24 lutego 2023 roku upłynie rok od inwazji rosyjskiej na Ukrainę. Maciej Kuźmiński Company upamiętni tę datę premierą filmu dokumentalnego Fragments of Resilience, zrealizowanego przez młodą ukraińską reżyserkę Annę Semenovą. Po premierze Fragments of Resilience odbędzie się projekcja audiowizualna spektaklu Every Minute Motherland.

Wersja do druku

Udostępnij

Film ujawnia proces tworzenia i osobiste historie ludzi zaangażowanych w Every Minute Motherland – spektakl autorstwa Maciej Kuźmiński Company, którego premiera odbyła się w sierpniu 2022 roku. Obie prace zostały zrealizowane w odpowiedzi na wojnę przez zespół polskich i ukraińskich artystów i artystek.

Po premierze Fragments of Resilience odbędzie się projekcja audiowizualna Every Minute Motherland. Oba dzieła będą dostępne on-line za darmo w dniach 24–25 lutego na stronie https://www.youtube.com/@maciejkuzminski1.

Fragments of Resilience jest zapisem pięciotygodniowego procesu tworzenia Every Minute Motherland w Gdańsku i Łodzi oraz wyrazem solidarności z osobami przymusowo wysiedlonymi i dotkniętymi wojną. Anna Semenova towarzyszyła zespołowi polskich artystów i artystek oraz ukraińskich artystów i artystek – uchodźców/uchodźczyń od pierwszego spotkania do premiery spektaklu, dokumentując ich wspólną drogę i refleksje na temat sztuki w czasach wojny. Film trafił już na krótką listę tytułów prezentowanych podczas 41. Międzynarodowego Festiwalu Filmów o Sztuce w Montrealu.

Every Minute Motherland wyświetlano dotychczas w Polsce, Niemczech i Luksemburgu. W 2023 roku odbędą się pokazy na Litwie i ponownie w Niemczech.

Maciej Kuźmiński Company zachęca osoby oglądające do przekazywania darowizn na rzecz ukraińskiej fundacji charytatywnej Concord 3000 na pokrycie potrzeb wewnętrznych uchodźców i uchodźczyń w zakresie podstawowych produktów higienicznych i paczek żywnościowych.

Oba projekty Maciej Kuźmiński Company powstały przy wsparciu Klubu ŻAK w Gdańsku (projekt rezydencja/premiera 2022), Materii / Łódź (program Przestrzenie Sztuki), Fundacji Twórcy dla Ukrainy (uruchomionej przez CIAS i ZAiKS), Instytutu Ukraińskiego oraz MDK Ratusz Zduńska Wola (program WspieraMY Ukrainę). Szczególne podziękowania twórców dla Dom Filmy, ATM System, Mova Film i Crazybones.pl.

Zdjęcie

Na zdjęciu: Daria Koval. Fotografia: Mariusz Marciniak

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close