Wersja do druku

Udostępnij

W piątek 11 maja o godz. 19. 30 w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie (Sala Kameralna) premierowy pokaz Kreacji 4 – czwartej edycji warsztatów choreograficznych tancerzy Polskiego Baletu Narodowego. Tym razem zaprezentowane zostaną prace dziewięciorga artystów, tj. Arkadiusz Gołygowski (Miłość), Eduar Bablidze (Memoryhouse), Barbara Bartnik (Human object), Michał Chróścielewski (Nieśmiertelni), Tomasz Fabiański (Adios Nonino), Lachlan Phillips (Ganz Anders), Anna Hop (Lab V), Jacek Tyski (Spacer) i Robert Bondara (8m68). Po premierowej odsłonie zaplanowano spotkanie, które poprowadzi wicedyrektor Instytutu Muzyki i Tańca, Joanna Szymajda. Kolejne pokazy 12 (godz. 17.00), 13 i 20 maja (19.30).

KREACJE 4: IV Warsztat Choreograficzny Polskiego Baletu Narodowego

Muzyka różnych kompozytorów

Część I

MIŁOŚĆ

Choreografia ARKADIUSZ GOŁYGOWSKI

Muzyka: Siergiej Rachmaninow (Preludium D-dur op 23 nr 4)

Tańczą: Dagmara Dryl, Dominika Krysztoforska, Izabela Milewska, Aneta Zbrzeźniak, Sebastian Solecki, Wojciech Ślęzak

Pianista: Marcin Mazurek

Debiut choreograficzny artysty inspirowały słowa Antoine’a de Saint-Exupery’ego: „Miłość w swojej istocie jest pragnieniem miłości, o czym wiedzą tancerze tworząc cały poemat ze zbliżania się ku sobie, choć mogliby połączyć się od razu”.

MEMORYHOUSE

Choreografia EDUARD BABLIDZE

Muzyka: Max Richter

Tańczą: Ana Kipshidze, Agnieszka Pietyra, Robert Gabdullin, Paweł Koncewoj, Maksim Woitiul, Vladimir Yaroshenko

Przekazem najnowszej jego choreografii jest refleksja artysty: „Czasem żyjemy tylko dzięki wspomnieniom”.

HUMAN OBJECT

Choreografia BARBARA BARTNIK

Muzyka: Pink Floyd

Tańczą: Anna Hop, Ewa Nowak, Adam Kozal, Adam Myśliński

Debiutancka miniatura baletowa artystki jest próbą refleksji nad oddziaływaniem sił wszechświata. Pod ich wpływem kształtują się nasze osobowości i zależności człowieka kompletnego, outsidera będącego elementem wspólnoty.

Część II

NIEŚMIERTELNI

Choreografia MICHAŁ CHRÓŚCIELEWSKI

Muzyka: Giorgio Moroder

Tańczą: Alexandra Vadon, Patryk Walczak

Nowa praca artysty to obraz taneczny dwojga ludzi w obliczu nieuchronnej ostateczności.

ADIOS NONINO

Choreografia TOMASZ FABIAŃSKI

Muzyka: Astor Piazzolla

Tańczą: Irina Wasilewska, Tomasz Fabiański

Swoją miniaturę baletową oparł na elementach tanga, wykorzystując hiszpańską stylizację ruchu. Przedstawia krótką historię o miłości.

GANZ ANDERS

Choreografia LACHLAN PHILLIPS

Muzyka: Animal Collective, CocoRosie, David Motion, Sally Potter, Jimmy Sommerville

Tańczą: Alice Bertschy, Yuka Ebihara, Emilia Stachurska, Izabela Szylińska, Raphaël Rautureau, Bartosz Zyśk

Praca artysty jest inspirowana niemieckim ekspresjonizmem w malarstwie. Interesuje go społeczna marginalizacji ludzi odmiennych, których cechy i tożsamości naznacza różnymi kolorami. Eksploruje zjawisko odmienności.

