Wersja do druku

Udostępnij

Rozpoczyna się 40. sezon artystyczny w Polskim Teatrze Tańca, który upłynie pod znakiem inspiracji liczbą czterdzieści i różnorodnymi skojarzeniami, które budzi.

Już 16 października o godz. 20.00 w Hali nr 2 na Międzynarodowych Targach Poznańskich będzie można uczestniczyć w pilotażowym odcinku nowego projektu Polskiego Teatru Tańca – 4×10 = XL – autorskiej propozycji dyrektora naczelnego i artystycznego PTT, Ewy Wycichowskiej. Będzie to cykl zdarzeń artystycznych, zapowiadanych jako audio – video – performance, które spełniać będą dwojaką rolę. Z jednej strony przypomną historię Polskiego Teatru Tańca od jego zarania poprzez prezentacje materiałów archiwalnych oraz rozmowy z zaproszonymi gośćmi, z drugiej – będą twórczym dialogiem z tą tradycją i próbą zreinterpretowania spuścizny choreograficznej Conrada Drzewieckiego i Ewy Wycichowskiej przez tancerzy obecnie należących do zespołu PTT.Cały projekt rozpisany jest na 10 odcinków , czyli dziesięć zdarzeń, z których każde doczeka się swojej rejestracji. W ten sposób powstanie cykl 10 zeszytów i 10 płyt, stanowiący pełną dokumentację 40 – letniej historii Polskiego Teatru Tańca.

Podczas pilotażowego odcinka projektu będzie można zobaczyć m.in. film archiwalny pt. Adagio z choreografią Conrada Drzewieckiego, posłuchać rozmowy z I solistami PTT – Romą Juszkat i Przemysławem Śliwą i obejrzeć prezentację z udziałem najmłodszych – zatrudnionych w 2012 roku – tancerzy PTT: Sary Gorbaczyńskiej – Pawłuszko, Pauliny Jaksim, Zbigniewa Kocięby, Daniela Navarro Lorenzo, Josefine Patzelt i Luci Skarpa, w choreografii Ewy Wycichowskiej. Pokazany zostanie także firm Daniela Stryjeckiego, wykorzystujący materiały archiwalne Teatru, a także reinterpretacje choreografii Conrada Drzewieckiego Sen o Raju w wykonaniu tancerzy PTT.

To jednak nie koniec zapowiedzi na sezon jubileuszowy Polskiego Teatru Tańca. 15 czerwca tego roku, odbędzie się premiera 40 w choreografii Jo StrØmgrena – norweskiego choreografa, reżysera i dramatopisarza, dyrektora założonego w 1998 roku Jo StrØmgren Kompani. Spektakl, zbudowany na analogii pomiędzy „wiekiem” zespołu PTT a cezurą, jaką w życiu człowieka – zwłaszcza tancerza – jest 40. rok życia, odwoływać się będzie – ironicznie, humorystycznie i z przymrużeniem oka – do różnych perspektyw widzenia tzw. „wieku średniego” jako okresu dojrzałości, ale też twórczej ciekawości wobec tego, co jeszcze nadchodzi.

Premiera spektaklu będzie częścią szerszej współpracy polsko-norweskiej pt. Znaki czasu.

Ważnym akcentem roku jubileuszowego będzie też udział Polskiego Teatru Tańca – od 22 do 28 listopada tego roku – w Guangdong Modern Dance Festival w Chinach. PTT pokaże spektakle Jesień – Nuembir w choreografii Jacka Przybyłowicza oraz Wiosna – Effatha w chor. E. Wycichowskiej.To już druga artystyczna podroż PTT do Kraju Środka, po ubiegłorocznym cyklu spektakli w Pekinie, w ramach Beijing Fringe Festival.

A 17 października Anna Gruszka – solista, pedagog, asystentka choreografa i kierownik działu artystycznego w PTT – świętować będzie 30 – lecie pracy artystycznej. Serdecznie gratulujemy!

Opracowała na podstawie materiałów z konferencji pracowej: Anna Koczorowska

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close