
Na zdjęciu: Antonia Baehr (Niemcy): „Abecedarium Bestiarium”. Fot. Anja Weber, Pauline Boudry.
We wrześniu i październiku 2015 roku Centrum Kultury „ZAMEK” zaprasza do udziału w wydarzeniach jesiennej osłony programu performatywnego Z perspektywy żaby, którego kuratorką jest Anna Królica. Przed widzami wystąpią artyści z Niemiec. W sobotę 19 września o godz. 20.00 Antonia Baehr pokaże swoje solo Abecedarium Bestiarium, które opowiada o wymarłych gatunkach zwierząt, a opowieść ta snuje się według alfabetycznego klucza: D to ptak dodo, T to tygrys tasmański, S krowa morska odkryta przez Stellera…. itd., itd. Niczym w XVI-wiecznych perskich miniaturach, portrety zwierzęce Baehr są imitacją poezji, nie natury. Ten rodzaj poetyckiej mimikry ukazywany jest przez nią w metaforach zwierzęcych, przy czym jedno podobieństwo ujawnia się w innych, jedno oblicze odbija się w lustrze innego; niezliczone metafory zwierzęce zostają unaocznione przez kolejne metafory; to sala pełna luster.
Natomiast w sobotę 17 października o godz. 20.00 znany polskim widzom z dwóch innych programów kuratorskich Królicy (Archiwum ciała w Poznaniu i Maszyna choreograficzna w Krakowie) Martin Nachbar zaprezentuje grupowy spektakl Animal dances. W przedstawieniu artyści zastanawiają się, jakiego rodzaju związki i odniesienia istnieją pomiędzy ludźmi a innymi stworzeniami? Czy potrafimy zachowywać się, myśleć i czuć jak zwierzęta? W swoim przedstawieniu Martin Nachbar i jego zespół podchodzą do człowieka jako do fizycznego bytu istniejącego wśród niezliczonych innych fizycznych istnień, badając możliwości animalistycznego pojmowania i interpretacji. Tancerze stawiają pytania: jak my, zwierzęta miejskie XXI wieku, odnosimy się do innych zwierząt – kota domowego, który leży nam na kolanach mrucząc, myszy harcujących w szopie, krowy, której 100 gramów leży na naszym talerzu, drapieżnika uwiecznionego na fotografii – pamiątce z safari… Nachbar ukazuje nasze relacje ze zwierzętami poprzez taniec – analizuje możliwości ruchu, odczuwania emocji i myślenia jak zwierzęta. Spektakl składa się z czterech odmiennych, choć powiązanych części.
Część performatywną programu Z perspektywy żaby również podczas odsłony jesiennej uzupełniają wydarzenia towarzyszące, na które wstęp jest wolny. 4 września o godz. 18.00 organizatorzy zapraszają na otwarcie wystawy edukacyjnej Miasto zwierząt. Wystawa przygotowywana we współpracy z Polskim Towarzystwem Ochrony Przyrody SALAMANDRA i „Gazetą Wyborczą” przedstawiać będzie dzikie zwierzęta bytujące w Poznaniu. Ma ona także na celu pokazanie jak z owymi „dzikimi sąsiadami” koegzystować, jak o nie mądrze dbać. Wystawa będzie otwarta do 28 września. 14 października o godz. 18.00 w ramach programu odbędzie się rozmowa Religia a zwierzęta z udziałem m.in. Olgi Tokarczuk.
Szczegółowe informacje o wydarzeniach:
Antonia Baehr (Niemcy): Abecedarium Bestiarium
Martin Nachbar (Niemcy): Animal dances
Miasto zwierząt – wystawa edukacyjna
Religia a zwierzęta – rozmowa z udziałem m.in. Olgi Tokarczuk
Bilety na spektakle:
15 zł (ulgowe) i 20 zł (normalne)
Rezerwacja biletów:
(+48) 61 6465 260
kasa@ckzamek.pl
czynna codziennie w godz. 10.00-21.00.
***
Współpraca:
Patroni medialni: