dussart
wideo: Valéry Faidherbe
taniec: Helena Ganjalyan, Dominika Knapik, Dorota Wacek
kostiumy: Harakiri Farmers

 

Harmonogram festiwalu

 

Więcej o METAMORFOZACH

 

Bezpłatne wejściówki można odebrać w kasie Centrum Kultury ZAMEK.

 

***

Magdalena Ptasznik: surfing

 

surfing to laboratorium, w którym podmiotowość działań podlega rozproszeniu. To performans sieci aktywacji – fizyczna akcja ciała wprawia obiekty w ruch, a ich (re)akcje inicjują i transformują kolejne akcje. Surfing to rytuał uwalniania obiektów, a lepiej ujmując – rytuał rozluźniania naszego sposobu ich postrzegania. W szerszej perspektywie to propozycja postrzegania rzeczywistości, dodania nowych artykulacji do doświadczenia środowiska i czasu.

 

surfing aktywuje materię, skupiając się na jej powierzchni – to w kontakcie z nią szuka doświadczania. Uwagę kieruję ku temu, co na wierzchu, co widoczne i dostępne. Surfing prowokuje zderzenia powierzchni, tarcia, zarysowania, obserwuje kierunki w przestrzeni, odległości, zmieniającą się dynamikę i różnice energetyczne akcji, w których powierzchnie spotykają się.

 

 

Choreografia, performance: Magdalena Ptasznik

Dramaturgia, współpraca konceptualna: Eleonora Zdebiak

 

Produkcja: Art Stations Foundation by Grażyna Kulczyk

Przy wsparciu: Fundacja Burdąg, Centrum w Ruchu

Projekt dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 

Research do performansu zrealizowany został w ramach programu rezydencyjnego NRW Tanzrecherche 2013 w Bielefeld, w Niemczech.

 

 

Eleonora Zdebiak (1984): dramaturżka i tancerka obecnie rezydującą w Niemczech. Absolwentka MA na wydziale wiedzy o teatrze i tańcu na uniwersytecie w Utrechcie. Taniec studiowała w Warszawskiej Szkole Baletowej, Hochschule für Musik und Darstellende Kunst we Frankfurcie nad Menem i na wydziale tańca w CODARTS, Rotterdamse Dansacademie (BA). Jako tancerka współpracowała między innymi z Michaelem Schumacherem, Amy Raymond, Nicole Caccivio i Dieterem Heitkampem. Kolaborowała w licznych projektach ze studentami z Institut für Angewandte Theaterwissenschaft w Giessen i Hochschule für Gestaltung z Offenbachu. Brała też udział w wielu performensach improwizowanych między innymi podczas Urban Dance Festival w Dordrechcie, Rotterdam Film Festival, a także w NAI i de Doelen w Rotterdamie.

Jako dramaturżka asystowała przy produkcji My Private Himalaya Ibrahima Quarishi i Near Miss Stephanie Thiersch. Obecnie wraz z choreografką Magdaleną Ptasznik pracują nad projektem surfing który został zapoczątkowany researchem w ramach NRW Tanzrecherche #11 w Bielefeld. Eleonora prezentowała również swoje instalacje video i serie fotograficzne na festiwalach i w galeriach w Polsce, Niemczech i Holandii.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close