Wersja do druku

Udostępnij

18 września w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie (Sala Kameralna) premiera najnowszego baletu Roberta Bondary, zatytułowanego Persona, z muzyką Arvo Pärta, Pawła Szymański i Aldony Nawrockiej. Jest to już drugie duże autorskie dzieło młodego choreografa i tancerza PBN. Wcześniej, w marcu tego roku Bondara – na co dzień także tancerz Polskiego Baletu Narodowego – zrealizował na scenie Opery Novej w Bydgoszczy doskonale przyjęty Zniewolony umysł, inspirowany esejem Czesława Miłosza. Kolejny spektakl 20 września.

Być człowiekiem to znaczy nie być samym sobą – twierdził Gombrowicz. Za jego myślą podąża w swoim przedstawieniu Robert Bondara. Persona to nowa praca młodego choreografa, uczestnika pierwszych warsztatów choreograficznych w Teatrze Wielkim. Po swoich wcześniejszych baletach kameralnych (Andante con moto, When You End and I Begin… i The Garden’s Gates) wystawionych w Warszawie, przyszedł czas na przywołany już Zniewolony umysł. Ale propozycję przygotowania pełnospektaklowego baletu autorskiego na Scenie Kameralnej Teatru Wilekiego otrzymał już wcześniej. Nazwał go Persona i wybrał muzykę trojga kompozytorów: Arvo Pärta (Fratres, Silentium), Pawła Szymańskiego (Pięć utworów na kwartet smyczkowy, Compartment 2 Car 7) oraz nową kompozycję Aldony Nawrockiej.

Robert Bondara tak pisze o idei swojego przedstawienia:

„Istnienie człowieka wiąże się nierozerwalnie z funkcjonowaniem w obrębie określonych norm społeczno-kulturowych. Niesie to za sobą konieczność adaptacji do obowiązujących wzorców, co pozwala na uniknięcie konfliktów i odniesienie korzyści w postaci poczucia akceptacji. Człowiek zakłada więc maskę, starając się odgrywać różne role, dostosować się do oczekiwanych wobec niego postaw i zachowań. Zjawisko to Jung określił to pojęciem persona. Im jest ono silniejsze, tym przepaść między człowiekiem, jakim jest przy innych ludziach a tym w samotności staje się większa. Na ile więc jesteśmy jeszcze autonomicznymi, niepowtarzalnymi istotami, a na ile odbiciem społeczeństwa i innych ludzi?”


Choreografia: Robert Bondara
Muzyka: Arvo Pärt, Paweł Szymański, Aldona Nawrocka (muzyka z nagrania)
Scenografia i kostiumy: Diana Marszałek, Julia Skrzynecka
Multimedia: Ewa Krasucka obsada:

On – Carlos Martín Pérez, Paweł Koncewoj, Sebastian Solecki, Ona – Aleksandra Liashenko, Marta Fiedler, Anna Lorenc, Pan P. – Adam Kozal i Polski Balet Narodowy.

Wydarzenie w ramach Krajowego Programu Kulturalnego
Przewodnictwa Polski w Radzie Unii Europejskiej

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close