Wersja do druku

Udostępnij

Znamy już stypendystki tegorocznej edycji programu rezydencyjnego dla młodych choreografów Solo Projekt w Starym Browarze (Art Stations Foundation). Po raz trzeci z rzędu są to wyłącznie niezależne artystki-kobiety: Baśka Gwóźdź, Korina Kordova i Agata Siniarska. W roku 2013 opiekunem artystycznym jest dyrektor artystyczny Dansehallerne w Kopenhadze, kurator tańca, dramaturg i performerBush Hartshorn, który razem z kuratorem programu Joanną Leśnierowską dokonał selekcji trzech młodych artystów-rezydentów i wesprze ich później w trakcie powstawania spektaklu.


Opiekun artystyczny
Bush Hartshorn/ UK
Po wieloletniej karierze kierowcy ciężarówki, Bush studiował i ukończył w 1982 roku Dartington College of Arts na wydziale teatru. Od tamtej pory pracuje jako dramaturg, performer, kurator festiwali i dyrektor artystyczny instytucji kultury w Anglii, Hiszpanii, Belgii, Holandii, Irlandii, a ostatnio w Danii, gdzie pełni funkcję dyrektora artystycznego domu tańca Dansehallerne Copenhagen. W 2009 roku Bush ukończył także kurs trenerski z zakresu Relational Dynamics, który znacząco wzmocnił jego pracę jako mentora/opiekuna młodych artystów. Poza tym wszystkim i wszystkiemu na przekór, Bush Hartshorn od zawsze jest kibicem Liverpool Football Club.


Sylwetki rezydentek

Baśka Gwóźdź, niezależna tancerka i choreografka. Absolwentka Studium Wokalno – Baletowego przy Teatrze Muzycznym w Gliwicach oraz Kulturoznawstwa w specjalności Zarządzanie w kulturze. Studiowała również w PWST w Krakowie, na Wydziale Teatru Tańca w Bytomiu. Jest współorganizatorką Festiwalu „Żywe Kultury Ruchu” – Cyrkulacje oraz była asystentką producenta Deltebre Dansa Festival w Hiszpanii. Stypendystka Alternatywnej Akademii Tańca w Starym Browarze w Poznaniu. Stażystka Teatru ZAR w Instytucie Grotowskiego we Wrocławiu oraz słuchaczka Uniwersytetu Otwartego przy Instytucie im. J. Grotowskiego. Przez jakiś czas była związana zawodowo ze Sceną Tańca w Teatrze Muzycznym „Capitol” we Wrocławiu, a obecnie z Art Color Balet w Krakowie.baskagwozdz.blogspot.com


Korina Kordova, tancerka, choreografka, nauczycielka. Ukończyła dziennikarstwo na Faculdade Cásper Líbero (Sao Paulo, BR). Pracowała jako tancerka w rodzinnej Brazylii oraz w Holandii, zanim przeprowadziła się do Polski w 2005 roku, aby dołączyć do zespołu Śląskiego Teatru Tańca. Była jego członkiem do 2012 roku, pracując z wieloma choreografami, takimi jak: Jacek Łumiński (PL), Anna Piotrowska (PL), Mihai Mihalcea (RO), Idan Cohen (ISR) i Kuik Swee Boon (SGP). Jest autorką spektakli: Mobile Variations (we współpracy z polskim kompozytorem Krzysztofem Wołkiem), Night (we współpracy z amerykańską kompozytorką Allison Ogden), Karolina, Borderline i innych. Współpracowała również z Kokoro Dance (Kanada), BalletMet (USA) oraz z Samovarteateret (Norwegia). Stypendystka Alternatywnej Akademii Tańca w 2012 roku. Obecnie mieszka w Warszawie, gdzie wraz z Przemysławem Kamińskim, współtworzy kolektyw artystycznyFlesh System.

Agata Siniarskato fikcyjna postać świadomie dziejąca sie dzień po dniu w przestrzeni choreograficznych sekwencji, żarliwie pracując nad ideą kobiecej personifikacji. Dając szansę różnym rodzajom form teatralnych, po wielu doświadczeniach podjęła studia choreograficzne w Hochschulübergreifendes Zentrum Tanz w Berlinie, nie zapominając jednak przeszłych doświadczeń i kultywując pragnienia wobec języka i pisania, kina i animacji. Uzależniona od bajd, Agata prowadzi swe dochodzenia w ramach subiektywnych reprezentacji, pisanych w kawałkach, przy równie silnym pragnieniu wobec konceptów i klarownych kontekstualizacji. Każdy ruch, podsycany przez energię głębokiej teoretycznej jękliwości, robi z pasją i wielką fascynacją. Wielokrotnie nie samotnie, ale w kompanii wielu wspaniałych awanturników.cargocollective.com/agatasiniarska

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close