Short Waves Festival – Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych odbędzie się w Poznaniu w dniach 14-19 czerwca. Od prawie 10 lat jednym z głównych punktów programu jest międzynarodowy konkurs Dances with Camera poświęcony filmom, których wspólnym mianownikiem jest fizyczna ekspresja i taniec zaklęte w oku kamery. Ruch jest uniwersalnym językiem, którym nierzadko można wyrazić to, co wymyka się słowom, dlatego konkurs Dances with Camera to znacznie więcej, niż tylko estetyczna uczta. Poprowadzi nas przez szerokie spektrum nastrojów – od humoru po nostalgię, od ironii po patos – prezentuje obrazy abstrakcyjne i surrealistyczne, jak również głęboko refleksyjne i pełne emocji, eksplorujące społeczne doświadczenia. W tegorocznej selekcji konkursowej znalazło się 16 filmów z 10 krajów, które ubiegać się będą o nagrody jury i publiczności. Wśród nich widzowie obejrzą zarówno formy fabularne, jak i eksperymentalne, przemawiające różnorodnymi środkami filmu i choreografii.

W tym roku, dodatkowo, sekcja konkursowa Dances with Camera została rozszerzona o dwa segmenty programowe poświęcone tańcowi. Prezentacje odbędą się w dniach 15-18 czerwca.

Wersja do druku

Udostępnij

Będą to:

Film Tańca: mAPs – Migrating Artists Project

Polska premiera kolekcji 5 filmów zaangażowanych w problematykę społeczną, zrealizowanych w 5 krajach i połączonych wspólnym tematem: „Power”. Odrębne, choć wzajemnie dopełniające się, profesjonalne produkcje zrealizowane zostały przy zaangażowaniu lokalnych społeczności na każdym etapie procesu. Filmy powstały w ramach transmedialnego projektu: mAPs – Migrating Artists Project.

Mov(i)e Flow – pokaz polskich filmów tańca

Set 8 krótkometrażowych filmów stworzonych przez polskich artystów tańca i filmu, które zostały wyróżnione w pierwszej edycji programu Mov(i)e Flow – Polish  Showcase & Mentoring. Program łączy w sobie ideę konkursu, edukacji, promocji i dystrybucji polskich filmów tańca i filmów artystycznych na międzynarodowych festiwalach filmowych.

Nagrodzone filmy konkursowy będzie można obejrzeć także na platformie on-line.
Więcej informacji: https://shortwaves.pl/swf-online-pl/

Opisy filmów i harmonogram pokazów:

Konkurs Dances with Camera

Konkurs Dances with Camera I:

01. Unspoken

Film przywołujący światowej sławy choreografa tańca współczesnego, Paula Lightfoota – dyrektora artystycznego Nederlands Dans Theater – który traci ojca podczas pandemii. Brak możliwości wejścia do szpitala, by się pożegnać, sprawia, że postanawia rozpocząć zdalną pracę z duńskim tancerzem. Chce stworzyć przedstawienie, które pozwoli mu przetworzyć emocje, a następnie podzielić się nimi z wieloma ludźmi na całym świecie.

Botswana  2021  Dokument / 7’ / William Armstrong

02. Ag:Au

Dwóch młodych bogów wyrusza w podróż, by stworzyć nowy świat.

Wielka Brytania 2021 / Eksperyment / 3’ / Alex Cantouris

03. Due North

Film o życiu i uosobieniu dzikiej przyrody.

Kanada / 2021 / Fabuła / 23’ / Chantal Caron

04. An Evening with Taglioni

Film oparty na prawdziwej historii legendarnej baleriny Marii Taglioni, pierwszej kobiety tańczącej techniką na pointach. Jej baletki były prezentem od fana… ona ugotowała je na wystawnym przyjęciu i podała 35 gościom.

Wielka Brytania / 2021 / Fabuła / 14’/ Jessica Wright, Morgann Runacre-Temple

05. IO|OI

W IO | OI, za pomocą zabawy wymianą i tworzeniem, osoba i jej dzieło tańczą razem w postindustrialnej katedrze. Artysta i jego twórczość prowadzą siebie nawzajem krok po kroku, wymieniając się częściami i pozostawiając po sobie więcej pytań niż odpowiedzi. Jest jedno pytanie, które góruje nad wszystkimi innymi: czy jesteśmy tworem, czy twórcą?

