W piątek 25 marca w teatrze w Chemnitz odbędzie się premiera wieczoru tanecznego poświęconego życiu i twórczości malarza ekspresjonistycznego Karla Schmidt-Rottluffa w choreografii Katarzyny Kozielskiej.

Wersja do druku

Udostępnij

…Wiem jednak o sobie, że nie mam żadnego programu, a jedynie niewytłumaczalną tęsknotę, by uchwycić to, co widzę i czuję, i znaleźć dla tego najczystszy wyraz. Po cichu i całkiem prywatnie jestem nawet zdania, że o sztuce nie da się nic „powiedzieć”.
Karl Schmidt-Rottluff

Czerwiec 1905 roku: Czterech młodych studentów architektury z Drezna pragnie malować: spontanicznie, impulsywnie, nie zważając na akademickie zasady i prawa, a już na pewno nie na dobry smak! Ernst Ludwig Kirchner, Erich Heckel, Karl Schmidt-Rottluff i Fritz Bleyl zakładają grupę artystyczną Die Brücke, tym samym kładąc podwaliny pod niemiecki ekspresjonizm, dzięki któremu sztuka nowoczesna utoruje sobie drogę do Niemiec. Jednocześnie był to początek daleko idącego wyzwolenia społeczeństwa od starych modeli dominacji, a także powstania ruchu reformatorskiego, który zaowocował m.in. ideą miast-ogrodów. Swobodne użycie koloru i formy stworzyło przestrzeń dla nasyconych psychologiczną głębią obrazów i fizycznych światów, które jednocześnie wyrażały katastrofy i zakłócenia XX wieku.

Centralnym tematem pracy Katarzyny Kozielskiej jest obserwacja ludzkiego ruchu – a więc przede wszystkim taniec. Zainspirowana życiem i twórczością malarza z Chemnitz Karla Schmidta-Rottluffa oraz jego żony i muzy Emy Frisch, choreografka Katarzyna Kozielska w swoim spektaklu Wieso ist die Nose blau? (Why is the Nose Blue?) zanurza się w świat mocnych, czystych kolorów i prostych form portretów i pejzaży. Nie tyle zewnętrzna rzeczywistość, lecz to, co popycha artystę do tworzenia – taki postulat znalazł swoich zwolenników w osobach dr Rosy Schapire, Victora i Heddy Petersów, Hanny Becker von Rath i Eriki von Hornstein.

Polska tancerka Katarzyna Kozielska, która od sezonu 2000/2001 przez 18 lat była członkinią Baletu Stuttgarckiego, od 2011 roku z powodzeniem zajmuje się również choreografią. O jej niezwykłej drodze zawodowej możecie przeczytać w wywiadzie, którego w 2020 roku udzieliła Adeli Prochyrze.

Więcej informacji: https://www.theater-chemnitz.de/spielplan/detailseite/wieso-ist-die-nase-blau

Anna-Maria Maas (Emy Frisch), Kirill Kornilov (Karl Schmidt-Rottluff); tancerze Baletu Chemnitz. Wieczór taneczny Katarzyny Kozielskiej „Wieso ist die Nase blau?”. Fot. Ida Zenna / www.zenna.de

Anna-Maria Maas (Emy Frisch), Kirill Kornilov (Karl Schmidt-Rottluff). Wieczór taneczny Katarzyny Kozielskiej „Wieso ist die Nase blau?”. Fot. Ida Zenna / www.zenna.de

Savanna Haberland, Emilijus Miliauskas. Wieczór taneczny Katarzyny Kozielskiej „Wieso ist die Nase blau?”. Fot. Ida Zenna / www.zenna.de

Soo-Mi Oh, Emilijus Miliauskas. Wieczór taneczny Katarzyny Kozielskiej „Wieso ist die Nase blau?”. Fot. Ida Zenna / www.zenna.de

Wieczór taneczny Katarzyny Kozielskiej „Wieso ist die Nase blau?”. Fot. Ida Zenna / www.zenna.de

Wieczór taneczny Katarzyny Kozielskiej „Wieso ist die Nase blau?”. Fot. Ida Zenna / www.zenna.de

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close