Wersja do druku

Udostępnij

W dniach 27-28 czerwca 2016 roku odbędą się w Poznaniu obchody 60. Rocznicy Poznańskiego Czerwca ‘56. Wydarzenia zostały zainaugurowane w poniedziałek, 27 czerwca o godzinie 17.00 w CK Zamek (ul. Św. Marcin 80/82) koncertem multimedialnym Romek, do którego choreografię stworzyła Regina Lissowska-Postaremczak. Koncert poświęcony jest pamięci Romka Strzałkowskiego – 13-letniego chłopca, który był najmłodszą ofiarą tamtych wydarzeń. Ponadto 28 czerwca o godz. 22.00 na Placu Mickiewicza odbędzie się pokaz multimedialnego widowiska Ksenofonia. Symfonia dla innego, który zakończy tegoroczny Malta Festival Poznań. Autorem koncepcji artystycznej wydarzenia jest jeden z najbardziej utalentowanych i cenionych twórców polskiej kinematografii, urodzony w Poznaniu i nadal związany z tym miastem, Jan Komasa. Reżyser zaprosił do współpracy Mikołaja Mikołajczyka – choreografa, który przez wiele lat związany był jako solista z poznańskim Polskim Teatrem Tańca oraz Teatrem Wielkim. Muzykę stworzą Bartek Wąsik i Miłosz Pękala z zespołu Kwadrofonik we współpracy z Royal String Quartet.

 

60 lat temu, 28 czerwca 1956 roku poznańscy robotnicy Zakładów Cegielskiego, wówczas Zakładów im. Stalina, podjęli strajk generalny i zorganizowali demonstrację uliczną, krwawo stłumioną przez milicję i wojsko. Według badań IPN w starciach zginęło co najmniej 58 osób, w tym kilkanaście w wieku poniżej 18 lat. Kompozytor Jerzy Fryderyk Wojciechowski podkreślił, że Romek Strzałkowski, bohater koncertu, był nie tylko najmłodszą ofiarą tamtych wydarzeń, ale przede wszystkim najbardziej niewinną osobą, która w wyniku pewnego zbiegu okoliczności została uwikłana w krwawą manifestację. Podczas koncertu postać Romka pojawia się symbolicznie. Tańczy Patryk Jarczok. Autorka choreografii Regina Lissowska-Postaremczak powiedziała, że Romek to postać, która zmieniła społeczny odbiór tamtych wydarzeń. „Romek stał się symbolem poznańskiego Czerwca nie dlatego, że był wtedy wielkim bohaterem, ale z powodu zabiegów, jakie czyniono, żeby zatuszować jego śmierć, jego młody wiek”. Romek był uczniem szkoły muzycznej. Na scenie obecny był także szkolny kolega Romka, który wraz z nim rozpoczynał szkołę muzyczną, Jacek Tomaszewski. Szkolny kolega Romka kontynuował grę na fortepianie, został pianistą, następnie pracował w Akademii Muzycznej, filharmonii. Podczas koncertu zagrał z Romkiem symboliczny koncert.

 

Koncertowi towarzyszyły wyświetlane archiwalne zdjęcia bohaterów Czerwca ’56, mapping oraz film zrealizowany przez Patryka Lichotę w Zakładach Cegielskiego w Poznaniu.

 

Już 10 lat temu, w 50. rocznicę Poznańskiego Czerwca ’56, Festiwal Malta wystawiał plenerowe widowisko. Spektakl w reżyserii Izabeli Cywińskiej nawiązywał do jej głośnego przedstawienia Oskarżony: Czerwiec pięćdziesiąt sześć z 1981 roku. Tegoroczne wydarzenie opowie o strajku sprzed 60 lat językiem współczesnego widza.

 

Trailer

 

Jan Komasa jest autorem koncepcji artystycznej wydarzenia i jego scenariusza. To jeden z najbardziej utalentowanych i cenionych twórców polskiej kinematografii, urodzony w Poznaniu i nadal związany z tym miastem. O reżyserze głośno było za sprawą filmów Sala samobójców, w którym „żywy” obraz łączył się z komputerową animacją, oraz głośnego Miasta 44 – w którym reżyser mierzył się w hollywoodzkim stylu z legendą Powstania Warszawskiego. W 2014 roku Komasa otrzymał prestiżowy Paszport „Polityki”.

 

Widowisko prezentowane jest w ramach obchodów 60. rocznicy Poznańskiego Czerwca objętych honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

 

 Prezydent.pl (miniaturka)

 

Partnerzy:

 

 MKiDN dofinansowanie (miniaturka)

 

Samorząd Województwa Wielkopolskiego

 

 

 

 Województwo Wielkopolskie (miniaturka)

 

Miasto Poznań (miniaturka)

 

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close