Wersja do druku

Udostępnij

„Bazaar” Festival to nowe przedsięwzięcie na mapie kulturalnej Europy. Pierwszy BAZAAR jest wielkim finałem trwającego już dwa lata projektu IDENTITY.MOVE! Projekt zainicjowany został przy wsparciu programu Kultura Unii Europejskiej przez Goethe-Institut w Warszawie, Centrum Kultury w Lublinie, Państwową Szkołę Tańca w Atenach oraz konsorcjum instytucji tańca i performansu w Pradze – Motus o.s./Alfred ve Dvore, Teatr Ponec, Tanec Praha, Studio Alta. W projekcie IDENTITY.MOVE! biorą udział tancerze, choreografowie i performerzy pochodzący z regionu nazwanego przez organizatorów „wschodnim pasem Unii Europejskiej”, rozciągającym się od Bałtyku aż po Morze Śródziemne.

 

 

Pierwsza edycja festiwalu odbędzie się w dniach 18-22 marca 2015 roku w Pradze, a poświęcona będzie prezentacji prowokacyjnych wizji 24 artystów z 14 państw Europy Środkowej, Wschodniej i Południowej. Głównym tematem, który poruszą w swoich projektach jest tożsamość w sztuce i ruchu. Głównym punktem programu festiwalu będzie prezentacja spektakli w nowo otwartym Studiu Alta 21 marca (niedziela). Festiwalowi towarzyszy program wydarzeń kulturalnych, w tym występy zaproszonych artystów, warsztaty, wykłady i imprezy nieformalne. Festiwal „Bazaar” jest organizowany w ramach europejskiego projektu Identity.Move!, a jego głównym współorganizatorem ze strony czeskiej jest Motus, producent Teatru Alfred ve dvoře. Wydarzenia festiwalowe odbywać się będą także w Teatrze PONEC, Studio ALTA oraz Parkhotel Prague. 

 

Festiwal „Bazaar” został pomyślany jako okazja do prezentacji nowych kierunków rozwoju i poszukiwań artystycznych oraz tendencji i zmian społecznych w Europie Środkowej, Wschodniej i Południowej. Głównym tematem festiwalu jest tożsamość: w wymiarze osobistym, społecznym i politycznym, jako jedna z kluczowych kwestii współczesnego świata. Jak się ma tożsamość narodowa do globalnej? Identyfikacja z Zachodem do identyfikacji ze Wschodem? To, co indywidualne, do tego, co społeczne? Jak artyści z różnych zakątków Europy – od Bałtyku po Morze Śródziemne – postrzegają swoją osobistą i społeczną tożsamość? Odpowiedzi na te pytania szukało 24 artystów tańca współczesnego i sztuk pokrewnych podczas laboratoriów badawczych organizowanych w ramach projektu Identity.Move!.

 

Wśród nich są wybitna litewska choreografka Agnija Seiko, przewrotni i innowacyjni artyści ciała Alina Popa i Florin Flueras z Rumunii, ikonoklastyczny duet artystów tańca i sztuk performatywnych Leja Jurisic i Teja Reba ze Słowenii oraz Halka Třešňáková, jedna z najbardziej fascynujących czeskich performerek, która zaprezentuje także podczas Niedzielnego Bazaaru efekty swojego badań artystycznych prowadzonych pod opieką Wojtka Ziemilskiego. 

 

Skusiłmnie udziałw projekcie osób w różnym wieku z czternastu różnych krajów, podejście do kwestii tożsamości na zasadzie dialogu oraz możliwośćpoświęcenia czasu na badania. W ostatnich latach budżet na pracętwórcząbyłtak ograniczony, że musiałam od początku skupiaćsięna produkcji spektaklu, podporządkowaćwszystko efektowi końcowemu. Przy okazji udziału w tym projekcie mam możliwośćprzyjrzećsiętożsamości z różnych perspektyw  wyjaśniła Halka Třešňáková. 
 

Otwarcie festiwalu zaplanowano na 18 marca (środa). Na początek widzowie będą mieli okazję zapoznać się z pracą rosyjsko-austriackiego artysty performatywnego Olega Soulimenko pt. Old Chaos, New Order (Stary chaos, nowy porządek), która jest próbą zrozumienia tożsamości sztuki w Europie Wschodniej, gdzie praca twórcza jest zdominowana przez wpływy kultury Zachodu. Głównym punktem programu festiwalu jest Niedzielny Bazaar, w ramach którego w ciągu kilku godzin w krótkich odstępach czasu zaprezentowane zostaną prace artystów uczestniczących w projekcie Identity.Move! Przestrzeń sceniczna będzie tworzyć złożona instalacja sceniczna. Kulminacją festiwalu będzie nowa praca słowackiego choreografa i tancerza Petera Šavla pt. Bakkheia, którą można określić jako ekscentryczny spektakl taneczny traktujący o izolacji człowieka i niemożliwości zbudowania naprawdę bliskich relacji z innymi. Praca została uznana za jeden z 20 najlepszych spektakli (tzw. „priority companies”) 2015 roku przez partnerów sieci Aerowaves.
 

Co wyróżnia festiwal na tle innych wydarzeń kulturalnych Pragi? „Europa Środkowo-Wschodnia to region, gdzie niezależni artyści odkrywają na nowo możliwości, które niesie ze sobą współpraca. To ważny impuls dla dziesiątek twórców realizujących projekty wspólne oraz uczta dla widzów z Czech i zagranicy. Festiwal Bazaar to nie tylko możliwość obejrzenia prac najbardziej innowacyjnych i nowatorskich postaci z wschodnich obszarów Europy, ale także dać się porwać wirowi procesu twórczego. Cieszę się, że widzowie będą mogli stać się świadkami procesu powstawania prac, które odzwierciadlają zmiany zachodzące w naszych społeczeństwach i tożsamości.” – stwierdził dyrektor Teatru Alfred ve dvoře i kurator projektu w Czechach Ewan McLaren.
 

Festiwal jest organizowany w ramach międzynarodowego projektu Identity.Move!, którego celem jest wspieranie refleksji teoretycznej i twórczości artystycznej poświęconej tożsamości w tańcu współczesnym i sztukach pokrewnych. Projekt trwa dwa lata, jest współfinansowany ze środków Programu Kultura Unii Europejskiej, a jego koordynacją zajmują się Instytut Goethego  Institute w Warszawie, stowarzyszenie Motus / Teatr Alfred ve dvoře w Pradze, the East European Performing Arts Platform, Centrum Kultury w Lublanie oraz Państwowa Szkoła Tańca w Atenach. 

 

PROGRAM
O Festival Bazaar oraz Identity.Move!

 

Więcej: http://identitymove.eu/baazar.html

 

Czeskimi partnerami festiwalu są Teatr PONEC, Studio ALTA, Nová síť oraz SE.S.TA.

Partnerzy medialni: goout.cz, Radio 1, A2, Artikl, expats.cz.

Biletu wstępu na poszczególne spektakle, warsztaty i wykłady poranne:

200 koron; 50 koron – studenci szkół artystycznych, 100 koron – studenci, seniorzy, osoby niepełnosprawne

 

Wejściówki:

500 koron; 150 koron – studenci szkół artystycznych, 300 koron – studenci, seniorzy, osoby niepełnosprawne

Bilety i wejściówki można nabyć na stronie http://goout.cz/cs/ve-meste/bazaar-festival-identity-v-umeni-a-pohybu/bcuy/

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close