Maciej Kuźmiński zaprasza na premierę on-line solo pt. 10-minutowego solo pt. Ruch Oporu / Pух, stworzonego wspólnie z ukraińską tancerką Darią Koval.

 

Wersja do druku

Udostępnij

W nowej solowej pracy Maciej Kuźmiński ściśle współpracuje z uchodźczynią z Ukrainy, tancerką Darią Koval, dokumentując głosem i ruchem jej doświadczenia wojenne. Wcześniej Maciej i Daria pracowali razem nad spektaklem Every Minute Motherland – również związanym z tematem doświadczania wojny – którego premiera odbyła się w sierpniu 2022 roku.

„Dla mnie ta praca jest bardzo ważna, ponieważ chciałam opowiedzieć o wojnie z własnej perspektywy i podzielić się swoją osobistą historią” – mówi Daria Koval.

Jej intencja zbiegła się z intencją Macieja Kuźmińskiego, który, jak sam stwierdził, uważał, że po symbolicznej Every Minute Motherland, powinien również odwołać się do „bezpośredniej wypowiedzi konkretnej osoby, bo wojna nie jest abstrakcją i dotyka realnych jednostek”.

Ta dokumentalna praca, oparta na wywiadach z Darią i wspólnych poszukiwaniach ruchu, powstała w niecałe dwa tygodnie. Rozpoczęte jako szczere odsłonięcie osobistej historii tancerki solo, przeradza się w rytuał, w którym Daria, półnaga, ale ubrana w haftowaną spódnicę i tradycyjny naszyjnik, ucieleśnia moc kryjącą się za wrażliwością i siłę rozpoznania swoich korzeni.

Tancerka Daria Koval opowiada:

„Zaczynałam poszukiwania w ubraniach, które nosiłam podczas przekraczania granicy, ale potem zdecydowaliśmy się na strój z tradycyjnymi elementami. Chciałam wystąpić w kostiumie, w którym czułabym się bliżej rodziny i domu, nawet z dalekiej zagranicy. A jednocześnie chciałam pokazać, że nigdy nie wiadomo, co przeciętnie wyglądająca osoba, którą spotykamy na ulicy, może mieć w sobie”.

Choreograf Maciej Kuźmiński wspomina:

„To była bardzo bliska współpraca, podczas której omawialiśmy każdy aspekt powstającego spektaklu. Postanowiliśmy na przykład zamieścić sekwencję własnej choreografii Darii, stworzonej przed 24 lutego, symbolizujące jej przeszłe życie, które przeminęło na zawsze”.

Sama Daria mówi, że w dzisiejszych czasach nie może tańczyć o niczym innym niż o wojnie:

„Nie potrafię słowami wyrazić całej tęsknoty, którą mam w duszy, mogę ją tylko tańczyć. Także bycie nagim na scenie jest dla mnie jednym z atrybutów uczciwości, szczerości i siły, by oprzeć się zniszczeniom wojny, która wciąż trwa”.

***

Film będzie można obejrzeć za darmo. Dostęp będzie możliwy od 28 grudnia 2022 roku (środa) od godz. 18.00 do 31 grudnia (sobota) do godz. 20.00. Link do strony: https://youtube.com/maciejkuzminski1

Realizatorzy:

Taniec, oryginalna kreacja, wypowiedzi: Daria Koval
Choreografia, oświetlenie, opracowanie dźwiękowe: Maciej Kuźmiński
Wideo, fotografia, grafika: Aleksander Joachimiak
Producenci: Maciej Kuźmiński Company, MDK Ratusz Zduńska Wola

Więcej informacji: link

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close