Już w najbliższą niedzielę – 12 września Teatr Polski oraz Fundacja Performat zapraszają na pierwsze w tym sezonie warsztaty z cyklu „Roztańczone Rodziny”. To pionierski na skalę Polski, poznański program edukacyjny z dziedziny tańca eksperymentalnego dla rodzin.

Wersja do druku

Udostępnij

Cechami wyróżniającymi projekt są: interaktywna forma proponowanych aktywności, poszerzone postrzeganie tańca i choreografii – jako artystycznego i społecznego doświadczenia – oraz międzynarodowy charakter programu. Projekt pragnie również integrować środowiska akademickie, artystyczne i pedagogiczne, co pozwala przekładać wiedzę naukową na działalność artystyczną i odwrotnie – na rozwój wiedzy dzięki sztuce.

Program jest wyraźnym gestem, akcentującym ogromną wagę wczesnych doświadczeń artystycznych, które owocują otwartą i krytyczną postawą wobec sztuki, obudzeniem potrzeby codziennego uczestnictwa w kulturze, kreatywnością, wzrostem poszanowania różnorodności (międzypokoleniowej oraz cielesnej) każdego człowieka oraz umocnieniem więzi rodzinnych.

W tym roku, po dziesięciu latach istnienia, „Roztańczone Rodziny” zmieniają swoją siedzibę oraz administratora i energicznym krokiem wchodzą do poznańskiego Teatru Polskiego.

Stawiając ciało w centrum twórcy i uczestnicy programu od lat przyglądają się wspólnie, jak funkcjonuje ono w roli mediatora wyobraźni. Co przynosi rodzinie skupienie na aktywności ruchowej? Jak zmienia się (poszerza) relacja uczestniczek/-ów do samych siebie oraz bliskich im osób dzięki świadomej pracy z ciałem? Jak „małe” i „duże” ciała mogą tańczyć razem? Co wnosi wspólna zabawa z dzieckiem na podłodze? Jak możemy ruszać się razem i jednocześnie pozostać blisko własnych potrzeb? Jak wyglądają nasze rodzinne choreografie? Jak wsłuchiwać się w sygnały ciała i dać im się prowadzić w życiu codziennym?

Tegoroczna edycja „Roztańczonych Rodzin”, składać się będzie z:

– serii 10 rodzinnych warsztatów tanecznych: w programie wydarzenia dla rodzin z dziećmi od 0 do 9 lat oraz warsztaty dla dziewczynek w wieku 9–11 lat. Wszystkie warsztaty prowadzone będą przez polskie i zagraniczne artystki i edukatorki, doświadczone w ruchowej pracy z dziećmi i dorosłymi. Warsztaty, poprzez pracę z ruchem, głosem, wyobraźnią, obiektami są zaproszeniem do świata tańca i choreografii, oraz stwarzają okazję do pogłębiania więzi rodzinnych i samorozwoju w kontakcie ze sztuką;

– prezentacji tanecznego spektaklu dla rodzin kolektywu Holobiont: spektakl, który grany był na scenach całego kraju, znów wraca do Poznania. Podczas wydarzenia zapraszamy rodziny do eksploracji ruchu i jego kolorowego śladu na wielkoformatowym papierze – przygotujcie się na dużą dawkę pasteli i wspólnego tańca;

– multimedialnej bazy materiałów: w ramach podsumowania tegorocznej edycji stworzymy bazę 10 inspirujących filmów, z których będzie można korzystać w trakcie rodzinnej zabawy w domach, a także w kontekstach profesjonalnych, przy budowaniu scenariuszy zajęć dla dzieci i rodzin;

– dwóch warsztatów online dla krytyczek i krytyków Skoczne słowa: warsztaty będą okazją do budowania języka krytycznego, przydatnego w kontekście mówienia i pisania o choreografii dla dzieci i rodzin. Warsztaty poprowadzą dwa duety doświadczonych krytyczek tańca i teatru dla dzieci;

– trzech spotkań online dla profesjonalistek i miłośników tańca dla dzieci Skoczne słowa w sieci: kontynuujemy rozpoczęte w marcu 2020 roku spotkania oddolnej grupy, które skupione są wokół tematyki tańca i choreografii dla dzieci. Rozmawiamy w swobodnej formule online i zapraszamy do udziału zainteresowane osoby. Tematy dyskusji ustalamy każdorazowo z całą grupą.

Więcej informacji na temat dotychczasowych edycji programu można znaleźć w publikacji Ruchome dialogi z okazji 10-lecia programu „Roztańczone Rodziny” (Stary Browar Nowy Taniec dla dzieci) pod linkiem: https://drive.google.com/file/d/1cYLEy2X0mIU8uvFi8evAGri0BIJXq-yf/view.

Informacje o tegorocznych warsztatach oraz bilety dostępne na stronie: https://roztanczonerodziny.pl/.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close