Wersja do druku

Udostępnij

Jutro w Poznaniu rusza konkurs na najlepszy krótki film o tańcu Dances with Camera. O nagrodę główną konkurować będzie 20 produkcji z całego świata. Konkurs Dances with Camera debiutuje w programie Short Waves Festival. Organizatorzy zachęceni sukcesem ubiegłorocznego przeglądu tanecznych krótkich metraży Forward Motion postanowili pójść o krok dalej, ogłaszając międzynarodowy konkurs na najlepszy krótki film o tańcu. Każda z finałowych produkcji to zamknięta historia, opowiedziana w innym stylu, używająca odmiennych środków wyrazu. Ale wszystkie łączą na ekranie ruch i emocje. Pokazują, że taniec pomaga przełamywać bariery, pozwala wyrażać siebie. Zgodnie z ideą festiwalu trwają nie dłużej niż 30 minut i układają się w niepowtarzalny filmowy kolaż.

 

Na ekranie zobaczyć będzie można m.in. kanadyjską produkcję TournAround Tango rozpoczynającą się od serii namiętnych kroków i gestów, podczas których kobieta i mężczyzna poruszają się odwróceni do siebie plecami. Napięcie stopniowo rośnie, a oczy obojga po raz pierwszy spotykają się… The Stonger to inspirowana sztuką Augusta Strindberga historia dwóch kobiet zmagających się z miłością, zdradą i wstydem. Reżyser Rawad Al Zaquat w 9.99° wykorzystał taniec, by przedstawić swoje wspomnienia z czasów, gdy był więźniem syryjskiego reżimu. Zamknięty w ciasnej przestrzeni, pozbawiony  nadziei i widoków na przyszłość, trawiony uczuciem buntu, rozpaczliwie tęsknił za wolnością. Do wydarzeń w Syrii nawiązuje także Agnieszka Kobyłecka, autorka The Rite of Spring, która wybuch Arabskiej Wiosny zestawiła ze Świętem wiosny Igora Strawińskiego tworząc opowieść o upadku, śmierci i ponownych narodzinach do nowego życia.

 

20 finałowych filmów podzielonych zostało na dwa zestawy, które oglądać można w Studiu Słodownia +3 w Starym Browarze oraz w Charlie Monroe Kino Malta. Nagrodę główną przyzna jury złożone ze specjalistów od tańca oraz filmu w składzie: Anna Głowińska, Anna Królica oraz Darek Arest. Własnego laureata wskaże publiczność.

 

Konkurs potrwa do 5 kwietnia.

 

Więcej o konkursie Dances with Camera oraz Short Waves Festival na www.shortwaves.pl

 

Program Dances with Camera I (2 i 4 kwietnia)

Program Dances with Camera II (3 i 5 kwietnia)

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close