Wersja do druku

Udostępnij

W niedzielę 25 marca w Kinie Pałacowym Centrum Kultury Zamek w Poznaniu, podczas gali finałowej X edycji Short Waves Festival, jury w składzie: Kerstin Hamburg, Krzysztof Stasiak, Gitta Wigro, wręczyło wyróżnienia i nagrody w międzynarodowym konkursie krótkometrażowych filmów tańca – Dances with Camera. Publikujemy werdykt konkursu wraz z uzasadnieniem.

 

Nagroda Publiczności (1 000 zł)

Bhairava, reżyseria: Marlene Millar, Phillip Szporer, Kanada 2017

 

Werdykt Jury:

Wyróżnienie

Kâbus
, dir. Alice Fargier, Francja 2017
Za zajęcie stanowiska politycznego w formie, w której jest to dobrze zauważalne. 

 

Wyróżnienie

Bhairava, reżyseria: Marlene Millar, Phillip Szporer, Kanada 2017

Za silny pierwszoplanowy występ, pięknie uchwycony na ekranie.

III Nagroda (1 000 zł)
Six Solos, reżyseria: Simon Fildes, Wielka Brytania 2016

„Six Solos” kreuje choreografię za pomocą montażu, splatając ruchy tancerzy w sposób, jaki jest możliwy tylko za pomocą rozwiązań filmowych, a doskonale dobrana ścieżka dźwiękowa wzmacnia całość.

II Nagroda (2 000 zł)
Cargo, reżyseria: Jasmine Ellis, Niemcy 2017

Surowy i jednocześnie zwarty obraz filmu uosabia skrupulatnie zaplanowaną i przeprowadzoną strategię kreacji filmu.

I Nagroda (4 000 zł)
Skuggdjur (Shadow Animals), dir. Jerry Carlsson, Sweden 2017

„Shadow Animals” to zręcznie uszyty film krótkometrażowy, w którym taniec stanowi integralną część dzieła. Ruch jest idealnie użyty do wykreowania niepowtarzalnego świata, w którym protagonista musi negocjować przerażający wieczór.

Jury:

 

Kerstin Hamburg – urodzona w Nordhausen w Turyngii. Studiowała na uniwersytecie w Wuppertalu, gdzie mieszka i pracuje od 1995. Pracuje jako communication designer, skupiając się na fotografii. W 2013 roku wraz z grupą artystów, kuratorów, tancerzy, projektantów stron internetowych i dystrybutorów filmowych założyła Tanzraushen, stowarzyszenie wspierające idee i zamierzenia festiwalu Dance on Screen. Pierwsza edycja TANZRAUSHEN –International Dance on Screen Festival odbyła się w Wuppertalu w 2016 roku.

 

 

Krzysztof Stasiak – producent filmowy, realizator dźwięku i reżyser. Członek Europejskiej Akademii Filmowej i nauczyciel w Warszawskiej Szkole Filmowej. Doktorant PWSFTviT w Łodzi. Stypendysta Województwa Śląskiego w dziedzinie kultury. Uczestnik warsztatów „Sound of the Image” (Berlin), „European Video Dance Heritage” (Madryt), „Screendance Masterclass” (Perth), „Winnipeg Screendance Intensive” (Kanada). Twórca filmów: Masina i Tactum – żywioły tańca,  prezentowanych na wielu festiwalach w kraju i za granicą.

 

Gitta Wigro – niezależna programerka filmów tańca mieszkającą w Londynie. Gościnnie selekcjonowała pokazy filmowe, wygłaszała wykłady i była członkinią jury na wielu międzynarodowych festiwalach. Prowadziła brytyjski festiwal Dance on Screen. Obecnie jest programerką konkursu filmów o tańcu na Leeds International Film Festival i wykładowczynią na kierunku film tańca na poziomie studiów magisterskich w London Contemporary Dance School. Współzałożycielka organizacji zajmującej się rozwojem artystycznym Independent Dance.

 

***

 

 

Więcej informacji:

www.shortwaves.pl

www.facebook.com/festiwalshortwaves

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close