Narodowy Instytut Muzyki i Tańca zaprasza na spotkanie autorskie z Jagodą Ignaczak z okazji wydania książki Dzieje Polskiego Baletu Reprezentacyjnego. Krótki sen o potędze – najnowszej publikacji pod patronatem Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca. Wydarzenie to odbędzie się 22 maja o godz. 17.00 w Ogólnokształcącej Szkole Baletowej im. Olgi Sławskiej-Lipczyńskiej w Poznaniu.

Wersja do druku

Udostępnij

Spotkanie poprowadzi specjalistka do spraw publikacji i dokumentacji NIMiT Dorota Mentrak – tancerka baletu, pedagożka tańca oraz choreografka. Podczas spotkania będzie możliwość rozmowy z autorką, zakupu książki oraz otrzymania autografu. Płatność za książkę będzie możliwa w formie gotówkowej.

Dzieje Polskiego Baletu Reprezentacyjnego. Krótki sen o potędze to nie tylko kronika wydarzeń artystycznych. Jest to także świadectwo trudności, które towarzyszyły w budowaniu i organizacji pracy zespołu. Przede wszystkim jednak jest to opowieść o ludziach związanych z Polskim Baletem Reprezentacyjnym: wizjonerach, utalentowanych twórcach, artystach, organizatorach życia kulturalnego, których praca rozsławiła polski taniec i polską kulturę na świecie. Ten ważny rozdział w historii polskiego tańca artystycznego z pewnością zaciekawi wszystkich, którzy interesują się szeroko pojmowaną historią i kulturą międzywojennej Polski.

***

O autorce:

Jagoda Ignaczak – filolożka polska, historyczka, teatrolożka. Absolwentka filologii polskiej i Podyplomowych Studiów Wiedzy o Teatrze, Filmie i Telewizji na Uniwersytecie Łódzkim oraz Podyplomowych Studiów Menadżerów Kultury na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. W latach 1987–1997 pracowała jako starsza asystentka w Zakładzie Dramatu i Teatru Instytutu Teorii Literatury, Teatru i Filmu na Uniwersytecie Łódzkim. Prowadziła wówczas pionierskie w strukturze uniwersyteckiej wykłady i konwersatoria z historii tańca. W latach 1989–2016 była kierowniczką literacką i rzeczniczką prasową Polskiego Teatru Tańca pod dyr. Ewy Wycichowskiej.

Przez ponad 20 lat była również konsultantką programową Międzynarodowych Warsztatów Tańca Współczesnego i Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Tańca – Dancing Poznań. Jest jedną z inicjatorek powstania Podyplomowych Studiów Teorii Tańca na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, z którym współpracuje od 2000 roku. Wykłada także na Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu. Specjalizuje się w historii tańca XX i XXI wieku oraz krytyce. Była wieloletnią konsultantką i recenzentką Centralnej Komisji Egzaminacyjnej z przedmiotu wiedza o tańcu.

Ma na koncie liczne publikacje dotyczące tańca i teatru m.in. w „Pamiętniku Teatralnym”, „Tańcu”, „Teatrze”, „Didaskaliach”, „Więzi” i „Theatre in Poland / Le Theatre en Pologne”. Redagowała hasła z zakresu sztuki tańca dla Encyklopedia Britannica. Zredagowała kilkaset programów dla Polskiego Teatru Tańca, Cullberg Ballet, Grand Theatre de Geneve. Jest autorką tekstów i redaktorką albumów historycznych: XX lat Polskiego Teatru Tańca – Baletu Poznańskiego, Polski Teatr Tańca – Balet Poznański 1973–1998. Jubileusz XXV-lecia, Ruch i myśl – wydawnictwa jubileuszowego z okazji 35-lecia Polskiego Teatru Tańca, Pod prąd do źródła– albumu jubileuszowego z okazji 40-lecie Polskiego Teatru Tańca oraz cyklu wydawniczego XL. Polski Teatr Tańca wczoraj i dziś.

Była inicjatorką i opiekunką redakcyjną gazety „Pulse Dance” (2008–2016). Jest członkinią zespołu redakcyjnego Słownika tańca XX i XXI wieku oraz Polskiej Kroniki Tańca, autorką tekstów do prac zbiorowych m.in. Polskie artystki awangardy tanecznej. Historie i rekonstrukcje pod red. Joanny Szymajdy (Instytut Muzyki i Tańca / Instytut Adama Mickiewicza, Warszawa 2017) oraz Kronika Miasta Poznania – tom Taniec pod redakcją Marii Michałowskiej (Wydawnictwo Miejskie Posnania, Poznań 2017). Jedna z bohaterek książki Hanny Raszewskiej-Kursy Teoria tańca w polskiej praktyce (Wydawnictwo Universitas, Kraków 2018). W 2018 wydała autorską książkę Istnienie grać. Portret Ewy Wycichowskiej (Wydawnictwo Miejskie Posnania, Instytut Muzyki i Tańca).

Jest laureatką nagrody im. Janiny Jarzynówny-Sobczak dla wybitnych pedagogów, dziennikarzy, teoretyków i promotorów sztuki tańca w ramach I edycji Ogólnopolskiego Konkursu Perły Tańca (2019). Nagrodzona ponadto Medalem za zasługi dla Województwa Wielkopolskiego oraz Odznaką Zasłużony Działacz Kultury.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close