Wersja do druku

Udostępnij

We wtorek 5 czerwca o godz. 19.30 w Teatrze X10 w czeskiej Pradze odbędzie się premiera nowego spektaklu Liwii Bargieł – Body Bank.  Ciało performerki, poddane wzrokowi widza, wykonuje tu działania na scenie, które wpływają na jego fizjologię. Widz obserwuje ruchy performerki, ale nie czuje jej podwyższonego tętna. Może dostrzec pot na jej czole , ale nie poczuje go na swojej skórze. Widz obserwuje to, co się wydarza z widowni i ma do tego działania dostęp tylko o tyle, o ile pozwoli na to jego wzrok.

 

W spektaklu performerka także przypatruje się swojemu ciału, ale jej perspektywa jest zupełnie inna niż perspektywa widza. Podejmuje ona zatem próbę spojrzenia na siebie z dystansu, starając się zbadać  zachowania i reakcje swojego ciała, które na scenie staje się maszyną, posłusznie wykonującą zadania.

 

Dokonuje ona także próby deformacji ciała i zmienia jego formy, tak aby wywoływało one poczucie dziwności. Celem jest przedstawienie ciała jako plastycznego obiektu, które w zależności od położenia, wzroku widza, a w końcu – bycia wobec samego siebie, zmienia swoje role i przestrzenie.

 

Body Bank jest podróżą w głąb ciała, która rozpoczyna się od skali makro – gdzie ciało dzieli swoje jakości z przestrzenią, przechodzi przez naturalną skalę – gdzie ciało staje się obiektem w przestrzeni, a kończy się na poziomie mikro – gdzie ciało jest połączeniem zależnych od siebie komponentów.

 

Wykonanie: Liwia Bargieł

Reżyseria i choreografia: Liwia Bargieł

Dramaturgia: Paulina Ozga

Muzyka i wykonanie: Dominik Strycharski

Światła i wizualizacje: Marta Mielcarek

Produkcja: Paulina Ozga

Spektakl zrealizowany we współpracy z Teatrem X10 w Pradze.

 

Strona Teatru: http://www.divadlox10.cz/

 

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close