Wersja do druku

Udostępnij

W 2015 roku Centrum Kultury „ZAMEK” zaprasza do udziału w wydarzeniach programu performatywnego Z perspektywy żaby, którego kuratorką jest Anna Królica. Wydarzenia w ramach programu odbywać się będę w dwóch blokach, wiosennym (marzec-maj) i jesienno-zimowym. Według kuratorki, „razem z antropologami i filozofami rozważającymi o miejscu zwierząt w naszej rzeczywistości, podążają choreografowie. Ostatnimi czasy nabrzmiewa potrzeba podniesienia raz jeszcze kwestii zwierząt, która pojawia się coraz częściej w coraz prężniej rozwijanych animal studies, między innymi stawiając sobie za cel uwzględnienie innej niż ludzka perspektywy patrzenia na świat i rozumienia go. Raz jeszcze zastanowienia się nad tzw. animal question, czyli postawienia sobie pytania o miejsce zwierząt w świecie, relacje pomiędzy człowiekiem a zwierzęciem, zdefiniowania sobie zwierzęcia na nowo”.  W ramach programu odbędą się prezentacje twórców zagranicznych (Jared Gardinger i Angela Schubot, Antonia Baehr, Martin Nachbar) i polskich (Iza Szostak, Tatiana Kamieniecka, Karolina Garbacik/BTL i Paweł Passini/neTTheatre). Będą to wydarzenia skierowane zarówno do dorosłej, jak i młodszej publiczności (przedstawienia Garbacik i Passiniego).

 

Pierwszy pokaz – prezentacja spektaklu Angeli Schubot i Jareda Gradingera What they are instead of? – odbędzie się 7 marca o godz. 20.00.

 

O spektaklu

 

Uzupełnieniem dla prezentacji spektakli będą liczne wydarzenia kontekstowe – wykłady, dyskusje, spotkania, projekcje, warsztaty, wystawa – czerpiące z bogactwa zagadnień raczkującej jeszcze w Polsce, a świetnie rozpowszechnionej w krajach anglosaskich i niemieckojęzycznych, dziedziny nauki nazywanej animal studies i stanowiącej jeden z filarów posthumanistyki. Studia nad zwierzętami mają bowiem w świecie istotny wpływ na teorię i krytykę sztuki, u nas ciągle brakuje teoretycznej podbudowy badania problematyki animalistycznej w funkcjonowaniu społeczeństwa i jego kultury, brakuje też zwykłej społecznej świadomości.

Centrum Kultury „ZAMEK” ma nadzieję, że program Z perspektywy żaby stanie się kolejnym krokiem na drodze do „oswajania” tematyki aminal studies i zrozumienia idei głoszonych przez posthumanizm. Dlatego właśnie do udziału zaproszeni są  specjaliści – artyści, teoretycy, praktycy – reprezentujący różne spojrzenia i mający  różne poglądy:

 


Wiele jest sposobów patrzenia na świat, jego kształt i proporcje zależą od punktu odniesienia, kąta pod którym się patrzy, perspektywy… Często zmiana tej perspektywy pozwala ujrzeć otaczającą rzeczywistość w zupełnie innym, nowym świetle. W fotografii istnieje coś takiego jak „żabia perspektywa” – to kadrowanie polegające na ustawieniu obiektywu znacznie poniżej środka rejestrowanego obiektu. Efekt jest częstokroć dość przytłaczający – wszystko staje się o wiele większe, dominujące, wręcz nieprzyjazne.

Tekst kuratorski Anny Królicy o programie i spektaklach

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close