Już jutro – 29 kwietnia, w Międzynarodowy Dzień Tańca – odbędzie się premiera największej produkcji tego sezonu w Staatstheater Kassel w Niemczech. Na głównej scenie teatru, mogącej pomieścić niemal tysiąc widzów, zaprezentowany zostanie nowy, dwuaktowy spektakl Macieja Kuźmińskiego my body falls lighter / i spada lekko ciało moje.

Wersja do druku

Udostępnij

Taniec na granicy stawania się i niebytu, na pękniętej architekturze nagiego życia, człowieka bez imienia. W tej liminalnej przestrzeni, gdzie pojawia się nadzieja na możliwość przebłysku osobliwości na tle nocy
i światła gwiazd, padał deszcz i szeptało pragnienie, by spaść, ale spaść lżej, z cienkiej linii czasu.

Nowy spektakl Macieja Kuźmińskiego to praca angażująca cały zespół 20 tancerzy oraz pełną orkiestrę. Będzie również największą dotychczasową produkcją choreografa i jego pierwszą współpracą z orkiestrą. Jest to również pierwszy spektakl Kuźmińskiego, do którego samodzielnie przygotował reżyserię oświetlenia.

W latach 2006-2021 w Staatstheater Kassel spektakle teatru tańca tworzył choreograf Johannes Wieland. Obecnie w teatrze powołany został zupełnie nowy zespół, na czele którego stanął dyrektor artystyczny Thorsten Teubl razem z dramaturżką i menedżerką Silke Meier-Brösicke. Nowy zespół ma międzynarodowy charakter. Tworzą go tancerze z Izraela, Włoch, Anglii, Korei Południowej, Francji, Litwy, Rosji, Holandii, Danii, Ugandy i ze Szwecji. Przy realizacji spektaklu my body falls lighter z choreografem ściśle współpracują również scenograf i kostiumograf Marcus Meyer oraz dyrygent Mario Hartmuth.

Premiera: 29 kwietnia 2022
Kolejne prezentacje: 5, 7, 10, 20, 28 maja oraz 8 czerwca.

***

O choreografie Macieju Kuźmińskim:

Urodzony w 1985 roku Maciej Kuźmiński należy do pierwszego pokolenia polskich choreografów, które wyjechało na studia za granicę po wejściu Polski do Unii Europejskiej w 2004 roku. Artysta stopniowo budował swoje portfolio poprzez samodzielną pracę i udane występy na międzynarodowych konkursach choreograficznych w Rotterdamie, Stuttgarcie, Hanowerze, Belgradzie czy Gdańsku. W 2017 roku rozpoczął współpracę z zespołami i do dziś jest choreografem m.in. dla Scapino Ballet Rotterdam, Teatru Regensburg i Polskiego Teatru Tańca. Jego prace, określane jako „intelektualne i intensywne” oraz „łączące koncepcję i piękno”, były prezentowane w ponad 20 krajach. Twórczość Macieja Kuźmińskiego opiera się na autorskiej technice ruchowo-kompozycyjnej Dynamic Phrasing, opartej na przepływie energii przez ciało, której uczy w konserwatoriach tańca w Europie jak Codarts, ArtEZ, Pera, Trinity Laban czy Belgrade Dance Institute. Maciej jest również aktywnym producentem w Polsce. Jest twórcą Polskiej Sieci Tańca i wymiany rezydencyjnej z Luksemburgiem Project 2/3, których organizatorem obecnie jest Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Więcej informacji oraz wywiad z choreografem: link

Pozostałe portfolio twórcy: www.maciejkuzminski.com

Premiera spektaklu „my body falls lighter / i spada lekko ciało moje” Macieja Kuźmińskiego dla Staatstheater Kassel. Fot. Karl Heinz-Mierke

Premiera spektaklu „my body falls lighter / i spada lekko ciało moje” Macieja Kuźmińskiego dla Staatstheater Kassel. Fot. Karl Heinz-Mierke

Na zdjęciu: Maciej Kuźmiński. Fot. Karl Heinz-Mierke

Premiera spektaklu „my body falls lighter / i spada lekko ciało moje” Macieja Kuźmińskiego dla Staatstheater Kassel. Fot. Karl Heinz-Mierke

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close