Wersja do druku

Udostępnij

Body& Mind – kształcenie przyszłości to tytuł webinaru, który odbędzie się 17 czerwca z udziałem specjalistów z AWF Poznań. Eksperci opowiedzą o tym jakie korzyści dla ciała i samopoczucia psychicznego dają takie formy ruchu, jak taniec czy pilates, i dlaczego te korzyści są tak duże. Webinar zainauguruje prof. dr hab. Ewa Wycichowska związana z Zakładem Tańca AWF Poznań, wieloletnia dyrektor Polskiego Teatru Tańca. Spotkanie poprowadzi mgr Paulina Wycichowska, wykładowca w Zakładzie Tańca.

 

Podczas spotkania online wystąpią  wykładowcy  z AWF, realizujący m.in. program nowo utworzonych w tym roku w naszej uczelni studiów magisterskich  Taniec w kulturze fizycznej, na którym będzie można uzyskać dyplom specjalisty Body&Mind. Myślą przewodnią webinaru będzie zapoznanie z tematem koncepcji  Body&Mind i zainspirowanie uczestników do poznania obszarów kształcenia w tej koncepcji, jako procesu integracji psychofizycznej.

 

Specjaliści opowiedzą o interdyscyplinarnym funkcjonowaniu ciała i umysłu w ruchu, wprowadzając do zagadnień o tym, co i jak formułuje integrację psychofizyczną i dlaczego jest to ważne w kreowaniu zdrowia. Wprowadzą do współczesnej neurobiologii w sterowaniu ruchem i postawie ciała, przedstawią taniec i metodę pilates, jako przykłady form ruchu stymulujące biologiczny i psychologiczny potencjał człowieka. Zaprezentują też perspektywy zawodowe specjalisty Body&Mind.

 

Program spotkania:

 

Inauguracja

 

Prof. dr hab. w dziedzinie sztuk muzycznych Ewa Wycichowska – związana z Zakładem Tańca AWF Poznań. Primabalerina Teatru Wielkiego w Łodzi, nauczyciel akademicki w UMFC w Warszawie. Choreograf – autorka przeszło 80 spektakli zrealizowanych w Polsce, Europie i USA. W latach 1988-2016 dyrektor Polskiego Teatru Tańca i prezes Polskiego Stowarzyszenia Choreoterapii. Swoim wieloletnim doświadczeniem służy studentom w kształceniu dotyczącym pogłębionej świadomości ciała oraz ruchu w kreatywnych formach integracji psychofizycznej z naukową analizą działań.

 

Prezentacje

 

Dlaczego, gdy mięśnie ćwiczą czujemy się lepiej? 

Prof. dr hab. Ewa Ziemann, wykładowca w Katedrze Kinezjologii Sportu AWF Poznań. W swojej pracy badawczej zajmuje się fizjologią wysiłku fizycznego, w tym mechanizmami wspomagającymi lub ograniczającymi zmiany adaptacyjne w podejmowanej aktywności fizycznej. Jest autorką licznych publikacji naukowych o zasięgu międzynarodowym. Od 10 lat opiekuje się w zakresie swoich kompetencjii olimpijką i złotą medalistką w rzucie młotem Anitą Włodarczyk. Jest członkinią Komisji ds. Edukacji Przeddyplomowej i Państwowego Egzaminu Fizjoterapeutycznego działającego przy KIF.

 

Neurobiologia tańca

Dr hab. nauk biologicznych Hanna Drzymała-Celichowska z Zakładu Neurobiologii AWF Poznań. Badania naukowe prof. Drzymały-Celichowskiej dotyczą głównie zmienności cech jednostek ruchowych i elektrofizjologicznych cech motoneuronów.

Członek Polskiego Towarzystwa Badań Układu Nerwowego.

 

Kontrola sensomotoryczna w kształtowaniu postaw ciała

Dr hab. nauk o zdrowiu Marzena Wiernicka, specjalista w dziedzinie fizjoterapii, konsultant wojewódzki w dziedzinie fizjoterapii dla Wielkopolski, kierownik Zakładu Kinezyterapii i Fizjoterapii Wieku Rozwojowego AWF Poznań, zastępca przewodniczącego Komisji Rehabilitacji i Integracji Społecznej Polskiej Akademii Nauk Oddział Poznań. Trzy główne nurty zainteresowań badawczych to: fizjoterapia i fizjoprofilaktyka w zaburzeniach i chorobach wieku rozwojowego, fizjoterapia i rehabilitacja w dysfunkcjach narządu ruchu, chorobach wewnętrznych, znaczenie aktywności ruchowej w procesie starzenia się organizmu oraz fizjoterapia i fizjoprofilaktyka u pacjentów i sportowców z zaburzeniami nerwowo-mięśniowo-szkieletowymi.

 

Metoda pilates jako proces integracji psychofizycznej

Mgr Maria Tarnas– nauczyciel akademicki, związana z Zakładem Tańca AWF Poznań. Nauczyciel metody pilates, specjalista treningu prozdrowotnego. W 18-letnim doświadczeniu w pracy treningowej oraz jako manager projektów z zakresu zdrowia i aktywności fizycznej kieruje się interdyscyplinarnym podejściem do rozwoju człowieka. Dzieli się swoją wiedzą i pasją ze studentami promując nowoczesne metody kształcenia. Nurt zainteresowań naukowych dotyczy analizy wpływu metody pilates na stan zdrowia w różnych stanach klinicznych.

 

Taniec a integracja psychofizyczna

Mgr Paulina Wycichowska– nauczyciel akademicki kierunku Taniec w kulturze fizycznej, związana z Zakładem Tańca AWF Poznań. Choreograf, pedagog tańca, arteterapeutka, trenerka Pilates Core, twórczyni autorskiej metody budowania świadomości ciała i ruchu I mind the step. Członkini Polskiego Forum Choreologicznego i ZASP. Interesuje ją holistyczne i interdyscyplinarne podejście do człowieka, procesów nauczania i uczenia się oraz uprawiania i upowszechniania sztuki. Prowadzi również treningi uważności i kreatywności w ramach warsztatów arteterapeutycznych i rozwojowych. W swoich różnorodnych aktywnościach dzieli się przekonaniem w transformującą moc tańca jako dziedziny sztuki, nauki, terapii i komunikacji.

 

Prowadzenie: mgr Paulina Wycichowska.

 

Organizatorzy zapraszają wszystkich zainteresowanych na platformę Zoom w czwartek 17 czerwca. Start o godz. 19.30.

 

Link do spotkania
Meeting ID: 862 3386 5371
Passcode: body&mind

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close