Część III

LAB V

Choreografia ANNA HOP

Muzyka: The Chordettes, The Chords, The Tokens, Marylin Monroe

Tańczą: Barbara Bartnik, Anna Hop, Agnieszka Pietyra, Bartosz Anczykowski, Adam Kozal

Absolwentka warszawskiej szkoły baletowej. Od 2010 r. związana jest z Polskim Baletem Narodowym. Studiuje także Public Relations i Marketing Medialny na wydziale dziennikarstwa i nauk politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Uczestniczyła już dwukrotnie w warsztatach choreograficznych, prezentując swoje miniatury baletowe W malinowym chruśniaku i Temat strachu.

Tym razem, zainspirowana muzyką lat 50., stworzyła karykaturalną formę taneczną łączącą w sobie dobrą zabawę z ciężkim wysiłkiem pięciorga tancerzy.

SPACER

Choreografia JACEK TYSKI

Muzyka: Michael Galasso

Tańczą: Magdalena Ciechowicz, Marta Fiedler, Karolina Jupowicz

Nowa miniatura baletowa artysty jest metaforą serii spotkań, owocujących wzajemnym poznaniem, więzią, ale i nietrwałością relacji.

8m68

Choreografia ROBERT BONDARA

Muzyka: Amon Tobin

Tańczą: Joanna Drabik, Paweł Koncewoj, Aleksandra Liashenko, Anna Lorenc, Kurusz Wojeński

Nowa praca artysty odrzuca temat jako środek kreujący choreografię i jej przebieg. Treść ma wynikać z działań tancerzy, ich osobowości i relacji między nimi.

Więcej informacji o spektaklach i artystach KREACJI 4 w zakładkach Kalendarium/Wydarzenia oraz na stronie: http://www.teatrwielki.pl/

O projekcie KREACJE:

Projekt workshopów choreograficznych wprowadził do Teatru Wielkiego Krzysztof Pastor w 2009 roku, zaraz po objęciu dyrekcji Polskiego Baletu Narodowego. Przyświecała mu idea stworzenia tancerzom szansy debiutów choreograficznych, ale także wyzwolenia ich inicjatywy twórczej i organizacyjnej. Chętni do udziału w tym projekcie dostają każdego roku wolną rękę w sprawie koncepcji, zorganizowania, realizacji i promowania swojego warsztatowego wieczoru baletowego własnymi siłami, przy niezbędnej pomocy technicznej teatru.

Do udziału w trzech dotychczasowych warsztatach zgłosiło się już w sumie 10 artystów Polskiego Baletu Narodowego: Eduard Bablidze, Robert Bondara, Michał Chróścielewski, Zbigniew Czapski-Kłoda, Anna Hop, Anna Lorenc, Jacek Tyski, Karol Urbański, George Williamson i Natalia Wojciechowska. Warsztaty przyniosły też już ciekawy plon artystyczny. Dla przykładu, praca Roberta Bondary When You End and I Begin… z 2009 roku do muzyki Pawła Szymańskiego była potem włączona do kameralnego repertuaru zespołu. Młody choreograf zrealizował potem duże przedstawienie Zniewolony umysł według Miłosza w bydgoskiej Operze Nova i otrzymał propozycję przygotowania autorskiego spektaklu z zespołem Polskiego Baletu Narodowego. Będzie to Persona, której prapremierę zaplanowaliśmy we wrześniu 2011 roku na Scenie Kameralnej. Z kolei Jacek Tyski już w 2010 roku miał możliwość pokazania u nas nowej choreografii W poszukiwaniu kolorów do muzyki Grażyny Bacewicz, a swój większy spektakl zrealizuje na Scenie Kameralnej w sezonie 2012/13. Tymczasem Polski Balet Narodowy wciąż czeka na ujawnienie się nowych talentów choreograficznych w swoich szeregach.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close