Wersja do druku

Udostępnij

(Nie)obecność dziecka w tańcu, teatrze tańca, balecie i nowej choreografii to temat letniej rozmównicy pt. Jak dziecko odkrywa taniec?, która odbędzie się w sobotę 31 lipca o godz. 17.00 w siedzibie Polskiego Teatru Tańca przy ul. Taczaka 8 w Poznaniu. 

 

Eksperyment ruchowy wpisany jest w motoryczny rozwój dziecka, które intuicyjnie poszukuje ruchów najwłaściwszych, aby zaspokoić swoje potrzeby praktyczne i emocjonalne. Mowa ciała wydaje się naturalną formą komunikacji z najmłodszymi odbiorcami sztuki. Niemal przysłowiowa ruchliwość, nieograniczona wyobraźnia, spontaniczność odbioru i otwartość na fantazyjne wizje czynią dziecko doskonałym odbiorcą spektaklu tańca współczesnego i niesamowitym uczestnikiem warsztatów tańca, zaspokajających elementarne potrzeby dziecka – eksploracji nieznanego jeszcze świata, a przede wszystkim zabawy. Dziecko i taniec to para idealna. 

 

Sobotnie spotkanie rozpocznie się od projekcji kolażu filmowego, który pozwoli „zajrzeć” na warsztaty ruchowe dla dzieci, ale też rozpoznać temat spektakli tańca dla najmłodszych  odbiorców, poczynając od maluchów, które nie przekroczyły jeszcze 3 roku życia. Spotkanie z gośćmi zostanie przeprowadzone w przestrzeni dziedzińca, aby połączyć przyjemność rozmowy z możliwością cieszenia się urokami letniego popołudnia. 

 

Gościem rozmównicy będzie: Alicja Morawska-Rubczak, reżyserka, pedagożka teatru, specjalizująca się w dziedzinie teatru i tańca dla najmłodszych odbiorców. Jest laureatką wielu stypendiów, członkinią International Theatre for Young Audiences Research Network, Small Size Association i poznańskiej Art Fraction Foundation. Jej spektakle dla dzieci były prezentowane na najważniejszych festiwalach teatralnych w kraju i na świecie – m.in. w Singapurze, Japonii, Chinach, Norwegii, Rosji, Irlandii, Włoszech i Iranie.

 

W rozmowie udział wezmą także: Agnieszka Dubilewicz, Paulina Giwer-Kowalewska i Aniela Kokosza, twórczynie kolektywu KolektTacz, pedagożki tańca i artystki zajmującymi się kreatywną pracą ruchową. KolektTacz w swoich działaniach zwraca szczególną uwagę na rozwój kompetencji artystycznych wśród najmłodszych, pogłębianie ich wrażliwości i zainteresowania sztuką. Ich projekt integracyjnych półkolonii artystycznych „Trzy skarpetki (do) wolności!”, realizowany w siedzibie Polskiego Teatru Tańca, zdobył pierwsze miejsce w Polsce w programie Lato w Teatrze, którego organizatorem jest Instytut Teatralny w Warszawie. W ramach Laboratoriów Twórczych tańczyMY na Taczaka, twórczynie poprowadzą warsztaty Całociało!, przeznaczony dla dzieci w wieku 9-10 i 11-13 lat. 

 

Organizatorzy zapraszają do odkrywania kolejnego nieoczywistego terytorium współczesnej choreografii – potrzeb najmłodszych widzów, spektakli będących odpowiednikiem dziecięcej wizji świata i rozmaitych interaktywnych form, jakie może przybrać kontakt małego odbiorcy ze sztuką tańca. 

 

Prowadzenie: Anna Koczorowska i Robert Chodyła 

 

Wstęp wolny. 

 

Patronem medialnym cyklu rozmównic jest kwartalnik „TANIEC”.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close