Wersja do druku

Udostępnij

Dances with Camera to międzynarodowy konkurs filmów krótkometrażowych o tematyce związanej z tańcem, ruchem, cielesnością i poszukiwaniem form ekspresji wyrażonych w nieskrępowany sposób. Prezentacje konkursowe odbyły się w dniach 24-25 marca 2015 w Studio Słodownia +3 w Starym Browarze. Konkurs jest częścią Short Waves Festival 2015, który zakończył się z Poznaniu 29 marca 2015. Jury w składzie Andrea Keiz (Niemcy), Julia Hoczyk (Polska), Agnieszka Obszańska (Polska) po obejrzeniu 21 propozycji konkursowych zdecydowało o przyznaniu trzech nagród dla filmów: BEATING, reż. Kari Sulc, Tereza Hradlikova (I miejsce, 3000 zł); WannaBe, reż. Jessica Taylor(II miejsce, 2000 zł); OFF GROUND, reż. Boudewijn Koole, Jakop Ahlbom (III miejsce, 1000 zł). Publikujemy uzasadnienie werdyktu.

 

Ponadto swoją nagrodę przyznała również publiczność (wyróżnienie 1500 zł dla OFF GROUND).

Publiczność wyróżniła także film Evocation (reż. Juan J. Ochoa) zaprezentowany w ramach prezentacji pokazkonkursowej – Dances with Camera Overtime.

 

DANCES WITH CAMERA:

 

 

1. Miejsce: 3000 zł

BEATING reż. Kari Sulc, Tereza Hradilkova

 

Za wykorzystanie założeń choreografii, pod względem konstrukcyjnym i rytmicznym (ruch odbywający się w czasie  i przestrzeni),  w odniesieniu do boksu jako dyscypliny sportowej. Dzięki takiemu zastosowaniu idei choreograficznych oraz poprzez powtórzenia, montaż, kadrowanie, znakomite operowanie dźwiękiem Beating to transformacja treningu sportowego w taniec.  Za uzyskaną dzięki znakomitej pracy kamery inną perspektywę spojrzenia na boks, a poprzez nią  – przełamanie kulturowo-społecznych stereotypów związanych z męskością.

 

 

2. Miejsce: 2000 zł

WannaBe reż. Jessica Taylor

 

Za znakomite wykorzystanie idei przestrzeni publicznej, poprzez zaproszenie do niej przechodniów, a tym samym przekroczenie granicy między profesjonalnymi tancerzami a zwykłymi ludźmi. Za redefinicję tańca jako wspólnoty w ruchu i przestrzeni spotkania, pomimo istniejących różnic i podziałów społecznych. Za przekrojowe ujęcie problematyki tożsamości poprzez wykorzystanie dynamicznego montażu (twarze versus ciała) oraz kontrastu między scenografią (pudełka) a naturalnym otoczeniem miasta.

 

3. Miejsce: 1000 zł

OFF GROUND reż. Boudewijn Koole, Jakop Ahlbom

 

Za filmowo-taneczne ujęcie cielesnej komunikacji między  kobietą a chłopcem, między dojrzałością a młodością. Za przejmującą, pełną pasji wizję niehierarchicznej współpracy, ukazującej niezwykle szerokie spektrum emocji i relacji między postaciami.

 

Za oryginalne i nowatorskie użycie scenografii (stołu), zarówno pod względem choreografii, jak i pracy kamery (kadrowanie). Biorąc pod uwagę dużą skalę produkcji (w tym możliwość postprodukcji),  jury pragnie również docenić użycie efektów specjalnych, wnoszących do tej propozycji wymiar innej rzeczywistości.

 

 

Więcej informacji: http://shortwaves.pl/dances-camera-1

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close