Włochy / 2021 / Fabuła / 9’ / Francesco Lorusso

06. Amani

W tej opowieści, zawieszonej pomiędzy rzeczywistością a fikcją, tajemniczy narrator opowiada historię Amani, młodego chłopca, którego pasją jest taniec. Jego niewinność i radość życia otwierają oczy narratora na ludzkość, która do tej pory nie była dla niego ważna. Jednak gdy pojawia się huk nocy, radość życia Amaniego znika, by ustąpić miejsca cierpieniu, które odbija się echem w ciszy równiny.

Kanada / 2021 / Fabuła / 17’ / Alliah Fafin

07. Walls

Ojciec i syn. Dzielą ich nieujawnione tajemnice i urazy. Mur, który strzeże milczenia, wstrzymanych łez, spojrzeń i nieśmiałego kontaktu. Brak komunikacji. Mimo to, pojawia się pragnienie, by to wszystko zaakceptować, ponieważ łączy ich wspólna historia.

Hiszpania / 2022 / Fabuła / 10’ / Carmen Porras, Dani Cobarrubias

08. When The Night Falls

Film opowiada historię kobiety, która ucieka przed okropnościami rozpadającego się społeczeństwa w niedalekiej przyszłości. Po drodze spotyka ludzi, od których zaufania zależy jej los.

Finlandia / 2021 / Fabuła / 10’ / Kimmo Leed

***

CK Zamek | Kino Pałacowe | 15.06.2022 | 19.30 | 90’ + Q&A
BILETY: https://bilety24.wp.pl/kino/479-short-waves-2022-dances-with-camera-i-76787?id=404300
Wydarzenie na FB: https://fb.me/e/eNeKAR3ou

Konkurs Dances with Camera II

1. Firebird Reimagined

Człowiek, natura i technologia zderzają się w śmiałej, nowoczesnej interpretacji kultowego dzieła Strawińskiego Ognisty ptak. Stworzony, by upamiętnić 50, rocznicę śmierci kompozytora, oryginalny eksperymentalny film tańca autorstwa McNicol Ballet Collective opiera się na narracji z poprzedniej epoki, jednak zawiera tematy, które odnoszą się przede wszystkim do współczesnego świata.Wielka Brytania / 2021 / Eksperyment / 6’ / Nauris Buksevics

2. PASSAGE

Artysta tworzy dźwięki do filmu z udziałem konia i rozpływa się we własnej imitacji. Nakręcony przy użyciu taśmy 16 mm, film puszcza oko do Eadwearda Muybrige’a i jego przedkinowych eksperymentów z końmi.

Niemcy / 2020 / Eksperyment / 13’ / Ann Oren

3. Neon Phantom

João jest dostawcą, który marzy o motocyklu. Powiedziano mu, że wszystko będzie jak w musicalu.

Brazylia / 2021 / Fabuła / Leonardo Martinelli

4. La Galerie

Podczas nocnej wizyty w muzeu niespodziewana więź pomiędzy kobietą a obrazem prowadzi do nieoczekiwanej podróży pomiędzy rzeczywistym a nierzeczywistym.

Kanada / 2021 / Fabuła / 11’ / Loup-William Théberge

5. High Winds & Slippery Surfaces

Ulotne ciało walczy o utrzymanie kontroli nad ruchem, gdy znajduje się w niestabilnym i nieprzewidywalnym środowisku. Film eksperymentuje z dysonansem pomiędzy ruchem fizycznym, dźwiękiem i przestrzenią, by pobudzić zmysł kinestetyczny widza.

Wielka Brytania / 2021 / Eksperyment / 1’ / Corinne Jola, Pernille Spence, Zoë Irvine

6. Warsaw Triptych

Trzy przedstawione na ekranie etiudy korespondują ze sobą, stanowiąc jednocześnie trzy niezależne części. Jedne abstrakcyjne, wyjęte z rzeczywistości i skupione wokół emocji czy traum zaczerpniętych z tekstów poezji lub z historii, inne osadzone w przestrzeni wydarzeń wojennych, skupione wokół relacji międzyludzkich, które w tym okresie wystawiane były na próbę, a jeszcze inne inspirowane warstwą wizualną, samym kształtem i obrazem postaci uwiecznionych na zdjęciach.

Polska / 2021 / Fabuła / 15’ / Natalia Jóźwiak, Sebastian Piotrowicz

7. Dancen

Dancen jest wynikiem krótkich, intymnych spotkań 5 tancerzy w Pina Bausch Centre, przygotowujących serię występów ulicznych w Wuppertalu w Niemczech we wrześniu i październiku 2021. Film przygląda się ulotnym impulsom, które żyją pośród momentów dnia. Ich precyzyjna jakość mieści się pomiędzy cichymi nawykami, czyli przestrzenią zamieszkiwaną przez tęsknotę, marzenia, surrealizm.

