Wersja do druku

Udostępnij

Spektakl Witolda Jurewicza i Juliusza Grzybowskiego O tym, czy filozof powinien mówić podczas przedstawienia można będzie zobaczyć 11 października o godz. 18.00 w ramach projektu 5 zmysłów eMOTION (Sudio Słodownia + 3 w Starym Browarze). Choreograf i filozof spotykają się na scenie w dialogu o tańcu i słowie. Będzie to spektakl, w którym wystąpią na równych prawach.

Oprócz niego niego w ramach 4 tygodnia projektu odbędą się kolejne warsztaty prowadzone przez polskich artystów tańca współczesnego, tj . Aleksandra Borys (Warszawa), Iwona Wojnicka (Warszawa), Joanna Czajkowska (Trójmiasto), Anna Haracz (Trómiasto). Warsztaty poprowadzi także Urszula Bernat – Jałocha oraz Artur Bieńkowski z Polskiego Teatru Tańca (Poznań). Udział we wszystkch wydarzeniach projektu 5 zmysłów eMOTION jest bezpłatny.

O spektaklu:

O tańcu mówi się wiele, może czasami zbyt wiele. Aby o tańcu mówić w sposób właściwy, trzeba się od niego oddzielić. Trzeba poczekać aż się skończy przedstawienie. Kto widział, aby w trakcie przedstawienia rozmawiać? Podejmiemy próbę, w której, nie tylko mowa będzie o tańcu ale i taniec będzie o mowie, słowem, w jakiś sposób będzie to przedstawienie, w którym filozof i tancerz wystąpią na równych prawach, w tym samym miejscu i czasie. Pertraktacje mogą być trudne, sporne i może dojść do przerwania rozmów lub rozlewu krwi. Znamy się przecież z daleka i bardziej domyślamy się swoich obyczajów aniżeli w nich uczestniczymy. Może się zatem okazać, że przy bliższym spotkaniu wcale nie darzymy się sympatią.

Juliusz Grzybowski o sobie:
Jestem doktorem filozofii, prawie ukończyłem filologię klasyczną, prawie to znaczy zabrakło mi chęci na podejście do egzaminu magisterskiego. Pracuję na Wydziale pedagogiczno – artystycznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Kaliszu, uczę tam filozofii. Przede wszystkim chyba jednak filozofii. I przede wszystkim w Kaliszu. Od niedawna prowadzę zajęcia również w Akademii Muzycznej w Łodzi na kierunku: Choreografia i techniki taneczne, oraz we wrocławskiej ASP, gdzie prowadzę zajęcia z filozofii i estetyki. W czasach właściwie pradawnych tańczyłem u Witka Jurewicza w zespole Alter, tańczyłem to znaczy zdarzało się, ze w scenach zbiorowych pojawiałem się w którymś tam rzędzie. Któryś tam z rząd to jedno ale Alter to drugie, reasumując: uważam, że posiadam przyzwoite taneczne doświadczenie. Publikuje artykuły, głownie w monografiach pokonferencyjnych i różnych wydawnictwach okazjonalnych. Pracuję nad ksiązką o Parysie – Aleksandrze, pięknym królewiczu trojańskim. Prowadzę wykłady na festiwalach tanecznych, współpracowałem z Pracownią Fizyczną przy choreografii Fajdros, od 2011 roku wspólnie z Witkiem Jurewiczem poszukujemy punktów stycznych tańca i filozofii. Na scenie poszukujemy.

Więcej o projekcie 5 zmysłów eMOTION: http://www.5zmyslow.pl/

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close