Na swoje 45. urodziny Zespół Tańca Ludowego „Pruszkowiacy” przygotował spektakl pt. Oskar. To barwna opowieść o wyprawach wybitnego etnografa Oskara Kolberga, który ponad 50 lat swojego życia poświęcił na odkrywanie i dokumentowanie polskiej kultury ludowej. W ramach tegorocznych obchodów jubileuszu spektakl zostanie wystawiony dwukrotnie w Pruszkowie (14 października i 6 grudnia) i jeden raz w Sali Widowiskowej PZLPiT „Mazowsze” w Otrębusach (4 listopada). Łącznie na widowniach tych trzech wydarzeń zasiądzie 1400 osób. Portal taniecPOLSKA.pl wspiera medialnie jubileusz 45-lecia ZTL „Pruszkowiacy”.

Wersja do druku

Udostępnij

Dorobek Oskara Kolberga to aż 85 tomów monografii regionalnych, objętych wspólnym tytułem Lud. Jego zwyczaje, sposób życia, mowa, podania, przysłowia, obrzędy, gusła, zabawy, pieśni, muzyka i tańce. „Pruszkowiacy”, tak jak wszystkie zespoły ludowe w całej Polsce, garściami czerpią z tego wyjątkowego źródła bazując w swojej pracy na opisach strojów, zapisach nutowych, tekstach piosnek.

Spektakl Oskar jest próbą przybliżenia współczesnemu widzowi postaci i dorobku Kolberga. W trakcie tego wyjątkowego, łączącego w sobie cechy zarówno koncertu, jak i przedstawienia teatralnego spektaklu, „Pruszkowiacy” wraz z tytułowym Oskarem zabiorą widzów w odzianą w barwne kostiumy podróż z tańcem, śpiewem i muzyką. Opowiedziana historia jest połączeniem faktów historycznych z autorską wyobraźnią. Do realizacji tego przedsięwzięcia zespół zaprosił do współpracy reżysera i aktora Jacka Zienkiewicza.

Zespół Tańca Ludowego „Pruszkowiacy” powstał w Pruszkowie na przełomie 1978/1979 roku. Od 45 lat „Pruszkowiacy” koncertują w kraju i zagranicą, prezentując folklor z kilkunastu regionów Polski i zdobywają liczne nagrody i wyróżnienia. Dyrektorem ZTL „Pruszkowiacy” jest Piotr Grządkowski, za artystyczną stronę działalności odpowiada Piotr Zalipski, a kierownikiem muzycznym jest Bogdan Nidzgorski.

Zespół jest samorządową instytucją kultury prowadzoną przez Gminę Miasto Pruszków. Siedziba „Pruszkowiaków” znajduje się w budynku Centrum Dziedzictwa Kulturowego w Pruszkowie. Zespół liczy niemal 200 członków. Celem „Pruszkowiaków” jest pokazywanie szerokiej publiczności radości, jaką niesie ze sobą kultura ludowa, czyli jeden z najpiękniejszych polskich skarbów.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close