Wersja do druku

Udostępnij

Jedenastu polskich artystów różnych dziedzin od 8 kwietnia bierze udział w trzytygodniowym projekcie choreograficznym Tuning Scores, realizowanym w ramach programu Stary Browar Nowy Taniec. Pracę prowadzą amerykańska choreografka Lisa Nelson i brytyjski kompozytor Scott Smith. W dniach od 16-23 kwietnia projekt aż pięciokrotnie otworzy drzwi dla widzów. Otwarty pokaz, kończący projekt, odbędzie się 23 kwietnia o godzinie 19.00 w Galerii Art Stations (Stary Browar) .

 

Przez trzy tygodnie ponad dziesiątka polskich artystów (między innymi choreografów, muzyków, reżyserów, architektów) bierze udział w treningach Tuning Scores. Część praktyki otwarta została także dla mniej doświadczonych artystów. Projektowi towarzyszą bowiem dwie 5-dniowe sesje otwartych lekcji. Uczestnicy pracują nad świadomym sterowaniem zmysłami w czasie poruszania się, a także podczas oglądania tańca. Badają biologiczne, kulturowe oraz swoje własne, wrodzone schematy, które wpływając na zmysły, budują ludzkie doświadczenia. Skupiając się na wzroku, dotyku i słuchu, tworzą spontaniczne kompozycje. Kreując przestrzeń swobodnej gry, inicjują „dialog w działaniu” – dialog z przestrzenią, czasem, ruchem i pragnieniem, by skomponować własne doświadczenie. Poszukiwania te pozwalają na wnikliwy wgląd w procesy tworzenia oraz wykonywania tańca.

 

Tuning Scores to improwizacyjna praktyka kompozycyjna oraz badawcza, będąca jednocześnie spektaklem samym w sobie. Praktyka opiera się na studiowaniu funkcjonowania naszych zmysłów jako fizycznej podstawy wyobraźni. Pytania jakie pojawiają się w procesie krążą wokół zagadnień: co tak naprawdę postrzegamy, gdy patrzymy na taniec? Oraz: co postrzegamy, gdy sami tańczymy?

 

Lisa Nelson jest amerykańską performerką, improwizatorką i twórczynią metody Tuning Scores. Jeździ po świecie występując, ucząc i tworząc spektakle, pielęgnując także wieloletnie współprace z innymi artystami, wśród których znajduje się między innymi legendarny Steve Paxton. Przez ostanie 25 lat autorka Tuning Scores Lisa Nelson oraz muzyk Scott Smith angażują się w praktykowanie tej metody na wielu artystycznych obszarach i w wielu kulturowych kontekstach.

 

Projekt w Poznaniu jest bezpośrednim wynikiem tygodniowego laboratorium, jaki Lisa Nelson przeprowadziła w Starym Browarze w listopadzie 2012 roku w ramach Alternatywnej Akademii Tańca. Tym razem widzowie będą mogli obserwować praktykę Tuning Scores aż pięciokrotnie:

 

16 kwietnia (czw.),  o godzinie 19:00 w galerii Art Stations
18 kwietnia (sob.), o godzinie 16:00 w Studio Słodownia +3
19 kwietnia (nd.), o godzinie 16:00 w Studio Słodownia +3
22 kwietnia (śr.), o godzinie 16:00 w przestrzeni handlowej Pasażu Starego Browaru
23 kwietnia (czw.), o godzinie 19:00 w galerii Art Stations, poziom 1 (pokaz kończący + dyskusja – prowadzenie: Joanna Leśnierowska)

 

 

Grupa projektowa zaprezentuje wyniki swojej pracy także w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie, w sobotę 25 kwietnia o godzinie 15:00 w parku (w przypadku deszczu na dziedzińcu) oraz w niedzielę 26 kwietnia o godzinie 19:00 w Sali Laboratorium.

Wstęp na wszystkie pokazy jest wolny.

 

Więcej informacji na stronie: http://www.artstationsfoundation5050.com/taniec/wydarzenie/tuning-scores/2447

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close