Wersja do druku

Udostępnij

9 marca w poznańskim PAWILONIE zobaczyć będzie można film Raving Riot w reżyserii Stepana Polivanova – obraz poświęcony młodzieńczej energii „rejwolucji” i wspólnotowemu charakterowi tańca i buntu. Pokaz otworzy tegoroczny cykl filmowy Krótkie spięcia, którego kuratorem jest Andrzej Marzec. 

 

Raving Riot, reż. Stepan Polivanov

W maju 2018 roku w ramach akcji antynarkotykowej policja wtargnęła do dwóch tbiliskich klubów: Cafe Gallery i Bassiani. Zatrzymano kilkadziesiąt osób, a przed budynkiem dawnego Parlamentu – w miejscu ważnym dla Gruzinów – rozpoczął się dwudniowy rave protestacyjny pod hasłem „Tańczymy razem, walczymy razem”, zakończony złożoną przez rząd obietnicą liberalizacji prawa narkotykowego. W utrzymanym w konwencji kina coming-of-age dokumencie Stepana Polivanova młodzi, dla których techno jest częścią życia, a sprzeciw – naturalną reakcją na ingerencję władzy w ich niezależność, stają się świadomi tego, że mają polityczną moc zmieniania rzeczywistości. W Raving Riot Polivanovowi udaje się uchwycić młodzieńczą energię „rejwolucji”, wspólnotowy charakter tańca i buntu oraz potrzebę sprawczości. Jego bohaterowie żądają prawa do nocy: Dzień jest ich, noc jest nasza.

 

Więcej o gruzińskich buntach i o dancefloorze jako przestrzeni oporu przeczytacie w tekście krytycznym Anki Herbut Jeśli nie mogę tańczyć, to nie moja rewolucja

 

Cykl filmowy KRÓTKIE SPIĘCIA

Kurator: Andrzej Marzec

Projekcjom towarzyszą rozmowy z zaproszonymi ekspertkami i ekspertami.  

Opisy festiwalowe © Stowarzyszenie Nowe Horyzonty

 

Po filmie rozmowa z Aleksandrą Sudolską: z wykształcenia historyczką, z zamiłowania założycielką klubu Schron, z potrzeby działania – prezeską Stowarzyszenia Eclectic Movemet. Ukończyła historię ze specjalnością Kultura polityczna na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza oraz studia podyplomowe na kierunku Manager Kultury. Od wielu lat organizuje wydarzenia kulturalne oraz imprezy muzyczne: głównie w Schronie ale też w Auli Artis, na Kontenerach czy w bardziej niecodziennych lokalizacjach. Od kilku miesięcy jest wolontariuszką w programie Akademia Przyszłości. Poza Schronem i aktywizmem społecznym zajmuje się dwuletnim synkiem Henrykiem, który wypełnia większość jej świata.

 

Wydarzenie bezpłatne: uwaga, liczba miejsc ograniczona (80 miejsc). 

 

Wszystkie wydarzenia zaplanowane są do realizacji na miejscu w Pawilonie. W zależności od obostrzeń wydarzenia mogą zostać anulowane, przeniesione lub przyjąć formę online. Szczegółowe informacje i aktualizacje będą pojawiać się na stronie www.pawilon.org oraz w mediach społecznościowych Pawilonu facebook.com/pawilonpoznan.

 

Bilety oraz bezpłatne wejściówki: https://www.bilety24.pl/organizator/galeria-miejska-arsenal-998.html

 

Wydarzenia jest dofinansowane ze środków budżetowych miasta Poznania.

#poznanwspiera

 

***

 

Tekst programowy Pawilonu:

 

BUNT KWIATÓW 

 

W tym roku przyglądamy się sobie — pokoleniu dorastającego w potransformacyjnej Polsce — beneficjentów przemian ostatniej dekady XX wieku.

 

Skoncentrujemy się na konsekwencjach przemian po 1989 roku: od ustanowionych relacji państwa i kościoła, przez wynaturzenia kapitalizmu, dominację w przestrzeni publicznej konserwatywnego dyskursu, po niewydolność systemową związaną z kwestiami pracowniczymi, zdrowiem czy mieszkalnictwem.

 

Będziemy przyglądać się strategiom oporu i językowi buntu, relacjom władzy wobec przekazów medialnych i migracji pokolenia młodych dorosłych; politykom tożsamościowym i pozainstytucjonalnym ośrodkom kształtowania postaw obywatelskich — od ruchów klimatycznych po kulturę klubową.

Seria protestów w 2020 roku (w Polsce, jak w Białorusi, czy Rosji) i pandemia ujawniły skutki poszerzających się wpływów populizmu, ksenofobii i nacjonalizmu.  Obnażyły też skumulowaną niezgodę i gniew oraz potrzeby: wspierania i wzmacniania działań solidarnościowych i edukacyjnych. Dokonała się zmiana – nie możemy powrócić do rzeczywistości sprzed roku. To próba sił. A może szansa?

Wierzymy, że kwestie polityczne i aktualny komentarz dotyczący przemian społecznych łączą niezbywalne relacje z aktywną, kształtującą przestrzeń publiczną rolą i odpowiedzialnością kultury. Dlatego przejmujemy Bunt kwiatów, hasło pierwotnie wpisane w krytyczną postawę wobec ugrupowań odcinających się od dziedzictwa intelektualnego i tożsamościowego poprzednich pokoleń*, po to, by wskazać po raz kolejny na potrzebę takiego myślenia o przyszłości, które uwolnione jest od traum i szkodliwych przyzwyczajeń; W zamian zależy nam na stworzeniu przestrzeni do dyskutowania i budowania przyszłości niezwiązanej z resentymentami. Przyszłości dla pokoleń.

 

 

*Tegoroczne hasło, Bunt kwiatów, wywodzimy z Kryzysu romantyzmu Stanisława Brzozowskiego, gdzie wskazuje na kryzys romantyzmu i krytykuje nurt myślowy porównując go do Buntu kwiatu przeciwko swym korzeniom.

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close