Wersja do druku

Udostępnij

Od piątku, 21 czerwca do niedzieli, 30 czerwca potrwa Stary Browar Nowy Taniec na Malcie. Program jest przeglądem współczesnej choreografii, który już od 15 lat przygotowuje kuratorka Joanna Leśnierowska. Znalazły się w nim spektakle twórców polskich (Agata Siniarska, Anna Nowicka, Maria Stokłosa, Paweł Sakowicz) i zagranicznych (Márta Ladjánszki, Sofia Dias & Vítor Roriz, Ivo Dimchev, Quarto, Chiara Bersani, Anne Juren, Meg Foley). Oprócz tego Rivka Rubin poprowadzi coaching dla artystów, kuratorów i producentów w ramach Alternatywnej Akademii Tańca.  

 

Tekst kuratorski Joanny Leśnierowskiej:

 

Dance is hard to see – oświadcza  zaskakująco w  samym środku  tanecznej rewolucji  post modern dance (uznawanej oficjalnie za początek współczesnej choreografii) jej pionierka, Yvonne Rainer.

 

Z rewolucją tą kojarzy nam się dziś przede wszystkim hasło demokratyzacja tańca i idące w ślad za nim  kwestionowanie tanecznej wirtuozerii i radykalne poszerzenie tanecznego słownika o ruch potoczny, z chodzeniem i bieganiem na czele. Pozwoliło to wykreować egalitarną przestrzeń wspólnoty działających i oglądających i przekierowało uwagę widza na wcześniej niezauważaną, a wszechobecną choreografię życia  codziennego. 

 

Proklamacja Rainer (świadomie wykorzystującej fakt, że angielskie to see oznacza zarówno dostrzeżenie czegoś, jak i tego zrozumienie) ujawnia jednak, że chodziło tak naprawdę o coś więcej: o naukę nowego sposobu patrzenia na, oraz dostrzegania ruchu i jego szczególnej organizacji – choreografii – która (wciąż) wymyka się naszemu postrzeżeniu.

 

Bo zobaczyć – znaczy zrozumieć i dostrzec w całej tego złożoności. Ta szczególna taktyka uwidaczniania (nie ograniczająca się jedynie do re-definicji samego tanecznego medium) wydaje się dziś jednym z najciekawszych obszarów choreograficznych poszukiwań. To strategia jednoczesnego odsłaniania szwów i ukazywania struktury kompozycji; strategia operowania oderwanym od naturalnego kontekstu i poddanym specjalnej organizacji, wciąż jednak doskonale rozpoznawalnym ruchowym materiałem stanowiącym budulec – równie fizycznych, co wizualnych – metafor. Metafor,  które skutecznie diagnozują zarówno jednostkową, jak i społeczną, jak i polityczną kondycję. To artystyczne i krytyczne transformowanie otaczającej nas wielowymiarowej rzeczywistości, by uczynić widzialnymi (możliwymi do postrzeżenia i zrozumienia) mechanizmy, jakie nią rządzą. To także jednoczesna praktyka kontr-wizualizowania, tworzenia nowych sposobów widzenia, czy wręcz „odwidzania” narzucanych nam zewnętrznie oraz sztucznie naturalizowanych, sposobów postrzegania ciała i świata oraz kreowanie ich nowych reprezentacji.

 

W szczelinie między sztukami wizualnymi a (tradycyjnie rozumianym) tańcem ulokowała choreografię inna wybitna artystka post modern, Trisha Brown. Szczelina ta od tamtego czasu nieustannie się poszerza, odsłaniając swe operacyjne pole – pole choreografii świadomie i garściami czerpiącej z innych dyscyplin i celebrującej naturalną dlań, płynną przestrzeń pomiędzy.

 

Do przestrzeni tej zapraszamy Was w ramach maltańskiej odsłony naszego programu!

 

Za nami 15 ekscytujących lat dedykowanych współczesnej choreografii – jej prezentowaniu, jej kreowaniu oraz  poszerzaniu pola jej widzenia. Kolejny raz wyruszcie z nami tam, gdzie w ruch wprawiane są nie tylko (ludzkie i nieludzkie) ciała, ale i obrazy, dźwięki, myśli, idee i ideologie, i gdzie możemy wspólnie patrzeć i widzieć wciąż więcej i więcej; i gdzie choreografia  z dosłownych i metaforycznych peryferii przesunięta została, i pozostaje niezmiennie od 2004 roku, w samym centrum uwagi.

 

***

 

Wszystkie wydarzenia odbywają się w poznańskim Starym Browarze (ul. Półwiejska 42).

 

Program:

 

21 czerwca, piątek

 

godz. 18.00, Studio Słodownia +3

Agata Siniarska You Are Safe

 

22 czerwca, sobota

 

godz. 18.00, Studio Słodownia +3

Márta Ladjánszki, Zsolt Varga LetMeC

 

godz. 22.00, galeria na dziedzińcu Starego Browaru

Anna Nowicka This is the Real Thing

 

23 czerwca, niedziela

 

godz. 21.00, Studio Słodownia +3

Ivo Dimchev Selfie Concert

 

25 czerwca, wtorek

 

godz. 18.00-21.00, Studio Słodownia +3

Quarto Durational Rope

 

26 czerwca, środa

 

godz. 21.00, Studio Słodownia +3

Sofia Dias & Vítor Roriz Out of any Present

 

27 czerwca, czwartek

 

godz. 18.00-20.00, galeria na dziedzińcu Starego Browaru / spektakl-instalacja

Quarto Thisentanglement 

 

28 czerwca, piątek

 

godz. 18.00, Studio Słodownia +3

Chiara Bersani Gentle Unicorn

 

29 czerwca, sobota

 

godz. 16.00, Studio Słodownia +1

Anne Juren Fantasmical Anatomy Lessons / The Tongue, Desire for Language

 

godz. 18.00, Studio Słodownia +1

Anne Juren Fantasmical Anatomy Lessons / The Body, Desire for Symmetry

 

godz. 19.00, galeria na dziedzińcu Starego Browaru

Meg Foley Action is Primary, Maria Stokłosa Wychodząc od działania

 

30 czerwca, niedziela

 

godz. 18.00, Studio Słodownia +3

Paweł Sakowicz Masakra

 

 

24-28 czerwca, godz. 10.00, Studio Słodownia +3

Rivca Rubin Upwording Your World – coaching

 

 

Wstęp na część wydarzeń jest wolny, na pozostałe bilety w cenie 15 zł.

 

Bilety dostępne na stronie malta-festival.pl oraz w serwisach Going i Empik, a także stacjonarnie we wszystkich salonach Empik oraz w Centrum Informacji Kulturalnej w Poznaniu.

 

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close