Rumunia / 2021 / Fabuła / 16’ / Corina Andrian

8. Walks with Me

80-letnia Sanna mieszka sama ze swoimi wspomnieniami i roślinami doniczkowymi. Pewnego dnia Sanna widzi ze swojego okna zdarzenie, które sprawia, że wspomina przyjaciół i dostrzega własną samotność.

Finlandia / 2021 / Fabuła / 11’ / Kati Kallio

***

CK Zamek | Kino Pałacowe | 16.06.2022 | 19:30 | 90’ + Q&A |
BILETY: https://bilety24.wp.pl/kino/479-short-waves-2022-dances-with-camera-ii-76788?id=404299
Wydarzenie na FB: https://fb.me/e/eNeKAR3ou

Film Tańca: mAPS – migrating Artists Project

 1. Emersion / France / 2022 / Fiction / 19’

Yaa, wieloetniczna dziewczyna po raz pierwszy skonfrontowana jest ze swoim kolorem skóry, gdy odkrywa w sklepie odcienie baletek. W wieku 15 lat Yaa nienawidzi wszystkiego w niej, zwłaszcza włosów, które są stale dotykane przez obcych; postanawia wyprostować je tak, by wyglądać jak swoi przyjaciele. To początek piekielnej podróży, która popycha ją do chęci odzwierciedlenia otaczającego ją świata.

Francja / 2022 / Fabuła / 19’ / Aline-Sitoé N’Diaye

 1. Cricology

Atlas mieszka obok turbiny wiatrowej, w swoim odległym i zamkniętym, ale bezpiecznym i wygodnym mieście. Chociaż jest mistrzem w kręceniu rękami, stopniowo zrywa z kolistymi tradycjami komunalnymi swojego miasta. Dopóki eksplozja jego turbiny wiatrowej nie zrujnuje sensu jego życia.

Francja / 2022 / Fabuła / 15’ / Tero Peltoniemi, Antti Seppänen

 1. 36 MONTHS – Fighting for Zak

W rocznicę brutalnego morderstwa aktywisty, antyfaszysty i drag queen Zaka Kostopoulosa, George, młody prawnik o ugruntowanej pozycji, na próżno próbuje złożyć bukiet kwiatów pod zaimprowizowanym pomnikiem, którego strzeże policja.

Francja / 2022 / Fabuła / 13’ / Konstantina Bousmpoura, Ariadne Mikou

 1. Dansomation

Osadzona na nocnym przedmieściu Turynu gra Dansomaton opiera się na walce z androidami zdalnie sterowanymi przez ich ludzkich właścicieli. Zwycięstwo pozwala graczom dostosować swój Dansomaton zarówno fizycznie, jak i kupując karty ulepszeń, symulatory świadomości, emocji i słownictwa. 25-letni Richi jest początkującym graczem, chłopakiem przygnębionym swoją samotnością, który w grze widzi możliwość ostatecznego zbudowania związku.

Francja / 2022 / Fabuła / 13’ / Riccardo Maione, Luca Pescaglini, Daniele Condemi

 1. Searching for Phoenix

Phoenix zostaje wyznaczony przez swojego przełożonego z Ministerstwa Innowacji i Zmian do oceny wpływu kryzysu COVID-19 w Europie w celu stworzenia scenariuszy ryzyka dla niemieckiej gospodarki. Wyrusza w podróż, w której musi pokonać przeszkody osobiste i zawodowe, aby wypełnić swoje zadanie w świecie tęskniącym za zmianą.

Francja / 2022 / Fabuła / 15’ / Marc Wagenbach

Polski Teatr Tańca | Poznań | 17.06.2022 | 19:00 | 90’ + Q&A
WSTĘP WOLNY
Wydarzenie na FB: https://fb.me/e/1qe3WIdwR

Mov(i)e Flow – pokaz polskich filmów tańca

 1. Szpule

Szpule to krótkie wideo inspirowane kobietami i historycznym strajkiem szpulek w Żyrardowie w 1883 roku (pierwszy współczesny strajk w historii Królestwa Polskiego). Ruch, muzyka i obrazy tworzą oniryczną i mocną historię kobiet, które zdecydowały się przemówić i działać we własnym imieniu.

