
Sławek Krawczyński, Anna Godowska „Bataille i świt nowych dni”. Fot. Maciej Zakrzewski.
Za granicą opinie dotyczące Polski są często oparte na stereotypach i wiadomościach płynących z mediów, bazują na ich wyobrażeniach, a nie na znajomości polskiej kultury. Zależy nam nie tylko na omówieniu tematu polskości i Polski z perspektywy rodzimej, ale również przedstawieniu opinii Polonii oraz obcokrajowców.
W ramach projektu „This is Poland!/To Polska właśnie!” odbędzie się w Pradze przegląd performansów polskich choreografów oraz warsztaty, które zakończą się pokazem pracy. Spektakle prezentowane w ramach Idiom Festival stanowią przykład najnowszych nurtów w polskim tańcu i performansie, skupiają się na tematach związanych z historią i tradycją Polski oraz wyobrażeniu Polaka/Polski.
Warsztaty w ramach projektu poprowadził już we wrześniu Maćko Prusak (aktor, mim, choreograf), a w piątek warsztaty poświęcone zagadnieniu alternatywnej motoryki poprowadzi je Rafał Urbacki – reżyser, choreograf krytyczny, antropolog ruchu.
Główna część projektu zaplanowana jest w dniach 6-8 października 2016 jako Idiom Festival w Studio Hrdinů w Pradze, które jest współorganizatorem wydarzenia (Dukelských Hrdinů 530/47). Jego organizatorem jest Fundacja Performat, a partnerem – Instytut Polski w Pradze.
Idiom Festival
Taniec może być sposobem opowiadania historii. Opowieść wpisana w ciało tańczącego jest jednocześnie historią prywatną i publiczną. Jak komunikować tożsamość poprzez taniec? Jakie warunki konstruują taką wypowiedź? Czy jest to zawsze biograficzna historia, filtrowana przez cielesną obecność performera? Jak ucieleśnić opowieść – nadać jej czasowo-przestrzenne ramy wydarzenia, w którym biorą udział performerzy i widzowie? Co jest uniwersalnym atutem takiej historii, czy może być to również „moja” opowieść? Te pytania wyznaczają tematyczny horyzont dla przeglądu polskiej choreografii w Pradze.
Z wizerunkiem Polaka (Polki) za granicą mierzy się w tanecznym solo o znaczącym tytule Polska – Agata Maszkiewicz, która od wielu lat żyje i tworzy we Francji. Polskę jako zbiór stereotypów i uprzedzeń kompromituje w spektaklu taneczno-ruchowym Rafał Urbacki, który, cierpiąc na nieuleczalne schorzenia ruchowe, walczy ze społeczną niesprawiedliwością wobec osób niepełnosprawnych. Do udziału w projekcie Gatunki chronione angażuje osoby z odmiennym statutem ruchowym. O polskiej tradycji kulturowej, ale także o momencie uwolnienia się spod jej jarzma, konieczności rozpoczęcia własnej drogi twórczej, jest spektakl Ireny Lipińskiej ! GROT!, którego (anty)bohaterem jest polski reżyser Jerzy Grotowski. W spektaklu Komuny//Warszawa i polskich artystek (Magda Jędra, Weronika Pelczyńska, Iza Szostak) Europa. Śledztwo twórcy zadają pytanie o przyszły kształt kraju, w którym żyjemy.
Przegląd ma na celu zaprezentowanie różnych sposobów rozumienia polskości oraz bycia Polakiem przez artystów zajmujących się współczesną choreografią i performansem. Łączy ich przede wszystkim to, że wszyscy zajmują się tematami z publicznej debaty, jednak każdy z osobna czyni to przy pomocy innej estetyki oraz formy artystycznej. Po każdym spektaklu odbędzie się rozmowa z artystami.
PROGRAM
6 października
20.00 – POLSKA, Agata Maszkiewicz
Dyskusja z udziałem artystów
7 października
10.00-13.30 – O alternatywnej motoryce, warsztaty z Rafałem Urbackim (Studio Alta)
19.00 – GATUNKI CHRONIONE, Rafał Urbacki, Anu Czerwiński
20.00 – !GROT!, Irena Lipińska, Kolektyw WEDO
Dyskusja z udziałem artystów
8 października
19.00 – EUROPA. ŚLEDZTWO, Magda Jędra Weronika Pelczyńska, Iza Szostak, produkcja: Komuna//Warszawa
Dyskusja z udziałem artystów.
Spotkania z artystami poprowadzą Karolina Wycisk i Julia Hoczyk.
Strona projektu: thisispoland.eu