Polski Teatr Tańca poinformował o wynikach konkursu na projekt rzeźby funkcjonalnej, upamiętniającej 50. rocznicę powstania Polskiego Teatru Tańca (PTT) oraz jego założyciela – Conrada Drzewieckiego. Zwyciężyła koncepcja Periaktoi Conrada autorstwa dr. hab. Tomasza Matusewicza, prof. PP oraz mgr. inż. arch. Jana Matusewicza.

 

Wersja do druku

Udostępnij

Konkurs ten został ogłoszony 24 maja 2022 roku. Spośród czterech projektów, które wpłynęły na konkurs, komisja wyłoniła laureata. W skład komisji weszli: Włodzimierz Mazurkiewicz – dyrektor Departamentu Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu, dr Iwona Pasińska – dyrektor Polskiego Teatru Tańca oraz Adriana Mikołajczak – zastępca dyrektora PTT .

Periaktoi Conrada

Ideą projektu jest stworzenie innowacyjnego dzieła w formie ruchomej abstrakcji. Powstanie kinetyczna rzeźba zainspirowana jest tradycją scenografii antycznej „periaktoi”, której najważniejszym elementem był system obrotowych graniastosłupów o podstawie trójkąta, służący do szybkiej zmiany sceny. W tej współczesnej interpretacji graniastosłupy periaktoi będą rzeźbione w abstrakcyjne reliefy składające się na trzy abstrakcyjne kompozycje. Obiekt będzie symbolizować interaktywne uczestnictwo widzów we współtworzeniu sztuki teatru.

Polski Teatr Tańca przypomina, że inauguracja Periaktoi Conrada, które stanie na Dziedzińcu Polskiego Teatru Tańca, jest planowana na 12 września 2023 roku – w 50. rocznicę założenia najstarszego teatru tańca w Polsce.

Więcej o konkursie: link

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close