Polska / 2020 / Fabuła / 9’ / Maria Bijak

 1. Edge

Pełna różnorodnych emocji opowieść o relacji dwojga ludzi, balansującej „na krawędzi”. W realizacji filmu została wykorzystana technika tańca modal uderground, która zawiera wiele archetypowych elementów wyraźnego podziału na role męskie i żeńskie, co wzmacnia wydźwięk tej historii w kontekście pandemii oraz protestów kobiet wydarzających się od końca roku 2020. Twórcy zamiast łatwych odpowiedzi proponują klucze interpretacyjne do wielu historii.

Polska / 2020 / Fabuła / 10’ / Paulina Święcańska

 1. Manifest kobiety żywej

U początku historii bohaterki etiudy stoi fascynacja rzeźbą Danaida autorstwa Augusta Rodina. Przez lata wydawała nam się opowiadać jedynie o pięknie kobiecego ciała, niedawno objawiła się jako opowieść o cierpieniu. Tematem etiudy stały się role nakładane na kobiety przez kulturę i tradycje, które ujęte zostały w rzeźbach wchodzących w skład Bramy Piekieł – odnaleźliśmy tam Kobietę Tonącą we Wstydzie, Kobietę Upadłą i Kobietę Piękną. Bohaterka Manifestu zastyga w każdej z tych ról, by w końcu podjąć próbę ucieczki, zdarcia z siebie warstw wymagań stawianych jej z racji płci. Całość historii nie ma charakteru fabularnego, składa się z impresji, obrazów powstałych w wyobraźni twórców- taniec stał się więc najbardziej zasadnym środkiem do opowiedzenia historii zmagań bohaterki, ze względu na wpisaną weń niedosłowność i mnogość interpretacji.

Polska / 2020 / Fabuła / 5’ / Agnieszka Borkowska

 1. Escape Room

Escape Room to adaptacja utworu choreograficznego w oryginale prezentowanego na scenie pt. Śniło mi się, że po nas został pusty pokój w choreografii i wykonaniu Barbary Bujakowskiej i Pauliny Wysockiej. Transformacja pracy w ruchomy obraz w aktualnej sytuacji politycznej i społecznej oraz wybór interpretacji roli Pauliny przez Karola Miękinę otworzyły nowe znaczenia i możliwości interpretacyjne.

Polska / 2020 / Fabuła / 14’ / Anna Bajjou

 1. You Wanted Rivers

Nigdy nie dostajemy tego, czego tak naprawdę chcemy. Nigdy nie jesteśmy zadowoleni z tego, co otrzymujemy. You Wanted Rivers to film taneczny o pragnieniach, które nas wyniszczają i sprawiają, że podążamy ryzykownymi ścieżkami. Ścieżki te pozostawiają nas wiecznie spragnionymi i wiecznie zaślepionymi.

Polska / 2020 / Fabuła / 7’ / Magdalena Zielińska

 1. Desmia X

Raz założyłam czarne męskie rękawiczki. I czarną sukienkę, i bardzo wysokie szpilki. Żadna z tych rzeczy nie była moja. I przypomniał mi się sen,który kiedyś śniłam. Śniłam ten sen, a we śnie tańczyłam. Gdy zdjęłam rękawiczki, obudziłam się. To wideo tańca jest kreatywnym zapisem procesu bazującego na metodyce Ruchu Autentycznego.

Polska / 2020 / Fabuła / 3’ / Alicja Miszczor, Piotr Werewka

 1. Go Beyond the System

Teledysk do utworu White Lies zespołu Son Lux.

Polska / 2020 / Fabuła / 5’ / Anna Tymków, Daniel Górski

 1. Kant

W filmie wybrzmiewa muzyka Johna Kandera z musicalu Kabaret. Podobnie jak musical, oddaje napięcie ostatnich dni Republiki Weimarskiej, w obliczu nadciągającej apokalipsy. Publiczność niczym upozowane, dobrze ubrane manekiny, wpatruje się w scenę i konferansjerkę z równie plastycznym uśmiechem na twarzy, czekając na występ.

Polska / 2020 / Fabuła / 8’ / Joanna Drabik

Polski Teatr Tańca | Poznań | 18.06.2022 | 16:00 | 90’ + Q&A
WSTĘP WOLNY
Wydarzenie na FB: https://fb.me/e/226FZQeFR

***

Strona festiwalu: https://shortwaves.pl/

Konkurs „Dances with Camera” cz. 1

Konkurs „Dances with Camera” cz. 1

Konkurs „Dances with Camera” cz. 2

Konkurs „Dances with Camera” cz. 2

„Mov(i)e Flow” – pokaz polskich filmów tańca

„Mov(i)e Flow” – pokaz polskich filmów tańca

Film tańca: mAPs – Migrating Artists Project

Film tańca: mAPs – Migrating Artists Project

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close