
Stary Browar Nowy Taniec na Malcie 2019
Od piątku, 21 czerwca do niedzieli, 30 czerwca potrwa Stary Browar Nowy Taniec na Malcie. Program jest przeglądem współczesnej choreografii, który już od 15 lat przygotowuje kuratorka Joanna Leśnierowska. Znalazły się w nim spektakle twórców polskich (Agata Siniarska, Anna Nowicka, Maria Stokłosa, Paweł Sakowicz) i zagranicznych (Márta Ladjánszki, Sofia Dias & Vítor Roriz, Ivo Dimchev, Quarto, Chiara Bersani, Anne Juren, Meg Foley). Oprócz tego Rivka Rubin poprowadzi coaching dla artystów, kuratorów i producentów w ramach Alternatywnej Akademii Tańca.
Tekst kuratorski Joanny Leśnierowskiej:
Dance is hard to see – oświadcza zaskakująco w samym środku tanecznej rewolucji post modern dance (uznawanej oficjalnie za początek współczesnej choreografii) jej pionierka, Yvonne Rainer.
Z rewolucją tą kojarzy nam się dziś przede wszystkim hasło demokratyzacja tańca i idące w ślad za nim kwestionowanie tanecznej wirtuozerii i radykalne poszerzenie tanecznego słownika o ruch potoczny, z chodzeniem i bieganiem na czele. Pozwoliło to wykreować egalitarną przestrzeń wspólnoty działających i oglądających i przekierowało uwagę widza na wcześniej niezauważaną, a wszechobecną choreografię życia codziennego.
Proklamacja Rainer (świadomie wykorzystującej fakt, że angielskie to see oznacza zarówno dostrzeżenie czegoś, jak i tego zrozumienie) ujawnia jednak, że chodziło tak naprawdę o coś więcej: o naukę nowego sposobu patrzenia na, oraz dostrzegania ruchu i jego szczególnej organizacji – choreografii – która (wciąż) wymyka się naszemu postrzeżeniu.
Bo zobaczyć – znaczy zrozumieć i dostrzec w całej tego złożoności. Ta szczególna taktyka uwidaczniania (nie ograniczająca się jedynie do re-definicji samego tanecznego medium) wydaje się dziś jednym z najciekawszych obszarów choreograficznych poszukiwań. To strategia jednoczesnego odsłaniania szwów i ukazywania struktury kompozycji; strategia operowania oderwanym od naturalnego kontekstu i poddanym specjalnej organizacji, wciąż jednak doskonale rozpoznawalnym ruchowym materiałem stanowiącym budulec – równie fizycznych, co wizualnych – metafor. Metafor, które skutecznie diagnozują zarówno jednostkową, jak i społeczną, jak i polityczną kondycję. To artystyczne i krytyczne transformowanie otaczającej nas wielowymiarowej rzeczywistości, by uczynić widzialnymi (możliwymi do postrzeżenia i zrozumienia) mechanizmy, jakie nią rządzą. To także jednoczesna praktyka kontr-wizualizowania, tworzenia nowych sposobów widzenia, czy wręcz „odwidzania” narzucanych nam zewnętrznie oraz sztucznie naturalizowanych, sposobów postrzegania ciała i świata oraz kreowanie ich nowych reprezentacji.
W szczelinie między sztukami wizualnymi a (tradycyjnie rozumianym) tańcem ulokowała choreografię inna wybitna artystka post modern, Trisha Brown. Szczelina ta od tamtego czasu nieustannie się poszerza, odsłaniając swe operacyjne pole – pole choreografii świadomie i garściami czerpiącej z innych dyscyplin i celebrującej naturalną dlań, płynną przestrzeń pomiędzy.
Do przestrzeni tej zapraszamy Was w ramach maltańskiej odsłony naszego programu!
Za nami 15 ekscytujących lat dedykowanych współczesnej choreografii – jej prezentowaniu, jej kreowaniu oraz poszerzaniu pola jej widzenia. Kolejny raz wyruszcie z nami tam, gdzie w ruch wprawiane są nie tylko (ludzkie i nieludzkie) ciała, ale i obrazy, dźwięki, myśli, idee i ideologie, i gdzie możemy wspólnie patrzeć i widzieć wciąż więcej i więcej; i gdzie choreografia z dosłownych i metaforycznych peryferii przesunięta została, i pozostaje niezmiennie od 2004 roku, w samym centrum uwagi.
***
Wszystkie wydarzenia odbywają się w poznańskim Starym Browarze (ul. Półwiejska 42).
Program:
21 czerwca, piątek
godz. 18.00, Studio Słodownia +3
22 czerwca, sobota
godz. 18.00, Studio Słodownia +3
Márta Ladjánszki, Zsolt Varga LetMeC
godz. 22.00, galeria na dziedzińcu Starego Browaru
Anna Nowicka This is the Real Thing
23 czerwca, niedziela
godz. 21.00, Studio Słodownia +3
25 czerwca, wtorek
godz. 18.00-21.00, Studio Słodownia +3
26 czerwca, środa
godz. 21.00, Studio Słodownia +3
Sofia Dias & Vítor Roriz Out of any Present
27 czerwca, czwartek
godz. 18.00-20.00, galeria na dziedzińcu Starego Browaru / spektakl-instalacja
28 czerwca, piątek
godz. 18.00, Studio Słodownia +3
29 czerwca, sobota
godz. 16.00, Studio Słodownia +1
Anne Juren Fantasmical Anatomy Lessons / The Tongue, Desire for Language
godz. 18.00, Studio Słodownia +1
Anne Juren Fantasmical Anatomy Lessons / The Body, Desire for Symmetry
godz. 19.00, galeria na dziedzińcu Starego Browaru
Meg Foley Action is Primary, Maria Stokłosa Wychodząc od działania
30 czerwca, niedziela
godz. 18.00, Studio Słodownia +3
24-28 czerwca, godz. 10.00, Studio Słodownia +3
Rivca Rubin Upwording Your World – coaching
Wstęp na część wydarzeń jest wolny, na pozostałe bilety w cenie 15 zł.
Bilety dostępne na stronie malta-festival.pl oraz w serwisach Going i Empik, a także stacjonarnie we wszystkich salonach Empik oraz w Centrum Informacji Kulturalnej w Poznaniu.