Wersja do druku

Udostępnij

 We wrześniu i październiku 2015 roku Centrum Kultury „ZAMEK” zaprasza do udziału w wydarzeniach jesiennej osłony programu performatywnego Z perspektywy żaby, którego kuratorką jest Anna Królica. Przed widzami wystąpią artyści z Niemiec. W sobotę 19 września o godz. 20.00 Antonia Baehr pokaże swoje solo Abecedarium Bestiarium, które opowiada o wymarłych gatunkach zwierząt, a opowieść ta snuje się według alfabetycznego klucza: D to ptak dodo, T to tygrys tasmański, S krowa morska odkryta przez Stellera…. itd., itd. Niczym w XVI-wiecznych perskich miniaturach, portrety zwierzęce Baehr są imitacją poezji, nie natury. Ten rodzaj poetyckiej mimikry ukazywany jest przez nią w metaforach zwierzęcych, przy czym jedno podobieństwo ujawnia się w innych,  jedno oblicze odbija się w lustrze innego; niezliczone metafory zwierzęce zostają unaocznione przez kolejne metafory; to sala pełna luster.

 

Natomiast w sobotę 17 października o godz. 20.00 znany polskim widzom z dwóch innych programów kuratorskich Królicy (Archiwum ciała w Poznaniu i Maszyna choreograficzna w Krakowie) Martin Nachbar zaprezentuje grupowy spektakl Animal dances. W przedstawieniu artyści zastanawiają się, jakiego rodzaju związki i odniesienia istnieją pomiędzy ludźmi a innymi stworzeniami? Czy potrafimy zachowywać się, myśleć i czuć jak zwierzęta? W swoim przedstawieniu Martin Nachbar i jego zespół podchodzą do człowieka jako do fizycznego bytu istniejącego wśród niezliczonych innych fizycznych istnień, badając możliwości animalistycznego pojmowania i interpretacji. Tancerze stawiają pytania: jak my, zwierzęta miejskie XXI wieku, odnosimy się do innych zwierząt – kota domowego, który leży nam na kolanach mrucząc, myszy harcujących w szopie, krowy, której 100 gramów leży na naszym talerzu, drapieżnika uwiecznionego na fotografii – pamiątce z safari… Nachbar ukazuje nasze relacje ze zwierzętami poprzez taniec – analizuje możliwości ruchu, odczuwania emocji i myślenia jak zwierzęta. Spektakl składa się z czterech odmiennych, choć powiązanych części.

 

Część performatywną programu Z perspektywy żaby również podczas odsłony jesiennej uzupełniają wydarzenia towarzyszące, na które wstęp jest wolny. 4 września o godz. 18.00 organizatorzy zapraszają na otwarcie wystawy edukacyjnej Miasto zwierząt. Wystawa przygotowywana we współpracy z Polskim Towarzystwem Ochrony Przyrody SALAMANDRA  i „Gazetą Wyborczą” przedstawiać będzie dzikie zwierzęta bytujące w Poznaniu. Ma ona także na celu pokazanie jak z owymi „dzikimi sąsiadami” koegzystować, jak o nie mądrze dbać. Wystawa będzie otwarta do 28 września.  14 października o godz. 18.00 w ramach programu odbędzie się rozmowa Religia a zwierzęta z udziałem m.in. Olgi Tokarczuk.

 

Szczegółowe informacje o wydarzeniach:

Antonia Baehr (Niemcy): Abecedarium Bestiarium

Martin Nachbar (Niemcy): Animal dances

Miasto zwierząt – wystawa edukacyjna

Religia a zwierzęta – rozmowa z udziałem m.in. Olgi Tokarczuk

 

Bilety na spektakle:

15 zł (ulgowe) i 20 zł (normalne)

 

Rezerwacja biletów:
(+48) 61 6465 260
kasa@ckzamek.pl
czynna codziennie w godz. 10.00-21.00.

 

***

Więcej o programie

Tekst kuratorski Anny Królicy

 

 

Współpraca:

 

 

Logo Polskie Towarzystwo Przyrody SALAMANDRA (miniaturka)

 

Patroni medialni:

 

 

Belka patroni medialni programu performatywnego „Z perspektywy żaby” (miniaturka)

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close