Wersja do druku

Udostępnij

Taneczna scena przemieniona w siłownię? albo w dyskotekowy dancefloor? czy w modowy catwalk? Taniec współczesny coraz częściej wydarza się w sferze pomiędzy: między konwencjami sztuki a przestrzenią zachowań potocznych. Artyści coraz uważniej przyglądają się temu, co na wyciagnięcie ręki – jak poruszamy się na ulicy, w klubie, podczas joggingu, towarzyskiego spotkania, nawet podczas seksu. I czynią z tego swój temat. Oczywiście ich praktyka byłaby trudna do wyobrażenia (a przynajmniej niezbyt zrozumiała), gdyby wcześniej, w połowie lat 60., twórcy tańca postmodern nie uznali, ze tancerzem może być każdy, a tańcem – wszystko, nawet zwykłe chodzenie czy bieganie. Dziś nadal konfrontujemy się z konsekwencjami tamtego odkrycia: nie tylko widzimy na scenie najprostsze codzienne gesty, ale i na tańczących amatorów patrzymy nierzadko jak na bezpośrednich spadkobierców klasyków postmodern dance. Próba opisania tego fenomenu jest wystawa LET’S DANCE kontekstualizująca tegoroczną festiwalową odsłonę programu Stary Browar Nowy Taniec (8-27 czerwca 2015).

 

Właściwa dla tanecznych rewolucjonistów postmodern awangardowa fascynacja życiem (ruchem) codziennym i otaczającą nas (społeczna i polityczna) rzeczywistością oraz inspiracje najnowszymi trendami w sztuce wyznaczyły kierunki rozwoju choreografii na świecie i do dziś stanowią główny punkt odniesienia dla wszystkich poszukujących, choreografów i artystów performance. Stąd też w tym roku zagoszczą w Starym Browarze spektakle zarówno dojrzałych twórców (Jérôme’a Bela, Williego Dornera, Rebecki Lazier, Frédéricka Giesa, Isabelle Schad), jak i reprezentantów najmłodszego pokolenia choreografów. Nie zabraknie artystów, którzy podążając za przekonaniem, ze wszystko może być tańcem, wystawiają widzów na próbę konsekwentnie poszerzając definicje choreografii, oraz tych, którzy w myśl przewodniego hasła sprowokują nas do działania, stwarzając tym samym okazję do własnego doświadczania i współkreowania tańca. A wszystko to w demokratycznym tonie i nierzadko popowej formie. Bo przecież to właśnie (i dopiero) masowa kultura popularna pozwoliła każdemu z nas tańczyć.

 

A zatem LET’S DANCE!

 

Do pobrania:

PROGRAM

 

Więcej informacji o spektaklach i wydarzeniach przeglądu:

 

http://www.artstationsfoundation5050.com/taniec/wydarzenie/stary-browar-nowy-taniec-na-malcie-2015/2482

http://malta-festival.pl/pl/program/stary-browar-nowy-taniec

 

***

 

Wystawa LET’S DANCE

19 czerwca – 18 października 2015

kuratorzy: Joanna Lesnierowska, Tomasz Plata, Agnieszka Sosnowska

 

ARTYŚCI

 

Sztuki wizualne:  Wojciech Bąkowski, Vanessy Beecroft , Akademia Ruchu,  Dan Flavin, Grupa Projektowa Centrala, Karska/Went, Katarzyna Kozyra, Christian Jankowski, Agnieszka  Polska,  Józef Robakowski, Artur Żmijewski

 

Program performatywny: Alexandra  Bachzetsis, Jérome Bel, Willi Dorner, Forced Entertainment, Massimo Furlan,  Frédéric  Gies, Jesse  Aron  Green,  Trajal  Harrell, Tony  Orrico, Yvonne Rainer

 

Sztuka internetu (teledyski, YouTube, Facebook): Atoms for Peace, Beyonce, Spike Jonze , Jungle, The Knife, R.E.M

 

 

 

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close