Wersja do druku

Udostępnij

Na Scenie Roboczej w Poznaniu (Centrum Rezydencji Teatralnej, ul. Grunwaldzka 22) trwa rezydencja zwycięzców konkursu dla młodych twórców „Nowa Generacja” (Dominik Więcek, Michał Przybyła), której głównym tematem jest stereotyp „prawdziwego mężczyzny”, braterskość, czułość męsko-męska czy też jej wyrzeczenie się w imię hipotetycznej męskości. Spektakl Bromance, którego premiera odbędzie się w dniach 5-6 października (godz. 19.00), będzie choreograficznym zapisem tych rozważań.

 

 

Od twórców:

 

Wyobrażenie o spektaklu Bromance zapoczątkowane zostało przez zainteresowanie dyskursem wokół nowej koncepcji braterstwa. Idei sformułowanej przez Jane Ward i opisywanej w Not Gay. Sex between Straight White Man.

 

Spektakl jest próbą zmierzenia się ze stereotypem „prawdziwego mężczyzny” w celu ukazania wielu wariantów męskości, a co za tym idzie – przekraczania granic stereotypu i ponownego definiowania tożsamości męskiej, widzianej w szerszym aspekcie i niewykluczającej postaw odbiegających od wyuczonej normy. Szukamy odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób zostawić mężczyznom w przestrzeni publicznej nieformalne prawo do przejawów czułości czy sentymentalności, bez obawy o bycie posądzonym o śmieszność, czy słuchanie krytycznych uwag o niemęskim zachowaniu.

 

W czasie procesu twórczego nad spektaklem wróciliśmy do naszych doświadczeń i wspomnień. Wypreparowaliśmy z pamięci, dyskursu i obserwacji materiał ruchowy związany z dotykiem, czułością, ale także z przejawami emocjonalnej bliskości obecnymi pomiędzy mężczyznami w koleżeńskich relacjach i poddaliśmy go osobliwości. Zderzaliśmy ze sobą różne sceny, które pozwoliły nam przeprowadzić diagnozę nad męskimi sposobami kreowania bliskości emocjonalnej i intymności. Performerzy skupiają się na sytuacjach, w których w obawie przez wykluczeniem i przekroczeniem granic normatywności, mężczyźni wyrzekają się pewnych gestów i zachowań.

 

Koncepcja, reżyseria, choreografia i wykonanie: Michał Przybyła, Dominik Więcek

Muzyka: Przemek Degórski

Opieka dramaturgiczna: Anna Królica

 

 

Link do strony rezydencjihttp://www.scenarobocza.pl/rezydencja/bromance/

 

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close